banner153
banner192
banner203

Serinlemek isterken keyfinizi kaçırmayın

Yüzme havuzlarının birçok kişinin ortak kullanım alanı olarak birçok sağlık problemlerine yol açtığını aktaran Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ekin Saba, “Havuzlarda bulunan idrarın içindeki maddelerde üre, amonyak, kreatinin, dezenfektanlarla kimyasal reaksiyona girerek dezenfektan yan ürünleri adıyla bilinen maddelere dönüşmektedir. Bu durum göz ve solunum yollarını tahriş edici etkilere neden olmaktadır. Küçüklerin ve büyüklerin havuzlara idrar yapmaması lazım” diye konuştu. Öncelikle birçok insanın girdiği havuzların düzenli temizliğinin yapıldığından ve su sirkülasyonunun iyi yapıldığından emin olunması gerektiğinin altını çizen Saba, “Yeterince temiz olmayan havuz suyu ile bulaşabilecek hastalıklar; mide bağırsak enfeksiyonları, kulak, göz ve cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, genital enfeksiyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonları, tifo, hepatit A, hepatit B, dizanteri, uyuz gibi enfeksiyonlar kolayca geçebilir” şeklinde konuştu.  

Çocukları koruyun

Temiz olmayan ve kalabalık kullanımı olan havuzların enfeksiyonlara davetiye çıkardığının altını çizen Ekin Saba, “Yaz aylarında havuz kaynaklı sorunlarla çok sık karşılaşıyoruz. En sık karşılaştığımız enfeksiyonlardan biri de dış kulak yolu enfeksiyonudur. Özellikle çocuklarda kirli havuzlarda uzun süre kalınması sonrasında ortaya çıkan kulak ağrısı şeklinde belirti verir. Diğer sık karşılaştığımız bir enfeksiyon da, kirli havuzda çocukların su yutması nedeniyle ortaya çıkan ishallerdir. Ayrıca havuz kaynaklı olarak mantar enfeksiyonları, viral hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonlarına da sıkça rastlamaktayız. Serinlemek ve keyifli vakit geçirmek isterken, istenmeyen hastalıklarla karşılaşmamak için bazı kurallara dikkat edilmelidir. Öncelikle havuzda uzun süre kalınmamalıdır, mümkün olduğu kadar göz, kulak enfeksiyonlarının ve su yutmanın önlenmesi için kafa su yüzünde tutulmalıdır. Havuzdan çıkar çıkmaz kurulanılmalı ve ıslak mayo değiştirilmelidir” diye konuştu.

Bilgilendirme tabelaları

Havuz civarında, dışarıda kullanılan ayakkabı ve terlikle kesinlikle dolaşılmaması gerektiğinin altını çizen Ekin Saba, “Havuz kenarındaki bilgilendirme tabelalarından havuzun düzenli bakımının yapılıp yapılmadığı incelenmeli, aksaklık varsa yetkililer uyarılmalı. Aileler çocuklarını havuza götürebilirler. Aileler çocukların havuza tuvaletlerini yapmamaları ve tükürmemelerini sağlamalıdır. Evcil hayvanlar havuza kesinlikle sokulmamalıdır. Özellikle çocuklar erişkin havuzlarını kullanıyorlarsa, havuz kullanımı ile ilgili kurallardan haberdar edilmelidir. Çünkü çocukların havuz temizliğine yeteri kadar dikkat etmemesi, idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Bunun için havuza duş alarak girilmesi, hijyenik önlemlerin alınması, çıktıktan sonra mutlaka tekrar duş alınması, havuzun düzenli olarak temizlenmesi, hijyenik özelliklerinin sık araştırılması ve herhangi bir problemde anki bakteriyel özelliklerinin artırılması, tüm bunların yanında havuz suyunun gereğinde değiştirilmesi büyük önem arz eder” dedi. 

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20