banner153
banner230
banner203

Skandalın böylesi

Akdeniz Manşet Gazetesi’nde 20 Şubat 2017’deki ‘Ermenek'te kaçak iddiası’, 20 Mart 2017’deki 'Muratpaşa'dan yanıt’ ve 15 Nisan 2018’deki ‘Göz göre göre diktiler’ haberlerinin ardından, geçtiğimiz günlerde birinci derece arkeolojik sit alanındaki tek katlı eve kaçak kat çıktılar. Binayı kısa sürede tamamlayıp içine oturdular. Kaçak binayı 2018 yılı ortalarında bitirip içine yerleşen kat malikleri ile bölge sakinleri ise karşı karşıya geldi. Geçen yıl, tapulu tek katlı eve izinsiz ve kaçak kat çıkılması iddiası sorulan belediye, ‘evle ilgili arşivlerinde herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığı’ yanıtını vermiş, şahıslar da bu yıl evi dikmişti.

Adeta seyirci kaldılar
Akdeniz Manşet Gazetesi’nde yer alan haberlerde “Denize nazır, Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı üzerindeki tek katlı eve ‘çatı yapıyoruz’ denilerek izinsiz ve kaçak olarak ikinci kat çıkıldığı; şikayette bulunulan belediyenin de olaya adeta seyirci kaldığı anlatılıyordu. Muratpaşa Belediyesi Mahalle Muhtarı Hüseyin Elmalı’nın da kaçak kat iddiasından haberdar olduğu, eve belediyenin neden gidip durum tespiti yapmadığı ise merak konusu olmuştu.

O belgeler nerede?
O dönemde Ermenek Mahallesi Büklüm Sokak, 10544 ada 7 parseldeki tapulu eve izinsiz ve kaçak kat çıkılması iddialarının sorulduğu CHP’li Muratpaşa Belediyesi; evle ilgili arşivlerinde yaptıkları incelemede herhangi bir bilgi veya belgeye rastlamadıkları cevabını vermişti. Bu yanıta göre 30 yılı aşkın süre önce inşa edilmiş eve ait emlak vergisi kayıtları, numarataj, abonelik evrakları, imar planları, evin planı gibi evraklar; belediyede bulunması gerekirken yoktu. Belediye, eldeki fotoğraflara rağmen Kadastro Müdürlüğünden parsel üzerinde herhangi bir yapı olup olmadığına ilişkin bilgi ve belge de isteyecekti. Tüm bunlara rağmen etkili bir adım atılmadı, şahıs binayı bitirerek içine yerleşti. Bir kısım vatandaş da savcılığa ve çeşitli kurumlara suç duyurusu ve şikâyette bulundu.Suç duyurusu ve şikâyet


Bir kısım vatandaş, son olarak Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurdu; evle ilgili olarak, 3’üncü derece sit alanında izinsiz ve imar kanununa aykırı kaçak inşaat yapmaktan Mehmet Avcı isimli şahıstan şikayetçi oldu. Dilekçede şahsın, kendisine ait eski evinin üzerine İmar Kanununa, Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşullarına aykırı bir şekilde, inşaat ruhsatı ve diğer yasal izinleri almadan ve ‘Müze Müdürlüğü denetiminde sondaj kazısı yapılarak sondajın sonucu Kurul’a iletilmeden’ kaçak yapı yaptığı öne sürüldü. Kaçak yapının durdurulması istemiyle belediyeye 2 Nisan 2018 tarihinde başvuru yapıldığı fakat bugüne kadar kaçak yapının durdurulması için Muratpaşa Belediyesince hiçbir işlem yapılmadığı vurgulandı. Ayrıca belediyenin şikayet ile ilgili gerekli işlemleri yapmaması nedeniyle Mehmet Avcı isimli şahıs hakkında imar kanununa muhalefetten Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu ve soruşturmanın halen devam ettiği vurgulandı. Ruhsatsız, imar kanununa, SİT alanları yönetmeliğine ve ilgili mevzuata aykırı inşaat ile ilgili gereğinin yapılması istendi. Bahse konu bina; kamuoyunda 31 Aralık 2017 öncesi tamamlanmış kaçak yapılarla ilgili ‘imar affı’ olarak bilinen ‘imar barışı’ yasasının kapsamına da girmiyor.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a