banner153
banner230
banner203

SPOR ENGEL  TANIMIYOR

Örnek olmak istiyor
Doğuştan tendon zedelenmesi ve sinirlerin zarar görmesi nedeniyle sağ kolunu kısıtlı olarak kullanan ve yüzde 40 engelli Halim Okudan, engelin bedende değil beyinlerde olduğunu yaptığı boks ve kickboks sporu ile kanıtlarken diğer engelli bireylere de örnek olmayı amaçlıyor. Yaklaşık 3 ay önce boks ve kickboks sporu ile uğraşmaya başladığını belirten Okudan, uzun zamandır spor yapmak istediğini ancak sürekli ertelediğini söyledi.

Önce tereddüt etti
Sağ kolundaki engel nedeniyle ilk başlarda boks yapma konusunda tereddütleri olduğunu belirten Okudan, “Sağ kolumu yeterli oranda kullanamadığım için boks veya kickboks sporunu yapamayacağımı düşünüyordum. Ancak hocamın beni cesaretlendirip yönlendirmesiyle başladım. İlk başlarda sağ kolumu kullanmakta zorlanıyordum. Zaman geçtikçe ve kendime güvenim geldikçe daha rahat hareket etmeye başladım” dedi.

Topluma karışmamız lazım
Engelli bireylerin spora teşvik edilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Halim Okudan, “Spor geçici bir uğraş olmamalı, özellikle engelli vatandaşlarımız için bu daha da önemli olmalıdır. Engelli kardeşlerimiz farklı kaygı ve düşünceleri olan insanlar ve spor salonları gibi toplu yaşam alanlarından uzak duruyorlar. Bence uzak durmak yerine toplumla kaynaşmalı, mutlaka kendilerine bir uğraş bulmalı ve spor branşı ile uğraşmalılar. Engelli bireyler olarak topluma karışmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Aşık Veysel örneği
İnsanlık tarihine bakıldığı zaman ciddi engelleri bulunan insanların büyük başarılar elde ettiğini belirten Okudan, “Örnek vermek gerekirse Aşık Veysel, görme engelliydi ancak ölümsüz eserler bıraktı. Aynı şekilde Abraham Lincoln, bedensel engelli bir bireydi ancak bu engeli Amerika’yı yönetmesine engel olmadı. Shakespeare’in fiziksel engeli dünyaca ünlü oyunları yazmasına engel olamadı. Kısaca bazı şeyler için inanmak ve kararlı olmak lazım. Ben inandım, benim gibi kararlı arkadaşları da spor yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Engelli ve şehit yakınlarına ücretsiz
AKA Spor Kulübü Antrenörü Ahmet Karakaş ise, engelli bireylerin toplumla iç içe olması için elinden gelen gayreti gösterdiğini ve engelli bireylerin yanı sıra şehit ve gazi yakınlarından da herhangi bir ücret almadıklarını belirtti. Karakaş, “Kulübümüzü açtığımız 2010 yılından buyana engelli vatandaşlarımızın bizlerden bir farkı olamadığını göstermek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Engelin sadece beyinlerde olduğuna inanan ve kararlı vatandaşlarımız topluma karışsınlar ve mutlu olsunlar. Bizim tek isteğimiz bu” dedi.

Ramazan BOZCA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a