banner153
banner192
banner203

‘Şu an için zam talebimiz yoktur’

Antalya’da tekerlekli toplu ulaşımda 71 otobüsüyle 146 sürücüsüyle hizmet veren Pamfilya A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İnce ulaşım zammı ve belediyenin 200 yeni otobüs almaktan vazgeçmesiyle ilgili konuştu. Mehmet İnce, “Şu an için bir zam talebimiz yoktur. İlerleyen günlerde mutlaka değerlendireceğimiz bir konu. Yüzde 40 MTV zammı oldu biliyorsunuz. Ulaşım sektörünü etkileyecek şekilde yılbaşı öncesi ve sonrasında gelebilecek bir zam olduğu takdirde tabi ki bizim de zam talebimiz kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Özveriyle çalışacağız

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in 200 yeni otobüs almaktan vazgeçtikleriyle ilgili açıklamada da bulunan İnce, “Vatandaşın şu andaki araç sayısı ile taşınabileceğini tüm Antalya’ya göstermek istiyoruz. Başkanımız da bizim düşüncemize inandı. Tarife ve rotasyonu yapmamızı istedi biz de özveriyle çalışacağız. Şubat 2017’den önce Antalya’da çalışan araç sayısı 750’ydi. Bunların bir kısmı minibüstü, 150 kadarı da otobüstü. Şu anda ise 12 metrelik 104 kişi kapasiteli 550 adet otobüsle toplu ulaşımda hizmet veriliyor. Bu da Antalya’da otobüslerde yolcu kapasitesinin yüzde 50 arttığı anlamına gelir” dedi.

Esnaf kan ağlıyor

Esnafın kazanıp kazanmadığı ile ilgili olarak depolama alanlarında görüştüğümüz bir kısım ulaşım esnafı da şu açıklamalarda bulundu: “Toplu ulaşımda çalışan bir otobüs yazın hiç kâr etmiyor. Yazın klimaların açılması, okulların kapalı olması nedeniyle gelirler düşüyor. Yazın klimanın çalıştırılmasının bir otobüse aylık yakıt maliyeti 3 bin liradır. Klimasız da olmaz. Mazot bedeli ve dönüşümlü çalışan iki sürücüye ödenen ücret sonucu elde para kalmaz. Bir otobüs toplamda aylık yazın 26 bin lira gibi bir gelir elde ediliyor. Esnaf bunun klima maliyetiyle beraber yaklaşık 19-21 bin lirasını yakıta, 6 bin lirasını da iki sürücünün maliyetine harcar. Ay sonunda esnafın cebinde para kalmaz. Kışın ise okulların açılması sonucu yolcu sayısının artması ve klimaların kapalı olması sonucu 3 bin liralık klima maliyetinden kurtuluş nedeniyle gelirler bir nebze olsun artıyor. Kışın 27-28 bin lira gelir elde ediliyor. Klimaların kapalı olması ve yolcu sayısının artması sonucu kışın en azından 3-5 bin lira bir gelir elde ediliyor ama hepsi bu. Bunlar Kentkart’ın Antalyakart verilerinde de görülebilir.”

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Bilal 10 ay önce

Yıllardır kan ağlıyoruz diyorsunuz ama servetiniz katlanıyor bu nasıl bir anlayıştır! Zengini doyurabilsek fakir kalmayacak çünkü zengin hep ağlayarak servetini katlıyor tabiki fakirde çocuklarıyla birlikte sürünüyor ne utanmaz insanlarsınız öbür dünyada o servetiniz mahşerde boynunuza yılan gibi sarılacak haram bulaşmayan bir servet yok bu ülkede.

banner20