banner153
banner203

‘Taşeron işçilik  tarihe karışmalı’

Antalya Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Cemil Ünal, taşeron işçiye kadro konusundaki beklentileri açıklayarak, “Türkiye’de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda ‘taşeron’ adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya ‘temizlik işçisi’ ya da ‘mutfak elemanı’ olarak gösteriliyor. Herkesi mutlu edecek bir çözümü üretme konusunda taşeron işçilerimizin,  mevsimlik işçilerimizin sorunlarını çözmek için devletimiz gereken adımları atacaktır” dedi.

Taşeron kamunun sorunu
Taşeron işçi sorununun çalışma hayatının en büyük sorunlarından biri haline geldiğini hatırlatan Ünal, “Bize göre Türkiye genelinde 1 milyon 200 bin taşeron işçi vardır. 2010 yılında tespit davalarında Türkiye Yol-Yapı-İnşaat İşçileri (Yol-İş) Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar ve genel merkez yöneticilerimizle birlikte toplu karar alarak dava açıldı yargı kararları alındı. Karayolları 13.Bölge Müdürlüğü’nde 400‘e yakın taşeron işçi var. Türkiye genelinde 17 bölge müdürlüğümüz var. Taşeron kamunun sorunudur, asıl iş taşeronlara yaptırılıyor şu anda. Genel Başkanımız Ramazan Ağar, bu titizlikle konfederasyonların mali sekreteri ile takibini yapıyor. Bir an önce çalışanların masa başındakilerin memur olarak, arazideki çalışanların işçi olarak kamuya alınması gerektiğini her platformda söylemektedir” diye konuştu.

Sendikaların görüşü alınmalı
Taşeron sorununun bir an önce bitmesini istediklerini anlatan Ünal, “Devletimiz çok güçlü, konuyla alakalı olarak düzenleme yapacaktır. Biz bir an önce bitmesini ve karara bağlanmasını istiyoruz bu konunun. Taşeron yasa düzenlemesiyle ilgili sendikaların da görüşü alınırsa çok iyi olur. Teknik olarak çalışmaları tamamlanan taşeron düzenlemesi, meclisten önce mutlaka sendikalara sunulmalı. Kanun tasarısı, sendikaların görüş ve talepleri doğrultusunda hazırlanmalı. İşçilerin bir an önce kadro alarak emeklerinin karşılığını almalarını istiyoruz. Her gün iç içeyiz taşeron işçilerle. Beklentileri devam ediyor. Bu konudaki duyarlılığımızı ortaya koyduk. Asıl iş ya da yardımcı iş ayrımı yapılmadan, işçi işi yapan işçi, memur işi yapan memur olarak kadroya alınmalı. Taşeron işçilik artık tarihe karışmalı” dedi.

Esra ALTUNKES

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a