banner244

‘Taşra teşkilatıyız, işimiz hiç bitmez’

Kepez’de çözülememiş, kronikleşmiş bir sorun olmadığını vurgulayan Antalya’nın AK Parti Kepez İlçe Başkanı Mustafa Erol, “Kepez halkı aldığı hizmetleri sonuna kadar hak ediyor Görevde kaldığımız sürece seçimin erken veya geç olması bizim çalışmalarımızı etkilemez. Bizim yaptığımız iş vatandaşın problemlerini öğrenip çözüm üretmektir. AK Parti döneminden itibaren belediyecilik hizmetleri toplumun bildiği temel belediye hizmetlerinden öte bir hale geldi. Önceden belediye hizmeti denilince vatandaş yol, su, elektrik, kaldırım gibi hizmetleri düşünüyordu. Şimdi kitap fuarlarından tutun da sanatsal gösteriler, toplumun kültür seviyesini yükseltebilecek her türlü imkan ve olanak sağlayan belediyelerimiz var. Biz AK Parti ilçe başkanıyız ama yalnızca AK Partililere hizmet etmiyoruz” şeklinde konuştu.

*Önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Kepez’deki gelişmeler nedir ve teşkilat çalışmaları olarak neler yapıyorsunuz?

** Bizim teşkilat olarak yapımızda şu vardır; kişilere endeksli bir politika izlemeyiz. Genel merkez tarafından gösterilen aday bizim için en ideal adaydır. Genel merkez tarafından bir isim zikredilmediği sürece bizim için en iyi başkan şu an görevdeki başkandır. Bizim siyasetimiz taşra siyasetidir. Vatandaş, esnaf odaklı bir siyasettir. Dolayısıyla bizim yaptığımız iş vatandaşın problemlerini öğrenip bunlara çözüm üretmek, devletin vatandaşları lehine uygulamış olduğu politikalarından haberi olmayan vatandaşa bunu anlatmak. Bunu birebir temas ve ziyaretlerle yapıyoruz. Biz seçim takvimine bakıp da bir çalışma belirleyen bir teşkilat değiliz. Görevde kaldığımız sürece seçimin erken veya geç olması bizim çalışmalarımızı etkilemez. Biz aktif olarak çalışma halindeyiz. 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra ben teşkilata yalnızca 10 günlük bir izin süresi verdim. 10 günün sonunda bir planlama yaparak dedik ki, Kepez köy ağırlıklı bir ilçe, vatandaşın büyük bir kısmı da memleketlerine ziyarete gittiği için bu süreci esnaf ziyaretiyle değerlendirdik. Burada temel iki konumuz vardı. İlk olarak 24 Haziran seçimlerine vatandaşın üzerine düşen görevi yapmasıyla seçimlere yüzde 90’lık katılımdan dolayı teşekkürlerimizi sunduk. Ayrıca vatandaşın her zaman yanında olduğumuzu hatırlatmak, seçim odaklı değil insan odaklı siyaset yaptığımızı anlatmak için esnaf ziyaretlerimize başladık.


*Sizin gözlemlerinize göre esnafın durumu nasıl? Esnaf sizden en çok hangi konularda yardım istiyor?

**Ben 2 aylık süreç içerisinde Kepez ilçesinde 4 bin 700 civarı esnaf ziyareti yaptım. Batı mahallelerimizden başlayarak haftada 2 gün, günde 350-400 arasında esnafla görüştüm. Esnaf şu an ekonomik sıkıntı yaşıyor ama bu konuda o kadar bilinçliler ve psikolojileri o kadar düzgün ki bunun bir ekonomik kriz olmadığının, bunun bir hükümet politikasından kaynaklanan bir kriz olmadığının, bunun ekonomik bir saldırı olduğunu siyasi görüşü fark etmezsizin tüm esnaf bunun farkında. Esnaf, Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce bundan daha büyük sıkıntıları atlattığını biliyor ve bu sıkıntıların da en kısa sürede çözüleceğini umut ediyor. Biz hiçbir esnafımızdan bu sıkıntılar sizin politikalarınız yüzünden oldu gibi bir serzeniş duymadık. Esnaf bunun yalnızca bir rahip yüzünden olmadığını çok iyi biliyor ve vatandaş diyor ki; ‘Biz en zor şartlar altındayken dahi hegemonya altında olmayı kabul etmedik hiçbir zaman da etmeyeceğiz.’ Evet, finansal olarak esnaf şu an sıkıntı yaşıyor. Bankaların kredi sıkıntısı, faiz oranlarının yüksek olması esnafı sıkıntıya sokuyor. Önemli olan şey esnaf tarafından problemin varlığı biliniyor ancak bu problemin hükümet politikalarından kaynaklanmadığının bilincindeler. Milliyetçi refleks şu an toplumda tam manasıyla yerini bulmuş durumda.

*Biraz saha çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

**Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bize dedi ki; ‘Bulunduğunuz bölgede aç yatan biri varsa ve siz onu bulup yardım etmiyorsanız vebali sizin üzerinizedir’ ve biz bu olayı kesinlikle yalnızca oy kaygısıyla yapmıyoruz. Vatandaşın görüşü hiç önemli değil. Mahalli yönetimlerimiz etkin olarak sahadalar. Cenazeler, hasta bakımı, bakıma muhtaç insanlarla ilgili sürekli olarak bizi bilgilendiriyorlar. Sosyal politikalar birimlerimiz gelen bilgiler ışığında hızlı bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştiriyor. İlgili il ve ilçe müdürlüklerimize bunların bilgilerini gönderiyorlar. Devlet tarafından hangi imkanlar sunulabilecekse bunlar öğrenilip vatandaş bu kurumlara yönlendiriliyor. AK Parti döneminden itibaren belediyecilik hizmetleri toplumun bildiği temel belediye hizmetlerinden öte bir hale geldi. Önceden belediye hizmeti denilince vatandaş yol, su, elektrik, kaldırım gibi hizmetleri düşünüyordu. Şimdi kitap fuarlarından tutun da sanatsal gösteriler, toplumun kültür seviyesini yükseltebilecek her türlü imkan ve olanak sağlayan belediyeler var. Bunun bilincinde olan vatandaş artık belediyelere sosyal taleplerde de bulunuyor. Türkiye’de bunu en iyi uygulayan belediyelerin başında Büyükşehir ve Kepez belediyeleri geliyor. Sanatsal faaliyetlerin olmadığı bir hafta geçmiyor. Vatandaşın da bundan memnun olduğunu gittiğimiz ziyaretlerde öğreniyoruz.

*Seçimlere az bir zaman kaldı.  Seçim çalışmalarına tam olarak ne zaman başlanacak ve nasıl bir strateji izlenecek?

** Kepez özelinde yaptığımız çalışma Eylül ayı sonuna kadar mahalle yönetimindeki eksiklerimizin tamamı giderildi ve esnaf ziyaretlerimizin tamamı yapıldı. 68 mahallemizde ziyaret edilmemiş hiçbir esnafımız kalmayacak. Gönül çadırı projemizi tekrar hayata geçireceğiz. Belediyeye gelemeyen vatandaşa biz bu gönül çadırı ile ulaşmaya çalışıyoruz. Belediye veya başka kurumlarla ilgili talepleri olan kişileri dinleyeceğiz. Bu toplumda kabul görmüş bir proje. Vatandaş kolaylıkla sabah 10'dan akşam 18:00’e kadar mahallelerindeki belediye yetkilileriyle görüşerek taleplerini dile getirebilecek. Mahalle halkı broşürlerle, mesajla bilgilendirilerek o çadırın hangi gün mahallelerinde kurulacağını bilecek. Bizim görevimiz 7 gün 24 saat devam ediyor. Seçimden bir ay önce kepenkleri açıp seçimlerden bir ay sonra kepenkleri kapatan bir teşkilat değiliz. Aktif olarak kapı kapı dolaşmamız Reisin bize emridir. Biz en başından beri toplumla iç içeyiz.


*Sizin gözünüzde Kepez’de ikamet eden vatandaşın sorunları nelerdir?

**Söyleyebileceğim en önemli sorunların başında kamulaştırma ve imar sorunları geliyor. Mülkiyet sorunlarının bir an önce bitmesi gerekiyor. Bunu yakından takip ediyoruz. Gecekondulaşma sorunları artık kalmıyor. Kepez’de artık vatandaş ile polis arasında eskiden olan tartışmalar yaşanmıyor. Toplumsal mutabakat, kentsel dönüşüm ile bu sorunlar halloldu. Kepez aynı zamanda tarım alanlarının da olduğu bir bölge. Devletin tarımla ilgili politikaları burada birebir uygulanıyor. Bunun dışında Kepez’de çözülememiş, kronikleşmiş bir sorun yok.

*Kepez göç almaya devam ediyor mu?

**Antalya’yı bilmeyen biri Antalya’yı sahil bandından ibaret zannedebilir. Ancak Antalya’nın iç bölgeleri de var. Bunlardan biri de Kepez ilçesi. Kepez’e şu an büyük yatırımlar yapılıyor. Ancak sorunsuz göçler yaşanmıyor burada. Göç edip buraya gelen vatandaş sorunlarıyla birlikte geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’in Antalya için tanıtımını yaptığı beş büyük projeden ikisi Kepez bölgesinde. Bunlardan biri 3. Etap Raylı Sistem çalışması, diğeri ise Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Kepez Santral Projesi. Toplumun büyük kesiminin yaşadığı Varsak bölgesinden şehir içine ulaşımı sağlayacak olan raylı sistem çalışması devam ediyor. Yerel seçimlerden önce bu proje bitmiş olacak. Biliyorum ki Kepez halkı aldığı hizmetleri sonuna kadar hak ediyor. Bizim vatandaşımız her türlü iyiliği güzelliği hak ediyor. Vatandaşımızla iç içeyiz, vatandaşın problemi de bizim problemimizdir. Biz AK Parti ilçe başkanıyız ama yalnızca AK Partililere hizmet etmiyoruz.

*Üye kayıtları ne durumda?

**100 bin üye hedefimiz vardı. Şu an üye kayıtları 90 bin bandını aşmış durumda. Yerel seçimler öncesinde 100 bin üye hedefimizi gerçekleştirmiş olacağız.  Salı günleri de halk günümüz. Ancak biz her gün buradayız. Biz taşra teşkilatıyız. Bizim işimiz hiç bitmez.

RÖPORTAJ: Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Vedat EYTÜRK 8 ay önce

Sonuna kadar başkanımızın arkasındayız.

banner20

a