banner153
banner230
banner203

Tek isteği anne olmaktı

Hastaneye para cezası

Mina Balcı ve eşi İlyas Balcı Antalya Kepez’deki Özel Vitale Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi bazı yönetici ve doktorları hakkında Mayıs 2017’de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda çeşitli iddia ve ithamlar yer aldı. Soruşturma ise devam ediyor. Balcı çiftinin adına İlyas Balcı’nın başvurduğu SGK ise tedaviden fazla ücret alınması nedeniyle hastaneye 3 bin lira para cezası verdi. Ayrıca üzerindeki imzanın kime ait olduğu belli olmayan EK1B belgesini (hastanenin vermiş olduğu hizmeti ve ödediği ilave ücreti gösterir belge-halk dilinde taahhütname) çiftin imzalamadığını beyan etmesi üzerine hastaneye 10 bin lira daha para cezası kesti.  

Hastaneyi suçladı

Mina Balcı savcılığa verdiği dilekçesinde 9 Mart 2017’de kısırlık tedavisi için kapalı sağ tüpünün açılması amacıyla başvurduğu hastanede izni ve onayı olmadan tüpünün bağlandığını, hatalı ve gereksiz ameliyat yapıldığını, ameliyat sırasında bağırsağının delindiğini, hayati tehlike yaşayıp günlerce hastanelerde yattığını, yaşadığı ciddi sağlık sorunları nedeniyle şu anda günlük yaşamını tek başına sürdüremediğini, tıbbi sekreter olmasına rağmen çalışamadığını anlattı. Altı ay mama ile beslendiğini, 32 yaşında olmasına rağmen şu anda normal bir insan gibi yürüyemediğini, nefes alamadığını ve kendi işini göremediğini vurguladı. 112 yerine çağrılan hastane ambulansıyla Atatürk Devlet Hastanesine sevk edildiğini, tıbbi sorunlarının dosyaya yazılmayarak delillerin gizlendiğini, SGK mevzuatına uyulmadan gereksiz olarak apandisitinin alındığını, yapılan ameliyat ve tedaviler sonrası akciğer damarlarında pıhtı attığını, halen tedavi gördüğünü öne sürdü. “Başkasının yardımına muhtacım. Çocuğuma da bakamıyorum. Yarım bırakıldım. Maddi ve manevi açıdan zarara uğradım, mağdur oldum” dedi.

Başka hastaneye sevk edildi

Mina Balcı ikinci çocuk için Mart 2017’de Vitale isimli hastaneye tekrar başvurduğunu anlatarak şöyle konuştu; “Özel Vitale Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesine daha önce de geldim. Tıkalı kanal tedavisi sonrası bir başka hastanede ilk bebeğimi dünyaya getirdim. Şimdi ise ikinci çocuğu istiyordum. Doktor A.F.Ş. rahim tüplerimin açılması gerektiğini söyledi. 9 Mart günü ameliyat ettiler. Ameliyat sonrası eve gönderdiler, aynı gün evde rahatsızlandım. Tekrar hastaneye geldim. Sabaha kadar ağrı kesici verdiler ve bağırsak gazı diyerek lavman yaptılar. Daha sonra doktor A.F.Ş. geldi ciğerimin su topladığını söyledi. Safralı kusmalarım başladı. Ertesi günü Atatürk Devlet Hastanesinden bir doktor çağırdılar, aralarındaki konuşmadan bağırsağımda bir kesik olduğunu ve durumumun tehlikede olduğunu öğrendim. Beni 112 yerine kural dışı olarak özel ambulansla Atatürk Devlet’e götürdüler. Burada gerekmediği halde kör bağırsağımın alındığını öğrendim.”

Apandisiti de alınmış

“Bir kaç gün sonra taburcu oldum ama 24 Mart günü yaramda akıntım olunca aynı hastaneye tekrar yattım. 24 Mart’tan 19 Nisan gününe kadar hastanede yatılı tedavi gördüm. Taburcu edildikten sonra göğsüm ağrıdı fenalaştım. Bu kez de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine gittim. Yapılan tetkikte akciğer damarlarıma pıhtı attığı saptandı. Burada acilen yumurtalık kangreni olduğum gerekçesiyle ve bağırsaklarımdaki yırtıktan dolayı aynı masada iki ayrı ameliyata alındım. Bu hastanede ultrasonografi tetkikinde ise Atatürk Devlet’te apandisitimin de alındığını öğrendim. Bu bana söylenmemişti. Eşim, Doktor Ö.M.C.’yi arayınca o da bu ameliyatın yapıldığını doğruladı. Ben Atatürk Devlet’e apandisit şikayetiyle gitmedim. Sevk edilme nedenim bağırsağımın delinmesidir. Sevk nedeninin ve yapılan hatalı girişimin gizlenmesi için gereksiz yere apandisitimin alındığını düşünüyorum.”

Şu anda desteksiz yaşayamıyor

“Gereksiz bu ameliyat sonucunda iki ameliyat daha geçirdim. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de bağırsaklarımda ödem oluştuğu, enfeksiyon olduğu, daha önceki ameliyatta ameliyat ipinin kısa tutulması nedeniyle de bir ameliyat daha geçirdim. Beslenmem için rapor çıkarıldı. Altı ay mama ile beslendim. Rahim tüplerimin açılması için ameliyat olmuştum, benden bunun için usulsüz para aldılar. Sonuçta tüplerim bağlandı. Ciddi sağlık sorunları yaşadım. 32 yaşındayım ve şu anda yürüyemiyor, nefes alamıyor ve kendi işimi göremiyorum. Başkasının yardımına muhtacım. Çocuğuma da bakamıyorum. Yarım bırakıldım. Maddi ve manevi açıdan zarara uğradım, mağdur oldum. Tüplerimin açılması yerine tüplerimin bağlanması ameliyatının yapılması ameliyatın bilinçli olarak yapıldığını göstermektedir. Bu ameliyatta da bağırsağım delinmiştir. Bunun sonucunda kaldırıldığım devlet hastanesinde geliş nedenimin neden gizlendiği ve apandisit ameliyatı yapıldığı sorgulandığında gerçek ortaya çıkacaktır.”

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a