banner153
banner230
banner203

Ulu Cami yükseliyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projeleri arasında yer alan ve Başkan Menderes Türel’in ‘En büyük eserim olacak’ dediği Antalya Ulu Cami ve İslam Eserleri Müzesi çalışmaları sürüyor. Eski Köy Hizmetleri alanında yapılacak görkemli yapı için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Kazı çalışmaları ardından başlatılan projede kaba inşaat yapımı devam ediyor.  Projeye göre cami inşaatında Antalya’nın beyaz taşları kullanılacak.

Turizme de fayda sağlayacak

Türk-İslam Sanatları Müzesi’nde 450 kişilik konferans salonu, İslam sanatları atölyeleri yer alacak. Müzenin yanında restoran, kafeler, kütüphane, çocuk bakım merkezi, çocuk oyun alanları da yapılacak. Cami Antalya’nın turizmine de fayda sağlayacak proje için Türel, “Sadece bir cami yapmıyoruz, aynı zamanda bir kültür merkezi, bir yaşam merkezi yapıyoruz. Bugüne kadarki yapmış olduğumuz hizmetler içinde onur duyacağımız, gelecek nesillere bırakacağımız en önemli eser olacak. Yüzyıllarca Antalya’ya hizmet verecek” demişti.

Yeni çekim merkezi olacak

Projede, klasik Osmanlı camilerinin gelenekselleşmiş şemasını stilize eden bir çalışma yer alacak. Projede toplam 42 bin 800 metrekare alanın 12 bin 800 metrekaresi, dörtte birden fazlası yeşil alan olacak. 10 bin kişilik kapalı, 20 bin kişilik açık ibadet alanı bulunacak. 53 metre kubbe yüksekliği, 42 metre kubbe çapı, dört minaresinden 2’si 87 metre, 2’si 72 metre şeklinde planladı. Antalya Ulu Cami ve İslam Eserleri Müzesi yeni bir çekim merkezi olacak. Antalya Bulvarı ile Dumlupınar Bulvarı’nın kesiştiği alanda yapılacak cami bölgenin sosyal hayatını ve ticaretini destekleyecek.


Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
cem sahini 13 ay önce

cami yapmak isteniyorsa yapılır memleketin dinidir sonucta ama camiinin bolgesi çekim merkezi olacak falan gibi laflarin hiç lüzumu yok.. camiiyi yaparsınız hemen her namaz kilan antalyali bir kez meraktan gelir namazini orada kilar. onun dışında millet mahallesinde kilar. camiiye cok yakin oturan birkac mumin de orada kilar.. hepsi bu..

banner20

banner221

a