banner153
banner192
banner203

Vajinal mantar ihmale gelmez!

Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, yazın daha sık görülen mantar enfeksiyonlarına dikkat çekerek, “Vajinal mantar yaz nedeniyle değil, hijyene dikkat edilmemesi nedeniyle artıyor” dedi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, yaz gelip sıcak ve nemli havalar arttığında özellikle gebeler başta olmak üzere tüm kadınlarda jinekolojik sorunlarda artış görüldüğüne dikkat çekerek; vajinal mantar enfeksiyonları konusunda kadınları uyardı. Op. Dr. Akkaya, vajinal mantar enfeksiyonlarının yaz aylarında artmasının aslında mevsimle doğrudan ilgisi olmadığını daha çok hijyenik tedbirlerin yeterince alınmaması nedeniyle oluştuğunu vurguladı. Akkaya, “Özellikle yüzme havuzlarında temizliğe ve hijyene önem verilmemesi riski daha da artıyor. Bunun dışında havuzdan ya da duştan çıktıktan sonra iyi kurulanmamak, ıslak mayoyla beklemek vajinal mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamaktadır” dedi.

Yaz ve kış pamuklu

Yaz ve kış pamuklu giysilerin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Akkaya, “Yaz aylarında aşırı sıcaklarda havalandırmayı bozan sentetikli olan iç çamaşırları kadınların giymemesi gerekir. Pamuklu giysilerin tercih edilmesi havalanmayı sağlayan önemli bir etkendir. Genital bölgede deodorant, sprey, pudra gibi ürünleri kullanmaya gerek yoktur. Bunlar genital bölgenin PH değerini bozan etkenlerdir. Bu nedenle hastalıkların oluşması daha kolay olur. Her gün ped kullanmak son derece sakıncalıdır. Sırf bu alışkanlıktan dolayı kadınlarda mantar oluşabilir. Kıyafetlerde özellikle dar pantolonlar tercih edilmemelidir. Kadınların vajinal mantar enfeksiyonlarından korunması içen suya girmeden hemen önce ve çıktıktan sonra mutlaka duş almaları gerekmektedir. Günlük olarak duş alınmadığı takdirde de vajen PH değeri olumsuz etkilenmekte ve enfeksiyon oluşumu artmakta. Duş alırken PH değeri nötral olan duş jelleri ya da sabunlar kullanılmalıdır” diye konuştu.

Alınacak önlemler

Havuza ya da denize girmeden önce ve çıktıktan sonra duş alınması gerektiğini öneren Akkaya şunları söyledi; “Deniz ve havuza girildikten sonra ıslak mayoyla durulmamalı. Suyun hijyeninden emin olmadıkça havuza girilmemeli. Duştan, denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra çok iyi bir şekilde kurulanmalı. Her gün duş alınmalı ve duş sırasında PH değeri nötral olan duş jelleri kullanılmalı. İç çamaşırları pamuklu olanlardan seçilmeli ve her gün değiştirilmelidir. Sentetik çamaşırlardan kaçınılmalı. Dar pantolon giyilmemeli. Vajina içini yıkamaktan kaçınılmalı, vajinal duş ürünleri kullanılmamalı. Genital bölge için bile üretilmiş olsa spreyler, deodorantlar, pudralar kullanılmamalı. Ped kullanımı havasız bir ortam yarattığından, günlük olarak kullanılmamalı.”

Esra ALTUNKES

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Songül 7 ay önce

Bende 3 aya bir yeniliyor bağışıklık sistemininin zayıflaması ve stres e bağlı dendi ben ne yapmalıyım

banner20