banner244

Yaya geçidi var tabelası yok!

Antalya Kepez’de 75.Yıl Caddesi üzerinde yayaların geçişi için köprüler var ancak yaya geçidi tabelaları yok. Hürriyet Caddesi ve Antalya Bulvarını birbirine bağlayan caddenin bir ucunda Akdeniz Üniversitesi diğer ucunda ise Yeni Sanayi yer alıyor. Caddenin iki yönünde de çoğu öğrenci olan çok sayıda vatandaş ikamet ediyor. Caddeyi gidiş geliş istikametinden bir su kanalı ayırıyor. Kanalın üzerinde yayaların geçmesi için çok sayıda köprüler konulmuş. Ancak köprülere ulaşmak, ulaşılsa da köprüden karşıya geçmek neredeyse mümkün değil. Sürücüler yaya geçidi tabelası görmeyince yol vermediği gibi yayalar da karşıdan karşıya geçmeye çalışarak büyük tehlike oluşturuyor. Her an büyük bir kaza yaşanabilir.

Kurallar ne diyor
İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesinin ardından ülke genelinde “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla kampanya başlatılmıştı. Karayolları Trafik Kanunu'nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayaya çarpma şeklindeki kazalara yönelik önemli bir adım atılarak “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenlemeye göre bundan böyle araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda olacak.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Ahjsjs 3 ay önce

Siz daha yaya geçidi olup olmadığını bilmiyorsunuz böyle haber yapıyorsunuz orası devletin yaptığı bi yaya geçidi değil onun 20 metre yakınında üst geçit var zaten

banner20

a