banner153
banner230
banner203

Antalya CHP’de Başkan Kumbul

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya 36’ncı İl Olağan Kongresi bugün Nazım Hikmet Kongre Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Mustafa Erdem ile Muratpaşa İlçe eski Başkanı Ahmet Kumbul ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer’in yarıştığı kongrede en dikkat çekici görüntü, rahatsızlığından dolayı Almanya’da tedavi gören eski CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın isminin yazdığı boş sandalyesi oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Antalya Milletvekilleri Niyazi Nefi Kara, Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru ile çok sayıda partilinin de katıldığı kongre, adayların  saat 12.00 sıralarında destekçilerini tezahüratları arasında salona gelmeleriyle başladı.

CHP eski milletvekili ve il başkanlarından Tuncay Ercenk, daha önce adaylığını açıklamasına rağmen son anda Mustafa Erdem lehine çekildiğini açıkladı. CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın protokoldeki sandalyesi ise boş bırakıldı. Kimsenin oturtulmaması kararı alınan sandalyeye Ankara Milletvekili ve Divan Başkanı Murat Emir yanlışlıkla otursa da bir süre sonra kalkarak divandaki yerine geçince sandalye yine boş kaldı. Divan başkanlığını üstlenen Milletvekili Murat Emir, Baykal’ı özlediklerini belirterek, “Kendisine acil şifalar diliyoruz. En kısa sürede burada olacağına inanıyoruz” dedi.

Olağanüstü bir kongre

CHP’deki kongre sürecini değerlendiren Emir, “Bu kongre,  2019’daki CHP kadrolarının olağanüstü bir kongresidir. Çünkü ülke olarak olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Burada seçilecek arkadaşlarımıza çok önemli görevler düşüyor. Artık seçimlerde sandık temsilcisi mahalle temsilcileri koymak yetmiyor.  Sandık ordusu, mahalle ordusu kurmak gerekiyor. 2019 yılında yapılacak seçimlerde CHP Antalya’yı yeniden AKP’den alacaktır” yorumunu yaptı.  CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ise 2019’da CHP’nin iktidar olacağını savunarak, “CHP’nin bütün kadroları fedakarlık yapmak zorunda. CHP’yi sadece partisi için çalışanlar iktidara taşıyabilir” dedi.

Büyükşehir’e CHP bayrağı

Daha sonra kürsüye gelen il başkan adaylarından Mustafa Erdem, görev süresi boyunca ötekileştirmeye karşı mücadele edeceğini belirterek, 2019’da yeniden demokrasiyi kuracaklarına inancının tam olduğunu söyledi. Erdem, “1919 ruhunu 2019’a taşıyacak sizler varsınız. Umutsuzluk yok. Umut etmekten, hayallerimizin peşine düşmekten korkuyorlar. Devrimci düşüncelerimizden korkuyorlar. Biz biliyoruz ki son 1 yıllık sürede umut büyüten, özgürlük ve demokrasinin sesini yükselten, direnen, bu karanlığa meydan okuyanlar var. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne CHP’nin bayrağını dikeceğiz.  Görev sürem dolmadan asla bir yere aday olmayacağım” dedi

Birlikte mücadele edeceğiz

Adaylardan Ahmet Kumbul ise konuşmasında CHP’yi iktidara taşımak için kapı kapı dolaşacağını vurgulayarak, “Bizler biat etmeyiz, boyun eğmeyiz, sürü olmayız. Sorgularız, tartışırız, en iyiyi bulmaya çalışırız. CHP için birlikte mücadele ederiz. Bizim için ben yok biz vardır, Altı Ok vardır.  Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Bugün sandıktan kim çıkarsa çıksın biz kazanacağız. Yarın el ele olabilmek için partimizi iktidar yapabilmek için mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Tüm Antalya’da iktidar

Son olarak kürsüye gelen Vahap Tuncer de,  Antalya’nın tamamında iktidar olmak için göreve talip olduğunu söyledi. Tuncer, “Bu salondan umudu büyüterek çıkamazsak 2019’da başarı sağlayamayız.  Bu kongre sadece il başkanının ve yönetiminin seçileceği bir kongre olmamalıdır. Bu kongre, ülkenin sorunlarının tartışıldığı bir kongre olmalıdır” ifadelerini kullandı.  Konuşmaların ardından oylama işlemi başladı. Toplam 645 delegeden 628’inin oy kullandığı seçimde, 306 oy alan Ahmet Kumbul, CHP Antalya’nın yeni il başkanı oldu. Sandıklardan9 Mustafa Erdem’e 212, Vahap Tuncer’e ise 110 oy çıktı.  Sonuçların açıklanmasının ardından teşekkür konuşması yapan Ahmet Kumbul, Kumbul, Antalya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 19 ilçenin tamamını CHP’nin kazanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.Ahmet Kumbul’un Yönetim Kurulu listesi ise şu isimlerden oluştu:

 “Mahmut Aba, Erkan Akbulut, Yağmur Aksünger, Tamer Arı, İlkay Budak, Rafer Çiloğlu, Fahri Şeref Çimen, Ersan Dereli, Ramazan Diremler, Tuğba Erke Bostan, Ali Geyikçi, Mehmet Gülçelik, Turan Hakan, Fatma Hakikat, Hüseyin Karadeli, Hüseyin Kavak, Canan Keleş, Hasan Kiraz, Selda Koç, İbrahim Koçak, Hasan Neşeli, Buğra Özçelik, İhsan Özden, Dursun Özorman, Hüseyin Öztaş, Aysel Penez, Ramazan Savran, Filiz Tıraş, Erdem Uğur, İbrahim Yılmaz.”

Umut ÖZEN-Ramazan BOZCA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a