banner153
banner230
banner203

CHP’de olaylı devir teslim

7 Ocak tarihinde Konyaaltı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapılan CHP Antalya İl Kongresi'nde 3 adayın arasından 306 oy alarak il başkanlığına seçilen Ahmet Kumbul mazbatasını almasının ardından bugün görevi eski İl Başkanı Mustafa Erdem'den teslim aldı. CHP İl Başkanlığı önünde yapılan devir-teslim törenine çok sayıda partili katıldı. CHP eski İl Başkanı Mustafa Erdem'in konuşma yaptığı sırada ise partililer arasında gerginlik yaşandı. İlçe delege seçimleri sürecinde herhangi bir müdahalede bulunmadığını belirten Erdem, kongre sürecinin tarafsızlık içerisinde geçmediğini belirtti.

Kongre’ye müdahale iddiası

Bireysel kaygıların ülkenin geleceğinin önüne geçtiğini söyleyen Erdem, "Genel Başkan Yardımcıları bir yandan, Antalya'yı ben yönetirim iddiası içerisinde olanlar bir yandan sanki bir telaş içerisindeydiler. Bir Genel Başkan Yardımcısı düşünün, seçimden bir gün önce gelecek ve geliş sebebini sayın Genel Başkanın 'Tüm belediye başkanlarına adaylarını yazmaları talimatını getirdim' diye açıklayacak. Bir divan başkanı düşünün divanı mesajla iletilen talimatlarla yönetecek. Bütün bu olumsuzlukları birebir gördüğüm, yaşadığım halde kongrenin partimize yakışır halde geçmesi için tek kelime etmedim. Katkı ve katılım açısından son yılların en dolu geçen kongresini gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum" dedi.

Erdem’e saldırı

7 Haziran seçimlerinde Antalya'da büyük bir başarıya imza atıldığını ancak Muratpaşa'da aynı başarının gösterilmediğini belirten Erdem, "Başarının ölçüsü aldığın sonuçlardır. Antalya bütün şehirler arasında 'Evet' blogundan 'Hayır' bloguna geçiş açısından birinci il oldu. Ama her ne hikmetse özellikle Muratpaşa'da başarısız ve yetersiz kampanyalar hat safhadaydı" dedi. İlçe ilçe referandum sürecindeki başarı oranlarını açıklayan Erdem'in konuşmasında CHP Muratpaşa İlçe başkanlığını eleştirir sözleri üzerine bir grup partili

Erdem'in üzerine yürüyerek hakaretlerde bulundu. Diğer partililerin araya girmesi ile olay büyümeden şahıslar alandan uzaklaştırıldı. Erdem ise yaşanan olaylara, "Bizi mi döveceksiniz. 70 yılda 7 kez iktidar olamamışız neyi tartışıyorsunuz" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Kumbul’un gafı

Gerginlik sonrası konuşan yeni başkan Ahmet Kumbul, "Antalya geçen dönem referandumda neler yapabileceğini hepimize gösterdi. CHP olarak bir arada girdiğimiz yerel seçimleri kaybetmedik. En çok tek yumruk olduğumuz, en çok çalıştığımız dönemde referandumda neler yapabileceğimizi başta ilçe örgütlerimiz sahada bir bir çalışan üyelerimiz bizlere gösterdi. Şahsım adına 19 ilçeyi ziyaret ettim, 2019 hedefini ortaya koydum. Gayet güzel bir kongre geçirdik ve il yönetimimizi seçtik" dedi. Konuşmasın sonunda ‘sözü Genel Başkanımız Çetin Osman Budak’a veriyorum’ diyen Kumbul’un bu gafını ise, Budak telafi etti. Konuşmaların ardından partililer sıraya girerek yeni İl Başkanı Ahmet Kumbul’u tebrik etti.

 

Esra ALTUNKES-Ramazan BOZCA

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a