banner244

'Döşemealtı’nı marka yapacağım'

Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Mustafa Emekli, aday adaylığı başvurusu yaptığı Döşemealtı için, “Ne yazık ki bugüne kadar arzu edilen hizmeti alamadı” dedi

Yaklaşan yerel seçimler öncesi aday adaylığı başvuruları devam ederken, Antalya Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Mustafa Emekli, Döşemealtı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adayı oldu. Dün AK Parti Döşemealtı İlçe Başkanı Bekir Kıvrım'a aday adaylığı dosyasını sunan Emekli'ye partililer de destek verdi. Döşemealtı doğumlu olduğunu ve ilçenin bugüne kadar hak ettiği hizmeti alamadığı için belediye başkan aday adayı olduğunu belirten Mustafa Emekli, “31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimlerde Döşemealtı Belediye Başkanlığı için aday adayı oldum. Döşemealtı’nın son 5 yılda Bütünşehir Yasası ile daha çok hizmet alması gerekirken, maalesef istenen hizmeti alamamıştır. Döşemealtı, ne bir köy ne de kendi kendine yetebilen bir ilçedir. Bunun da sebebi kötü yönetimdir. Markalaşamayan, kendi kendini idare edemeyen yönetimdir” dedi.

‘Züğürt Ağa düzeni’

Yaklaşık 20 yıldır çeşitli kurumlarda bürokrat olarak görev yaptığını ve tecrübelerini artık sahaya yansıtmak istediğini belirten Emekli, “Yıllar önce bir büyüğümüz ile ilk tanışmamda bana 'Döşemealtı Köyü'nün yöneticisiyim' dediği zaman vicdanımı çok sızlatmıştı. İçimdeki Döşemealtı'na hizmet etme aşkı ile tecrübelerimi sahaya aktarma zamanının geldiğini düşünerek Döşemealtı Belediye Başkanlığına aday adayı oldum” ifadesini kullandı. Döşemealtı’nın ağalık düzeni ile yönetildiğini öne süren Emekli, “Bir şehri yönetenin şehrin ağası olduğunu bilmezdik. Şehrin emini ve emiri olmak ayrıdır, ağası olmak ayrıdır. Ağalık sahiplenmektir. İyi ağa da vardır, kötü ağa da. Belediye başkanı seçmek şehre ağa seçmek değildir. Bugün belediye başkanı ve çevresindekiler belediyenin gelirini, mallarını, taşınır ve taşınmaz malları ile belediye şirketlerini kendi çıkarı ve menfaatleri doğrultusunda kullanmaya başlamışlardır. Döşemealtı Belediyesinin kapalı kapılar arkasından ve basına sızan 'Maaşları öderken iyiydik, bugün ödeyemezsek kötü mü olduk' ibareleri, Döşemealtı Belediyesinin ağalık düzeni ile yürütüldüğünün hatta Züğürt Ağa düzeni ile yönetildiğinin kanıtıdır” diye konuştu.

‘Emanete ihanet edilmez’

Döşemealtı'nda Yörük kültürünün yaygın olduğunu vurgulayan AK Partili Emekli şunları söyledi: “Yörük kültürünün yaygın olduğu bölgemizde babasına bile minnet etmeyen bir topluluk var. Bu topluluk şerefli ve onurlu bir millettir. Çünkü ağadan hesap sorulmaz, insanlar kendilerini temsil edenleri emin ister. Şehr-ül Emin olmak demek, şehri ve içinde yaşayanları emanet bilmek, bu emanete ihanet etmemektir. Bir şehrin güvenilen yöneticisi olmak, idare ederken Hazreti Ömer gibi adil, Hazreti Ebübekir gibi sadık, Hazreti Ali gibi vefalı olmaktır. Şehr-ül Emin bugünkü manasıyla şehrin seçilmiş kişisidir. Bu kişi o bölgeden ve yaşayanların refahından sorumludur. Döşemealtı'nın kaybolmuş ve kaybolma aşamasında olan gelenekleri ve markalarını tekrar gün yüzüne çıkarmak, kültürümüzü ve devamlılığını sağlamayı, yeni markalar ile Döşemealtımızın gelir seviyesini artırmayı hedeflemekteyiz. Cumhurbaşkanımızın 1994 İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde önce insan ilkesi ile açmış olduğu belediyecilik anlayışını Döşemealtı'na taşıyacağız.”

Süheyla GÜRÜN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
Nagihan 6 ay önce

Dosemealti ni Turgay Genc baskanimiz marka yapti zaten. Kimseye ihtiyac yok...

banner20

a