banner244

Salı Grubu DSP’nin adaylarını konuk etti

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu’nun (Salı Grubu) bu haftaki toplantısına Demokratik Sol Parti’nin (DSP)’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mustafa Reşat Oktay,  DSP Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Yıldıray Sapan, DSP Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Buket Dağlı ile DSP Döşemealtı Belediye Başkan Adayı Nuket Şirin konuk oldu. Muharrem Koç başkanlığında Antalya Tenis ve İhtisas Spor Kulübü’ndeki (ATİK) toplantıya;  yaklaşık 40 kişi katıldı. 

Oktay: Siyasetçi tarlada yetişmiyor
Geçmişte MHP ve CHP çatısı altında Muratpaşa ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptıktan sonra partisinden istifa edip DSP’den Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Oktay, konuşmasında neden CHP’den ayrıldığını anlattı. Oktay, “Siyasetçi tarlada yetişmiyor.  Bu bir tecrübe, deneyim, birikim işi. Bu birikimi toplum için kullanmanız gerekiyor. Doğal olarak size de bu imkanın tanınması gerekiyor. Eğer bu imkan tanınmıyorsa mücadelenize devam etmeniz gerekiyor” dedi. Kendisinin ülkede iktidar sorunu değil, muhalefet sorunu olduğuna inandığını söyleyen Oktay, CHP’nin muhalefet partisi görevini yapamadığını iddia etti. Ana muhalefet partisinin tek parti dönemi hariç ülkeyi yönetme tecrübesi olmadığını ileri süren Oktay “Rahmetli Ecevit döneminde devleti yönetme imkanı bulmuş bir siyasi partide devam etme kararı aldık” diye konuştu.

Damacana projesine eleştiri
Konuşmasında diğer adayların projelerini de eleştiren Oktay, isim vermeden CHP’nin adayı Muhittin Böcek’in damacana ile su projesi üzerinde durdu. Oktay,  “Arkadaşlar bunların hepsi tırı vırı. Ben yılların belediyecisiyim. Kimse kimseyi kandırmasın. Öyle 5 bin konut yapacağım, bilmem kime faizsiz kredi vereceğim, bedavaya su vereceğim, damacanayla su satacağım gibi laflar Antalya’ya yakışmıyor. Damacanayla su satacağım diyor.  Kardeşim Antalya belediye başkanı insanlara çeşmeden sağlıklı su, ucuz su vermekle mükelleftir. Damacana ile su satma mükellefiyetinde değildir” dedi.

‘Asıl sorun ihmal ediliyor’
Diğer adaylardan farklı olarak belediye başkanı seçilmesi halinde Antalya’yı 2060 yılına hazırlayacak projeleri gerçekleştireceğini söyleyen Oktay,  Antalya kent merkezinde yenilenmesi gereken 1970’li yıllardan sonra inşa edilen yaklaşık 300 bin yapı olduğunu söyledi. O tarihlerde kanalizasyon altyapısı olmadığına dikkat çeken Oktay, bu binaların atıklarının fosseptik çukurlarında toplandığını söyledi. Binaların ana kolonlarının yaklaşık yarısının fosseptik çukurlarında olduğunu savunan Oktay, bu sorunun görmezden gelindiğini iddia etti. Oktay,  “Antalya 2. derece deprem kuşağı. Allah göstermesin faciayla karşı karşıya kalırsak ne yaparız diye ağzına alan yok.  Düşünen yok. Yarın bir deprem olduğunda binalar yıkıldığında ne yapılacak. Mülkiyet sorunları nasıl çözülecek. 300 bin binada 3 milyon mülkiyet çıkıyor. Antalya’nın dönüştürülmesi, yeni kent alanlarının açılması gerekiyor” dedi.

Sapan’dan CHP’ye eleştiri
Muratpaşa Belediye Başkan adayı CHP eski Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan da kendisinin gerçekleri söyleyip “kral çıplak” dediği için 2015 yılında CHP’den ihraç edildiğini söyledi. “Şu andaki yeni CHP yöneticileri içinde bir tek Atatürkçü var. O da sayın Deniz Baykal’dır. Başka da yok” diye konuşan Sapan,  tekrar aday gösterilen CHP’li Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı eleştirdi. Ümit Usal’ın Muratpaşa’daki CHP’nin oylarını da düşürdüğünü savunan Sapan,  seçimi kendisinin kazanacağını iddia etti. Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Buket Dağlı da uzun yıllar siyaset yaptığı CHP’den hem kadın adaylara 31 Mart seçimlerinde yer verilmediği için hem de ulusalcıların istenmediğini düşündüğü için istifa edip DSP’ye katıldığını söyledi. DSP’de siyaset yaptıkları için kendilerini başkalarının değirmenine su taşımakla itham edenler olduğunu söyleyen Dağlı,”Sanki CHP iktidarda da DSP seçime girince muhalefete düşecek. Ben bunu kabul etmiyorum” dedi.
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a