banner241
banner237

Bir Pollyanna guruları var ortalıkta denk gelmişsinizdir. Ki bunun esprisi televizyon programlarında ve sosyal medyada çok döner. “Her şeyi sevin” , “Sevgi içimizde, huzur içimizde” gibi.

Peki sevmek sevilmek bu kadar basit bu kadar kolay mı?

Mutlu olmak bu kadar kolay mı?

Ya da neden kolay değil?

Aslında sevmek de sevilmek de nerde başlıyor biliyor musunuz sevgili AKDENİZ MANŞET okurları? Değerli olmak, değerli hissetmek ile başlıyor.

Ancak şöyle ki değerli olmayı, sadece değer görmeyi beklediğimiz insanlar üstünden sağlıyoruz. Oysa ki kişi çok önemli değil. Kendini keşfetmek, kendini bilmek, kendini yakınen tanımak değerli hissetmenin adımlarından biri.

Fark ediyorum da, öyle çok hayat koşturması içinde ki insanlar kendilerini tanıyacak ne vakitleri, ne imkanları var.

Zaten aile yaşantısında değer yargısı da oluşturulmadıysa eğer yandık ki ne yandık. Hiç bilmediği bir şeyi öğretmeye çalışıyoruz demektir.

Koşulsuz, beklentisiz, toplumun oluşturmaya çalıştığı kalıplar içinde olmadan da değerli ve sevilmeye layık olabiliriz.  Önce sevilmeye layık olduğunuzu bilin. Hiçbir şeye ihtiyacınız yok sevilmek için. İyi yönlerinizi keşfedin. Bunlar; yetenek olur, bilişsel beceriler olur, kişilik özellikleri olur, motor becerileri olur. 

Sen sevilmeye layık olmadığını ailenden öğrendin diye sevilmediğin bir dünyanın normal olduğunu düşünme. Sevildiğini hissettiğin yerde ol. Sevilmeye izin ver. Değer görmeye açık ol. Tehlike bekleme değer gördüğün için, çıkar arama. Hem onunla da karşılaşabilirsin ama bu senin yaptığın, sebep olduğun bir durum değil. İnanmak ya da güvenmekten dolayı kendini suçlama.  İltifatları, teşekkürleri, özürleri kabul et.  Hatta sen de kullan bunları.

Sevilmeler de öfkeler gibi bulaşıcıdır. İltifatlar bulaşıcıdır. Yansıttığını alman büyük ihtimal.

Hadi çık kabuğundan ve sevilmek için hiçbir şeye ihtiyacın olmadığını fark et. Bırak büyükten küçüğe sevilmek için bir dokunuş, bir söz, bir bakış yetsin. Emin ol iyi gelecek.  Hem sana iyi gelecek hem bu bir çığ gibi büyüyecek. Emin ol değerlisin, emin ol yeterlisin. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a