banner244

Son günlerde bir ‘bankamatik memur’ muhabbetidir dönüp duruyor Antalya’da. Bu muhabbetin tetikleyicisi CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin. Hatırlanacaktır, Tekin yerel seçimlerin ardından,  twitter hesabından, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel'in 4 bin kişiyi ‘bankamatik memuru’ olarak çalıştırdığını ve bu kişileri Büyükşehir’in CHP’li yeni başkanı Muhittin Böcek'in işten çıkardığını öne sürmüştü. Bu mesnetsiz iddiaya Büyükşehir eski Başkanı Türel de sosyal medyadan yanıt vermiş ve ağır sözlerle eleştirdiği Tekin’den yanıt istemişti. İşte Gürsel Tekin’in bu gereksiz ve anlamsız hamlesi, sürekli aportta bekleyen bir takım sosyal medya kalemşörlerini harekete geçirdi. Zaten saldırmak için fırsat kollayan bu ucubelerin dillerine doladıkları, ‘bankamatik memuru’ olarak adlandırdıkları bir isim var ki, beni en çok şaşırtan da o oldu.

Bu kişi, yani hedef tahtasına konulan isim, Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Gelir ve İlan Reklam Şube Müdürü Fuat Pınar. Sosyal medya ucubelerine göre Fuat Pınar da ‘işe gitmeden maaş alan’ binlerce personelden biri. Şaşırdım çünkü Fuat Pınar, Büyükşehir’de hep göz önünde olan birisi. Özellikle görsel kirlilikle mücadele kapsamında denetimsiz reklamlara karşı yürütülen teknolojik çalışmaların başında yeralan Pınar, sektöre ve kamuoyuna yönelik bilgilendirme toplantılarıyla da sık sık basında adı geçen birisi. Ben de kişisel olarak bu toplantılarda tanıdım kendisini. İşine son derece bağlı, titiz, görevini en iyi şekilde yapma gayreti içerisinde olan bir bürokrat olarak tanıdım. Yani ‘Bankamatik memuru’ sıfatı yakıştırılacak en son isim kim deseler Fuat Pınar olur herhalde. Bunu yapanlar, Pınar’a böyle absürt bir yakıştırmayı reva görenlerin belli ki başka hesapları var. Ancak bu hesapları tutmaz. Belediye çevreleri de, Pınar’ın sorumluluk alanındaki iş çevreleri de onun işine bağlı, hatta işine aşık birisi olduğunu çok iyi bilir.

Her neyse. Antalya Büyükşehir Gelir ve İlan Reklam Şube Müdürü Fuat Pınar, şahsına yönelik bu linç kampanyası hakkında yasal yollara başvurduğu gibi bu mesnetsiz iddialarla avukatı vasıtasıyla yanıt vermiş.

Dün gözüme ilişti. Fuat Pınar'ın avukatı Onur Aybek tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Müvekkilim Fuat Pınar yaklaşık 30 yıldır devlet memuru olarak görevini sürdürmekte olup halen Antalya Büyükşehir Belediyesi Gelir Şube Müdürü olarak görev yapmaktadır. Müvekkilim, memuriyet hayatı boyunca özverili bir şekilde görevini aksatmadan çalışmasına karşın, Facebook üzerinden müvekkilimi karalamak ve itibarını zedelemek maksadıyla gerçeğe aykırı paylaşımlar ve yorumlar yapılmıştır. 18 Nisan 2019 ve 20 Nisan 2019 tarihlerinde Facebook’taki ‘Bir Sevdadır Manavgat’ (@BirSevdaManavgat) grubunda yapılan paylaşımlarda; müvekkilim Fuat Pınar’ın işe gitmeden maaş aldığı, bankamatikçi olduğu, eşi ve kızının da ASAT Manavgat’ta vasıfları olmadığı halde çalıştıkları, bu suretle halk düşmanı olan bu ailenin halkı soyduğu, Manavgat halkının bu hırsızlara sessiz kalmaması gerektiği şeklinde talihsiz ifadeler yer almaktadır. Yine bu paylaşımlarda müvekkilimin fotoğrafı da paylaşılarak yüzüne tükürülmesi gerektiği ifade edilmiştir. Suç teşkil eden bu paylaşımlarla ilgili olarak; gerekli tespitler yapılmış olup Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde müvekkilim adına şikayet dilekçeleri verilerek çok sayıda soruşturma başlatılmıştır” denilmiş.  Açıklamada, bu tür paylaşımlar yapan kişiler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğu ve her türlü yasal mücadelenin verileceği de vurgulanmış. Pınar, bu haksız saldırılara karşı sessiz kalmamakla iyi yapmış. Aslında herkesin böyle yapması lazım. Çünkü sosyal medya giderek sosyal bir yaraya dönüşüyor ülkemizde. Sahte hesaplarla önüne gelene saldıran, şahsi emelleri için iftiralar atıp, kara çalan ucubelerin sayısı her geçen gün biraz daha çoğalıyor. Buna bir dur denmesi gerekiyor. Bunun için de herkesin küçük büyük demeyip suç teşkil eden durumlar hakkında savcılıklara ihbarda bulunması lazım.

İnsanların onuruyla, şerefiyle oynamak, karalamak, lekelemek bu kadar kolay olmamalı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a