banner153
banner230
banner203

DÜNYAYI SALLADI

Babalarının teşvik etmesiyle küçük yaşta Kick Boks ve Muay Thai sporu ile ilgilenmeye başlayan Zeliha ve Zehra Doğan kardeşler, katıldıkları Türkiye ve dünya şampiyonalarında elde ettikleri başarılarla Antalya’nın gururu oldu

Zeliha ve Zehra Doğan kardeşler gençlik yıllarında Taekwando yapan fırıncı bir babanın kızlarının da sporla ilgilenmesini istemesi üzerine başladıkları Kick Boks ve Muay Thai sporunda son yıllarda gösterdikleri başarılarla isimlerinden söz ettiriyor. Son olarak katıldıkları Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük elde ederek kürsüye çıkan iki kız kardeş, Antalya'nın gururu oldu. 2014 ve 2016 yıllarında milli takıma çağrılarak her iki spor dalında da dünya birinciliği elde eden Doğan kardeşler 2017'de de Dünya şampiyonalarında mücadele etme başarısı gösterdiler. 04-11 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan’ın Budapeşte kentinde yapılan WAKO Büyükler Dünya Kick Boks Şampiyonası’nda zorlu mücadeleler sonunda Zeliha Doğan dünya üçüncüsü olarak Türk bayrağını dalgalandırdı. Kardeşi Zehra Doğan ise Ağustos ayında Muay Thai'nin başkenti olarak kabul edilen Tayland'da düzenlenen Muay Thai Yıldız Gençler Dünya Şampiyonası'nda Dünya Üçüncülüğü unvanını aldı.

Şampiyon kardeşler

2014 yılında Polonya'da düzenlenen Muay Thai Avrupa Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkarak Avrupa Şampiyonu olan Zeliha Doğan, bu başarısının ardından 2016 yılında İrlanda'nın başkenti Dublin'de düzenlenen Kick Boks Dünya Gençler Şampiyonası'nda da milli formayı giyerek dünya şampiyonu oldu. Aralarında 2 yaş bulunan kardeşi Zehra Doğan ise ablası gibi 2014 yılında Malezya'da düzenlenen Yıldızlar Muay Thai Dünya Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkarak dünya şampiyonu oldu. Son olarak 3-11 Ağustos tarihleri arasında Tayland'ın Bangkok kentinde düzenlenecek olan IFMA Yıldız Gençler Muay Thai Dünya Şampiyonası'nda mücadele eden Zehra Doğan, yarı final mücadelesinin son raundunda rahatsızlanarak Dünya Üçüncüsü oldu. Tayland'da asıl amacının birincilik kürsüsüne çıkmak olduğunu belirten Zehra Doğan, bölgenin hava şartları yemek kültürü dolayısıyla ani kilo kaybına uğradığını ve motivasyon sorunu yaşadığını belirtti.

Başarıya giden zorlu süreç

Hem eğitim hem spor hayatını bir arada götürdüklerini ve zaman zaman yoğun tempoya yetişmekte zorlandıklarını belirten Zehra Doğan, "Özellikle sınav dönemlerinde yoğun tempoya ayak uydurmakta zorlanıyoruz. Ancak ne olursa olsun ne derslerimizi ne de antrenmanlarımızı ihmal etmiyoruz. Antrenmanlarda gösterdiğimiz azim, hırs ve antrenörümüzün desteği bizim başarılı olmamızda en büyük pay" dedi. Başarılarının devamlılığı için sürekli çalışmak zorunda olduklarını belirten Zeliha Doğan ise, "Avrupa veya dünya şampiyonasına katılmak için yıl boyunca süren bir çalışma içerisindeyiz. Gerek il, gerekse bölge şampiyonalarının ardından Türkiye Şampiyonası için çalışıyoruz. Türkiye Şampiyonası'nda gösterdiğimiz performans en önemlisi, buradaki performansa ve yaptığımız dereceye göre Mili Takıma davet ediliyoruz. Bundan sonra yaptığımız tüm çalışmalar ülkemizi temsil ederek bayrağımızı göndere çektirmek için oluyor" ifadelerini kullandı.

Başarıları tesadüf değil

Zeliha ve Zehra Doğan kardeşlerin antrenörlüğünü yapan Cesuryürek Spor Kulübü Antrenörü Abdulkerim Cesur ise, elde edilen başarıların bir tesadüf olmadığını sıkı ve zor bir hazırlık döneminin sonucunda elde edildiğini belirtti. Milli Takım kadrosuna gelene kadar kazanılması gereken çok fazla mücadele olduğunu belirten Abdulkerim Cesur, "Yeri geliyor haftanın 6 günü antrenman yapıp zor bir hazırlık sürecinden geçiliyor. Bir yıl içerisinde il, bölge ve Türkiye şampiyonasında ortalama 40'ın üzerinde müsabakaya çıkılıyor. Bir sporcunun yetişmesi kolay olmuyor ve çok büyük emekler veriliyor. Sporcularımın her maç kazanışında mutlu oluyoruz. Zeliha ve Zehra, hırslı, güçlü ve başarılı sporcular. Gelecekleri çok parlak, onlardan beklentilerimiz çok büyük ve yakaladıkları başarı grafiğinin devam edeceğine inanıyorum" dedi.

Ramazan BOZCA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a