banner153
banner230
banner203

ERGO’dan güneş santrallerine sigorta

ERGO Türkiye İcra Kurulu Üyesi Yıldırım Türe, Bölgesel Acenteler Toplantısı için geldiği Antalya’da şirketin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Güneş Enerji Santrallerini sigorta kapsamına alan EGRO’yu anlatan Türe, “Ergo Türkiye, güneş enerji santralları için yangın, yangına bağlı kar kaybı, makine kırılması, makine kırılmasına bağlı kar kaybı ve sorumluluk teminatlarının yanı sıra; performans kaybı bedelini piyasadaki örneklerinden daha yüksek limitler çerçevesinde teminat altına alıyor. Ayrıca yetersiz ışımadan kaynaklı performans kayıplarını da temin etme garantisi veriyor” dedi.

ERGO kurumsal yapısını nasıldır ?

ERGO, Almanya ve Avrupa'nın en büyük sigorta gruplarından biridir. Kapsamlı ürün yelpazesi ve hizmetleriyle başta Avrupa ve Asya olmak üzere dünya genelinde 30'u aşkın ülkede faaliyet göstermektedir. Almanya pazarının tüm branşlarında lider firmalardan biri olan ERGO, grup olarak yaklaşık 46 bin çalışanıyla hizmet vermektedir. ERGO, 2013 yılında 18 milyar euro prim geliri elde ederken, müşterilerine 17 milyar euro ödeme yapmıştır.

Atacağımız adımları müşterilerimiz belirler. ERGO, tüketicisiyle yakın diyalog kurarak müşterilerinin dilekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kendini sürekli geliştiren bir yapıya sahiptir."Sigortalamak anlamaktır" sloganımızı sadece açık ve anlaşılır iletişim kurarak değil, aynı zamanda müşterilerimize kendi ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi hizmetler sağlayarak ve hasar anında onlara en hızlı şekilde destek olarak uyguluyoruz. ERGO dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden Munich Re’nin hissedarıdır. Munich Re grubunun yaptığı 210 milyar euro toplam yatırımın 126 milyar euro’luk kısmını ayırdığı ERGO, ortak varlık ve fon yönetimi şirketi MEAG tarafından yönetilmektedir. ERGO International AG, İsviçre Sigorta'nın yüzde 75’ini devraldı ve yeni oluşum ERGOİSVİÇRE adını aldı. 2008 yılında kalan yüzde 25'lik hisse ERGO Insurance Group'a devroldu ve şirket ERGO International AG bünyesine geçti. Nisan 2010’da gerçekleştirilen marka değişim kampanyası ile ERGOİSVİÇRE markası ERGO adını aldı.  ERGO Türkiye bugün 400’den fazla çalışanı, 1600’e ulaşan acentesi ve brokeriyle Türkiye'nin dört bir yanında hayat-dışı bireysel ve kurumsal ürün ve hizmetler sunmaktadır. Müşterilerimizin yaşamlarını ve değerlerini güvence altına almak en önemli görevimizdir.

Yıllık en fazla güneşlenmenin olduğu Antalya’da GES Projelerinin sigortalansa nasıl gerçekleşiyor ?

ERGO Türkiye Güneş Enerji Santralleri ürününün kapsamını genişleterek, sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor. ERGO Türkiye, ERGO grubu ve ana hissedarı Munich Re’nin de sahip olduğu sürdürülebilir gelecek vizyonuyla sektöründe bir ilke imza atarak, Güneş Enerji Santrallerinde yetersiz ışımadan kaynaklı performans kayıplarını da güvence altına alıyor. Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üreten santral sayısı 38’e ulaşırken, 1700’e yakın acentesiyle ERGO Türkiye, güneş enerjisi üreticileri nezdinde farkındalık yaratmaya devam ediyor. GES projeleri, yatırım meblağının yüksek olduğu büyük çaplı projeler olduğundan, proje finansmanında yatırımcının uzun vadede GES projesinin maruz kalabileceği riskleri kapsayan sigortanın yapılmış olmasını talep etmesi gündeme gelmektedir. Uygulamada GES sigortası, projenin montajından önce, montajı sırasında ve sonrasında oluşabilecek riskleri ayırmak ve bu safhalara uygun riskleri tespit ederek teminat altına almak suretiyle yapılmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir sigorta olan Gelir Kaybı Sigortası, GES projelerinin işletmeye alınmasından sonraki aşamalarında gündeme gelmektedir. GES’in işletmeye alınmasından sonra meydana gelebilecek en önemli risk, güneşlenmenin azlığıdır ki bu durum, projeden elde edilecek gelirin azalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle Avrupa ülkelerinde birçok sigorta şirketi, Fotovoltaik Sigorta adı verilen bir all risk sigortası kapsamında, bu sigorta teminatlarına ek olarak bir Gelir Kaybı Sigortası da akdetmektedir.

Gelir Kaybı Sigortası ile Güneş Enerji Santralleri güneş yetersiz kaldı ve bir şekilde kar elde edemedi onu mu karşılıyor ?

Gelir Kaybı Sigortası az güneşlenmeye bağlı olarak GES projesinden elde edilen yıllık gelirin azalması sonucu bu gelir kaybının teminat altına alınmasıdır. GES’lerde, yukarıda sayılan teknik kapsamlı risklerin yanı sıra, bir de iklim değişiklikleri veya güneşlenme süresinde meydana gelebilecek azalmalar da verimin ve buna bağlı olarak GES projesinden elde edilecek gelirin düşmesine yol açabilecek risklerdir. Bu nedenle özellikle bu riskin meydana gelmesiyle oluşabilecek hasar ve zararları teminat altına alan bir Gelir Kaybı Sigortası.

ERGO Kolay Eşya Sigortası’nı da başlattınız bu yeni sigorta nedir ?

ERGO Kolay Eşya Sigortası ile eşyalarınız ayda 8 TL’ye teminat altında. İster ev sahibi olun ister kiracı evinizdeki eşyalar ERGO’ya emanet. ERGO Türkiye, müşteri ve acente odaklı yaklaşımıyla fark yaratmaya devam ediyor. ERGO’nun yeni ürünü yangın ya da su basması gibi beklenmedik durumlarda zarar gören eşyalarınızı teminat altına alıyor. Üstelik herkesin hayatını kolaylaştıracak ve zaman kazandıracak MiniMontaj asistans hizmetleri ile de sigortalıların beyaz eşya, kapı, pencere, avize ve elektrik tesisat aksesuarları dahil olmak üzere 10 parçaya kadar olan montaj ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılıyor. Belirtilen montaj hizmetleri dışında oluşacak ihtiyaçlar için ise tüketicilere özel avantajlar sunuluyor. Eşyalarınız, Yangın veya yıldırımdan kaynaklı hasarlarda, Sel ve su basmasında, Komşuya verilebilecek hasarlarda, Hava ve kara taşıtlarının çarpmasında, Elektronik cihazlarda oluşacak zararlarda, Camların herhangi bir sebeple kırılması ve Eve hırsız girmesi halinde “ERGO Kolay Eşya Sigortası” ile teminat altına alınmaktadır.

ERGO'nun farkını anlatır mısınız?

ERGO'nun en önemli özelliği konuşan bir sigorta şirketi olması. Acente odaklı olmamız ana stratejilerimizden biri. Hem hizmet kalitemizi artırmamız hem stratejik öneme sahip olan mükemmel seviyeye ulaşmamız ve hem de operasyonel strateji ile acentenin karşısına çıkmayı önemsiyoruz. En büyük farkımız bu.

ERGO hangi strateji temelinde ilerliyor?

Stratejilerimiz, üstün hizmet sunarak acentelere ve müşterilere odaklanmak, gelişmiş risk değerlendirme yetkinliğini güçlendirmek ve operasyonel mükemmeliyet olarak belirlendi. Bu hedef doğrultusunda hız kesmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz. Acentelerimizle olan ilişkilerimize önem veriyoruz, acente odaklı bir şirket olmayı hedefliyoruz. Bizim için acentelerimiz sadece aracı değil, satış stratejimizin çok önemli bir parçası. Dolayısıyla acentelerimizin gelirlerini oldukça önemsiyoruz.

Acentelerle odaklı çalışma prensibi nasıl bir fayda sağladı?

ERGO olarak Türkiye’deki dağıtım kanallarının büyüklüklerine baktığımızda bizim yüzde 100’ümüz, prim üretimimiz acente ve brokerlar tarafından üretiliyor. Acenteye daha yakın olma, onu dinleme anlama, korkularını, ihtiyaçlarını doğru analiz etme gibi düzenlemelerle acenteler de size karşı, önce duygusal sonra ticari olarak yöneliyor.


Yıldırım TÜRE

Sigorta sektöründe 30 yıla yakın yakın tecrübeye sahip Yıldırım Türe, 15 Kasım 2012 tarihi itibarıyla, ERGO Türkiye’de Satış ve Pazarlama’dan sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak göreve başladı. Türe, Çukurova Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu. Meslek hayatına 1991 yılında Yapı Kredi Sigorta Güney Bölge Müdürlüğü’nde başlayan Türe, iç denetim, finans bölümlerinde çalıştıktan sonra çeşitli bölge müdürlüklerinde yönetici olarak görev yaptı. 1 Haziran 2001- 9 Temmuz 2009 tarihleri arasında Yapı Kredi Sigorta’da Bölgelerden Sorumlu Grup Başkanı olarak çalıştı.

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a