banner244

Flag futbol takımı nefes kesiyor

Akdeniz Üniversitesi'nde eğitim gören kız öğrencilerden kurulan Flag Futbol Takımı  sporcularının mücadelesi, izleyenleri şaşkına çeviriyor. Antrenmanlarda özellikle top tutucu ile defans oyuncuları arasındaki mücadele nefes kesiyor.

AÜ'deki fakültelerde eğitim gören kız öğrencilerden kurulan Flag Futbol Takımı, antrenmanlardaki performanslarıyla göz dolduruyor. Sert mizacı ile bilinen Amerikan futbolundaki mücadele kurallarının yumuşatılarak ortaya çıkarılan bayrak futbol takımının 20 sporcusu, haftanın belirli günlerinde bir araya gelerek turnuvalara hazırlanıyor. İstanbul ve Anadolu Ligi olmak üzere iki ligi bulunan kadın bayrak futbol takımları, mücadelelerini turnuva usulü yapıyor.

AÜ'de 2017'de kuruldu

AÜ Kadın Bayrak Futbol Takımı'nın 2017 yılında kurulduğunu belirten takım kaptanı Turizm İşletmeciliği 4'üncü sınıf öğrencisi Mavi Yıldırım, takımı hakkında bilgi verdi, oyunun nasıl oynandığını anlattı. "Amerikan futbolunun kadınlara göre uyarlanmış hali" diyerek yaptığı sporu tanımlayan Yıldırım, "Biz Anadolu Ligi'nde mücadele ediyoruz. Aslında maçlarımız lig usulü değil. Turnuva usulü. Ligimizde 10 takım var. Belirli zamanlarda 3- 4 gün süren turnuva usulü maçlar yaparak, şampiyonları belirliyoruz. Takımımızda 20 sporcu var. Maçlara 7 kişilik takım halinde çıkıyoruz" dedi.

Flag futbol nedir?

Flag futbol (Bayrak Futbolu), Amerika dışında Kontak Futbolu ya da Korumalı Futbol olarak da bilinen Amerikan Futbolunun, kuralları basitleştirilmiş bir versiyonu. Bu basitleştirmenin sonucu olarak koruyucu ekipmanlar yerine sadece bel bölgesine takılan bayrakların çekilmesi ile oyuncuya müdahale edilebilmektedir. Hem kadınların, hem de erkeklerin oyuncu olabilmesi, oyuncu sayısı, saha boyutları, top kullanma hakları gibi kurallarda farklılık gösteriyor. 

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a