banner244

Her şey amatör için

10 yıldır Futbol Federasyonu Antalya İl Temsilcisi olarak görev yapan İbrahim Güllüpınar ile Antalya amatör futbolunun sorunlarını, içinde bulunduğu durumu ve hedeflerini konuştuk

'Hata yaptık' dediği ve 6 ay gecikmeyle, geçtiğimiz hafta yapılacakken yine bazı kulüplerin ertelettiği İl Temsilciliği seçimi de Güllüpınar ile sohbet konularımız arasındaydı

Futbol Federasyonu Antalya İl Temsilcisi İbrahim Güllüpınar, Akdeniz Manşet Gazetesi'nin 'Kuru Fasulye Günü'nde Genel Yayın Müdürü Vedat Gürhan, Haber Müdürü ޞifa Çiçek ve Murat Özgen'in sorularını yanıtladı.

Futbolla ilginiz nedir, ne zamandan beri futbolun içindesiniz?
Öncelikle, bu günü bana ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. 10 yıldır bu görevi yapıyorum, ilk kez böyle sıcak bir ortamda kendimizi ifade etme şansı buluyoruz. Tabi, biz sporcu bir aileyiz. Babam, Ali Güllüpınar yıllarca futbol hakemliği yaptı. Kardeşim Ercan Antalyaspor'da oynadı, biz de alt yapısında top oynama fırsatı bulduk. Aldemir Dindar ve Remzi hoclarımızdan eğitim, terbiye ve spor ahlakını öğrendik. Daha sonraki yıllarda amatör olarak futbol yaşantımız devam etti. 1982-1983 yıllarında Devlet Su İşlerinde rahmetli Ramazan Acun varken, 5 kişi futbol takımı kurduk. 1995 yılında Türkiye Futbol Antrenörleri derneği TÜFAD'ın yönetimine girdim. Başkan Abdullah Tanyolaç'tı. Uzun yıllar yöneticilik yaptık. Aldemir hocamızdan sonra Mutlu Koparanoğlu ağabeyimiz Futbol İl Temsilciliği yaptılar. Bir toplantıda çeşitli taban birliklerinde görev almak isteyen olup olmadığını sordular, ben il temsilciliğine aday olduğumu söyledim. Daha sonra Vedat Önal ağabeyimiz başkanlığında 2 yıl görev yaptım, ikinci yıl sonunda kendisinden müsaade istedim. 2000 yılında ekibimle birlikte görevi devraldım ve bu tarihe kadar Futbol İl Temsilciliğini yürütüyorum.
Amatör futbolun en büyük sorunu nedir?
Kulüplerimizin maddi imkansızlıkları çok büyük. Öyle takımlarımız var ki, Varsak Stadına gönderirken içim yanıyor. Bir maça gidişleri 100 TL. Bunu bile karşılayamayacak durumdalar. Döşemealtı'na gönderseniz de aynı. Bu nedenle bazı rahatsızlıklar oluyor. 90 tane maç koyuyoruz, çakıştırmamaya çalışıyoruz. Çünkü kulüp 5 branşta yarışıyorsa örneğin, 5 antrenör barındıramaz. Bir antrenörün her takımın başında yer alması için o kulübün maçlarını buna göre planlıyoruz. Sahamız çok olsa çevirebiliriz bu işi ama şu anda mümkün değil.

O zaman en büyük sorunlardan biri de sahaların yetersiz olması.
10 yıl boyunca çok yaşadım saha sorununu. Kişisel ilişkilerimiz sayesinde çözmeye çalışıyoruz. Saha, en büyük sorunumuz. Müessese kulüplerimiz bize destek oluyor. Öncelikle Yolspor'dan Hasan Tuğrul'a, Köy Hizmetlerinden Mehmet Nail ve ekibine, Devlet Su İşleri'nden Güven Gündoğdu'ya ve TEDAޞ'tan Mehmet Ali Güvenç ve ekibine teşekkürlerimizin en alasını iletiyorum.

Bu konuda bir şeyler yapılmıyor mu?
Kepez-Düden sahasına kimse giremiyordu. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Genel Başkanı Metin Bulut ve ekibi geçen sene el attı. Etrafı çevrildi, maç oynanmaya başlandı, bize velinimet gibi oldu. Tam lige başlarken, Eylül ayında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Zeytinköy 100. Yıl tesislerindeki 4 saha birden bakıma alındı. Süper Amatör'de Yenikapı ve Kemerspor dışındaki tüm takımların sahası vardı. Süper Amatör'de sorun yoktu ama alt yapıda bazı maçları oynatmama kararı aldık çünkü oynayacak saha yoktu.

Takımları memnun etmekte zorlanıyor musunuz?
Zeytinköy'de 1 nolu saha da zaten Antalyaspor'a tahsis edilmiş. 2 hafta önce Sadi Sincanlıoğlu ile görüşüp Atatürk Stadı'nda oynamalarını istedik. Hiç düşünmediklerini ama düşüneceklerini söylediler. Antalyaspor gibi güçlü bir kulübün, daha az imkanı olan kulüplere fırsat tanıması lazım. Antalyaspor'dan bir anlayış bekliyoruz. Kulüpler kurulurken saha güvencesi veriyor ama prosedür gereği 100. Yılda yıkılan sahaları gösteriyorlardı, bunu da federasyon kabul edince yapacak bir şeyimiz kalmıyor. Bazen dostluklarımızı bile bu saha sorunu zedelemeye başladı. Herkes 100. Yılda oynamak istiyor. Böyle bir lüksümüz yok. Herkesi memnun etmeye çalışınca işin içinden çıkamıyoruz. İmkanı olan takımları uzak sahalara göndererek bu dengeyi kurmaya çalışıyoruz. Düşünün, Büyükşehir'in bile sahası yok. Zorluklar içinde bu işi yapıyoruz. Kişilerin iyi niyetli olması çok önemli.

Bu sizin göreviniz mi? Yapın maç planlamasını, sahayı yapması gereken yapsın.
Bu benim görevim değil aslında. Ben müsabakayı planlarım. Futbol Federasyonu'nun sahalarla ilgili çalımla yapması lazım. Başta ASKF Başkanı Metin Bulut olmak üzere el ele vererek bu işlere gönül verdik. Sahalar kazandırmak için çaba gösterdik. Sahaları çizen gariban arkadaşlarımız var mesela. Ben, benim hakkıma düşen 150-200 lirayı bu arkadaşlarıma dağıtarak çözmeye çalışıyorum. Müesseseler artık sahalarını başka takımlarla paylaşmak istemiyorlar. Saha yapmak, saha bulmak Federasyon'un görevi. Benim görevim ilde futbol organizasyonu yapmak. Tek bunla kalamıyoruz. Her şeyi yükleniyoruz. Kulüplerin antrenman yapacak sahası da zaten büyük sorun.

Belediyelerin sahaları yok mu? Size destek olmuyorlar mı?
Muratpaşa, Gençlik Geliştirme Ligi'nde olduğu için Çetin Kaya Stadını kullanıyor, ama bazen bakımda olunca Uğur Mumcu'ya geçiyorlar. Allah var, biz de zaman zaman Uğur Mumcu Stadını kullanabiliyoruz. En önemli zamanlarda, ihtiyacımız olunca bakımda oluyor, kullanamıyoruz. Yöneticilerimiz sporu sevmezse bu işler düzelmez. Kepez bile, Hasan Doğan Stadında A takım dışında hiçbir kategorisini sokamıyor. Onlar da sıkıntıda.

Peki, Antalya amatör futbolunu nasıl buluyorsunuz? Başarılı mı takımlarımız?
Antalya'da 130 futbol kulübü var. Faal olanların sayısı 80. Biz Türkiye'de kulüp sayısı bakımından ilk 4 içindeyiz. Başarıda da böyle. Bizim haklarımız diğer takımlarımıza göre daha fazla. Örneğin, Kepez Belediyesi 3. Lige çıktı. Yine Kepez Belediyesi, U19 Türkiye ޞampiyonu oldu. U16'da Sarılar Belediye, Türkiye'de ilk 6 içinde kaldı. SSK finallerde mücadele etti. Liselerimiz de Türkiye dereceleri elde etti. Biz amatörde başarılıyız. Ben kısır döngüleri aşarsak çok daha ileriye gideceğimize inanıyorum. Kulüplerimizin rahatsızlıkları varsa, Salı günleri toplantımız var. Gelip dertlerini anlatabilirler. Biz de hatalar yapabiliriz. Doğruyu birlikte bulalım.

Bu sene uygulanan Bölgesel Amatör Lig (BAL) sizce nasıl? Bizim takımlarımızın durumu nedir?
BAL Ligi'nde 2 takımımız var. Aslında 3 olması gerekiyordu ama, Kırklareli ile birlikte iki takımla sınırlandırılan 2 il olduk. Çünkü Kepez 3. Lige çıkınca 2 takımla temsil etmek zorunda kaldık. Bu sene Evrenseki veya Demre Belediye 3. Lige çıkarsa, Süper Amatördeki ilk 2 takımımız direkt olarak BAL Ligine çıkacak. Fakat takımlarımız çıkamazsa, Süper Amatörün şampiyonu BAL Ligine çıkacak, ikincisi ise BAL Liginde o seneyi daha alt sırada bitiren takımımızla Play-Off oynayacak. Böylece seneye 3 takımımız BAL Liginde yer alacak.

Bu ligin de ilk yılı ve sorunlar sanırız burada da diz boyu.
Ligin devre arasında İstanbul'da yapılan toplantıda sorunlar masaya yatırıldı. Bizim takımlarımız Mersin, Anamur, Aksaray, Konya takımları ile oynuyor. Oysa ki Isparta, Burdur, Denizli, Afyon gibi iller varken bu kadar uzağa gönderilmemiz haksızlık. Önümüzdeki sene düzeleceği söylendi. Hakemlerden de tüm kulüplerin sıkıntısı var. Ayrıca kulüpler teminat olarak 25 bin TL verdi, şu ana kadar kulüplere 10 bin TL döndü. Bu parayla amatör takımlar döner mi?

Gelelim, yapmanız gereken ama yapılması unutulan seçime. Üstelik gecikmeli de olsa yapılamadı. Süreci anlatır mısınız?
Bu sene ASKF seçimi yapıldı. Onların süresi 2 yıldı, 3 yıla çıktı. Ancak onların dernek, bizim temsilcilik olduğumuz atlandı. Normalde Temmuz ya da Ağustos'ta yapmamız gereken seçimi bu nedenle yapmadık. Bu bir hataydı, kabul ediyorum. Futbol İl Temsilciliği seçiminin 25 Ocak'ta yapılacağı duyuruldu. Fakat seçim günü bazı kulüpler, seçimin kendilerine tebliğ edilmediğini bildirerek federasyona itirazda bulundu. Futbol Federasyonu Bölge Müdürü Cansel Çevikol, bunun üzerine seçimi ileri bir tarihe erteledi. Oysa ki haber verilmedi diyen 4 kulüp de seçim anında salondaydı.

Seçimin zamanında yapılmaması zincirleme bir hata değil mi? 6 aydır yapılmamış. Herkes atlamış demek ki.
Evet bir hataydı bu diyerek değerlendirelim. Hatalar insanlara mahsustur. Görevimizi son derece dürüst ve iyi niyetle yaptığımıza inanıyorum. Yeniden açıklanacak olan seçim tarihinde yine aday olarak orada bulunacağım.

Ertelenen seçimde ASKF Başkanı Metin Bulut seçimi erteletenler için isim vererek Ali Rıza Kulcur ve Harun Çetinsoy için 'münafıklar' dedi. Katılıyor musunuz bu ifadeye
Ben, şuna üzüldüm Alanya'dan, Kumluca'dan, Elmalı'dan gelenler oldu. Bir an önce bu iş bitsin istediler ama seçim olmadan dönmek zorunda kaldılar. Beni en çok üzen o oldu. Keşke olmasaydı. Herkesin haberi vardı. 80 kulüp itiraz etmedi, 4 kulüp itiraz etti bize haber verilmedi diye. Oysa ki oradaydılar. Erdemspor, Sağlıkspor, Güneyspor ve Sanayispor itiraz eden takımlardı. Temsilcileri de seçim salonundaydı.

Tebliğ ettiniz mi peki?
Kulüplere her türlü maç programı veya bilgi paylaşımını yapmak için 2 sene önceye kadar, ASKF'nin telefonlarını kullandık. Büyük telefon faturaladı ödedik. Her ay 300-400 TL sırf bunun için para ödüyorduk. ޞimdi TÜFAD'ın mail grubu var. Bu işi böyle yapıyoruz. Seçim olduğunu mail olarak bildirdik, ayrıca telefonlarla da bilgi verdik ama ispatı yok tabi ki. Bu 4 arkadaşımız maalesef böyle yaptı. Burada art niyet olduğuna inanıyoruz.

Ya biri çıkıp da, görevde olmayan bir il temsilcisinin yaptırdığı maçlar geçersizdir diye itiraz ederse?
Bu konuda fazla bir açıklama yapmam doğru olmaz ama sadece şunu söyleyeyim Federasyonumuz gerekli önlemi sezon başında almıştır.

Ne kadar para kazanıyorsunuz bu işten?
Bu işlerden para kazanmıyoruz. İstesek kendi adımızı görevli yazdır, para kazanırız ama gerçekten emek veren arkadaşlarımızın hakkını yiyemem. Her ay telefonum 600 TL'den aşağı gelmez. Ertelenen seçim günde de söyledim, sadece 1 kez Cansel hanım ödemiştir faturamı, çünkü altından kalkamıyorum artık. Seviyoruz amatör futbolu.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?Beni davet ettiğiniz ve bazı konukları açıklama fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Ayrıca Antalya amatör futbolunun içinde olan her arkadaşımızı verdikleri mücadeleden dolayı kutluyorum. Kulüpçülerimiz olmasa, biz de olmazdık. Her şey onlar için.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a