banner153
banner192
banner203

MENAJERLİK VURGUNU

25 milyon lira ödeme

Antalyaspor’da gündem menajerlere ödenen ücretler. 30 Haziran’da ‘Antalyaspor’da menajerlik vurgunu’ başlığıyla bir yazı yazan Haber Türk Yazarı Atilla Türker, olayın üzerine gitmeye devam ediyor. 2013-1016 yılları arasında Antalyaspor’da yaşanan kirli dosyaları açan Türker, yeni bir yazı daha kaleme aldı. Yazısında dönemin Antalyaspor A.Ş. Başkanı Gültekin Gencer’in 3 yıllık süre zarfında menajerlere 25 milyon lira ödendiğini yazan Türker, “İşin daha vahim tarafı… Normal şartlar altında en fazla yüzde 10 olması gereken menajerlik ücreti… Ayaklar altına alındı. Öyle ki… Bazı menajerlere… Futbolculara verilen ücretin… 2 katı oranında… Ödeme yapıldı” dedi.

Siz öyle sanın

İşte Türker’in o çarpıcı yazısından bazı bölümler: “Gültekin Gencer dönemindeki icraatları paylaşmaya devam ediyorum. Onur Muhammet Parlar… Altay’dan transfer edildi. Cebine giren para 25 bin 400 lira… Peki, menajerlik şirketine ödenen para ne? Tahmin edin lütfen! Dünyanın her yerinde bu oran en fazla yüzde 10 olduğuna göre… Bu transferde menajerlere ödense ödense 3 bin lira, 5 bin lira, 25 bin lira ödenir değil mi! Siz öyle sanın. Ödenen para 295 bin lira… Hangi firmaya mı ödendi? Reflelks Menajerlik adlı şirkete. Peki bu şirket kayıtlarda kimin üstüne gözüküyor. Olgun Peker’in… Hani şu, menajerlik sınav sorularının çalınmasında adı geçen Olgun Peker’in. Meşhur Olgun Peker’in!

11 kat daha fazla

Bu transferde öyle bir alışveriş yapılmış ki anlamak mümkün değil. Menajere verilen para, futbolcuya verilen paradan 11 kat fazla. Bitmedi. Bu genç file bekçisi, Antalyaspor’da kadroya hiç giremedi. Sadece Fenerbahçe ile yapılan U 21 maçında kaleyi korudu. O maçta da 6 gol yedi. Ardından… 6 ay sonra… Bu kardeşimiz… Bedelsiz… Erzurumspor’a gönderildi. Antalyaspor bu transferden tek kuruş almadı. Antalyaspor’un kasasına para falan girmedi. Bu arada… Onur Muhammet Parlar, takım arkadaşı Halil İbrahim Tuna’yla birlikte Antalyaspor’dan Erzurumspor’a giderken… Devreye bu kez başka bir menajer girdi. Kim mi? Sezer Bravo. Gerçekten de bravo! Sezer Bravo’ya da bu transferden düşen menajerlik bedeli… Ne kadar mı! 580 bin lira…

Meşhur Metin Korkmaz

Devam ediyorum: Ömer Şişmanoğlu… Kiralık olarak ligin devre arasında geldi. Cebine giren para 1 milyon 102 bin lira… Peki, Marshall Adaları merkezli Mec Menagement adlı şirkete ödenen para ne kadar? 490 bin lira… Futbolcunun aldığı ücretin yarısına yakını. Yüzde 45… Peki… Mec Menagement kimin üzerine kayıtlı… Metin Korkmaz’ın… Meşhur Metin Korkmaz’ın. Şimdi kimi yazayım! Eyong Takang Enoh… 3 yıl önce transfer edildi. Bu futbolcunun cebine giren para 1 milyon 73 bin lira… Peki, menajerlere ödenen para ne? 425 bin lira… Futbolcunun aldığı ücretin yarısına yakını. Ne kadar tatlı bir operasyon değil mi! Hayat bu adamlara güzel. Alan memnun, veren memnun. Bu arada 425 bin lirayı indiren firmaları merak ediyorsanız eğer.. 365 bin lirası RTM’ye… 60 bin lirası da Global Sports Menagement adlı şirkete.

Neredeyse kafa kafaya

Gelelim Yekta Kurtuluş’a… Bu futbolcunun cebine giren para 500 bin lira… Peki, menajerlere ödenen para ne? 450 bin lira… Neredeyse kafa kafaya. Bu arada… 450 bin lirayı indiren menajerlik firmasını merak ediyor musunuz? Yine Marshall adaları merkezli… Yine Mec Menagement… Yine Metin Korkmaz. Hep futbolcu futbolcu… İsterseniz teknik adam da yazayım. Kimi yazayım! Yusuf Şimşek… 2 sezon önce devre arasında Karşıyaka’yı bıraktı, Antalyaspor’a geldi… Getiren menajer kim? Metin Korkmaz. Zaten Süper Lig’de çok sayıda takımda çok sayıda futbolcusu ve teknik direktörü bulunuyor Korkmaz’ın… Neyse! Yusuf Şimşek geldiğinde Antalyaspor 1. ligdeydi… Sezon sonuna doğru… Maçlar devam ederken… Yusuf Şimşek’le 3 yıllık sözleşme imzalandı. Paldır küldür… Düşünebiliyor musunuz, hem de tam 3 yıllık… Yıllık ücreti ne peki? 1.5 milyon lira… Yani 3 yıl üzerinden 4.5 milyon lira… Haliyle… Metin Korkmaz ne aldı? 450 bin lira. Unutuyordum. Hemen yazayım. Yusuf Şimşek’le 6 ay sonra yollar ayrıldı. Fesih bedeli de tıkır tıkır ödendi.”

Hazinenin dibi delindi

Son olarak… Gültekin Gencer 4 yıl önce göreve geldiği günlerde “hazine devraldık” şeklinde bir açıklama yapmıştı… Medyada da yer almıştı. Çünkü toplam borç, 14 milyon 110 bin 223 lira idi. Zaten başkanlığı bırakan Hasan Akıncıoğlu’nun bu yönde bir raporu var. Peki… Gültekin Gencer 3 yıl görev yaptıktan sonra borç ne oldu? 189 milyon lira… Antalyaspor’un mevcut basın sözcüsü Bora Terzioğlu’nun da bu yönde bir açıklaması bulunuyor. Hazinenin dibi delinmişti yani. Delenler de gayet rahat ve mutlu bir şekilde yeni operasyonlar için camiada cirit atıyorlar. 

Şifa ÇİÇEK


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20