banner244

Ünlüoğlu'ndan pembe tablo

'Bize zaman lazım'
Paraları ödenmediği için oyuncuları tarafından saha içinde protesto edilen yönetimin başındaki isim, Kepez Belediyespor Başkanı Ahmet Ünlüoğlu, durumun sanıldığı kadar kötü olmadığını kaydetti

14 branşta gençlere spor yaptırdıklarını ve Kepez'in bir spor ilçesi olarak anılması için çalıştıklarını kaydeden Ünlüoğlu, '2-3 ay içinde cıvıl cıvıl bir kulüp olacağız. Bize biraz zaman lazım' dedi

Kepez Belediyespor Kulüp Başkanı Ahmet Ünlüoğlu, Akdeniz Manşet Genel Yayın Müdürü Vedat Gürhan, Haber Müdürü ޞifa Çiçek ve Murat Özgen'in sorularını yanıtladı

Kepez Belediyespor Kulübü Başkanlığınız nasıl gerçekleşti?
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesiyim ve Yörükler Derneği Bilim Kurulu Üyesiyim. Bunların dışında hiçbir siyasi partiyle ilgim ve üyeliğim de yoktu. Önceki dönemde Erdal Öner Başkanlığında çok defa kendisinin benimle birlikte çalışma isteği olmuştu. Meclis üyeliği için adaylığım söz konusu oldu. Erdal Öner'e yakın olmam nedeniyle Meclis Üyeliğimde sıkıntı oldu. Siyasetin içinde yer almak istemememe rağmen devam ettim. ޞimdiki başkanımız Hakan Tütüncü zamanında da sporun içinde yer aldım. Basketbol ޞube Sorumluluğu verildi bana. Erkin Bey'in Mart ayında ayrılmasından sonra, Başkanlığa getirildim ve devam ediyorum. Ben zaten uzun bir zamandır Kepez'de yaşıyorum. Yanımda binlerce insan çalıştı. Baba tarafım Korkuteli'nden, aslen Döşemealtı'ndanım. Antalya'da yaklaşık 20 bin akrabam vardır.

Kepez Belediyespor, basketbol kulübü gibi görüldü hep. Neden böyle?
Kepez'de her şey basketboldan ibaret gibi görünüyor. Aslında 14 branşı, bin 100'ün üzerinde lisanslı sporcusu olan, 12 ay süren spor okullarıyla bin 500 sporcu adayına hizmet veren ve tesisleri olan bir kulüp. Bana göre Kepez Belediyespor, Türkiye'nin en büyük kulüplerinden biridir. Tesisiyle, sporcu sayısıyla, elde ettiği başarılarla. Ve tabii ki böyle bir kulüpte finansman sorunu olmaması da mümkün değildir.

Finansmanla ilgili sorunlara geleceğiz ama, basketbolda geçen sene nasıl böyle büyük bir hata yaptınız?
Biz 5. ayda Erkin Bey'in başkanlığında göreve geldiğimizde ve gelecekle ilgili planlama yaptığımızda, bir sorun yoktu aslında. Ancak bilmediğimiz, görmediğimiz borçlar çıktı. Geriye dönük olan alacaklılar kapıyı çalınca, planlamada sorunlar yaşandı. Haliyle bu borcu biz yapmadık, ödemiyoruz deme şansımız da yok. Ben basketbol ve futbol federasyonlarının toplantılarına katılıyorum. En az borcu olan kulüplerden biri olduğumuzu söyleyebilirim.Ama sporcular o takımları değil, sizi protesto ediyor.
O konuda haklılar. Onların da kendilerine göre ödemeleri var. 45 günlük dilim içinde İddaa'dan gelecek olan parayı başka yere kaydırmak zorunda kaldık. Planlamamız bozuldu. ޞu andaki takımımız zaten çok düşük bütçeli takım. Zirveye oynayacak kapasitede 6 takım var 2. ligde. Hepsi de bizim grupta. Buna rağmen 2. sıradayız. Bana göre başarılı gidiyoruz. Biz, geçen sene Bandırma'da, Banvit maçına giderken, ligde kalma ve düşme ihtimalleri üzerine iki plan yapmıştık. Yani o zaman bile gelecekle ilgili planımız vardı. Dikkat ederseniz, ikinci ligde iddialı takımlar içinde en az bütçeli takım biziz. Ama gelecek paralarımızın eski borçlar nedeniyle gelmemesi bizi sıkıntıya soktu.

Daha az bütçeli, daha fazla geliri olan futbola haksızlık yapmıyor musunuz?
Futbol takımımızı 260 bin liraya kurduk. Geçtiğimiz sene bütün takım 100 bin liraya 3. lige çıktı. Çok kısıtlı imkanlarla şampiyon oldular. 50 bin lira biz, 25 bin de Başkan tütüncü koydu, 75 bin lira prim verdik. Daha sonra Futbol Federasyonunun ilk toplantısına gittik, federasyon bize 'Hoş geldin' dedi, 66 bin lira para verdi. Basketbol Federasyonu ise, bize 2. lige katılıp katılmayacağımızı soruyor, katılırsak 22 bin lira istiyor. Bakın şimdi. Futbol para veriyor, basketbol para istiyor. Halkı bilinçlendirmek lazım. Bizim bu sene basketboldan elde ettiğimiz İddaa geliri şu ana kadar sadece 30 bin TL. Oysa ki bütçemiz, her türlü gider dahil 1 milyon 200 bin TL. Getiriye bakın, gidere bakın. Tribün hasılatı sıfır. Basketbolla ilgili sponsor da bulamıyoruz. Bu bütçedeki takımı nereye kadar götürebiliriz. Sonuçta bir belediye kulübüyüz. Müessese takımları aldıkları sponsor ücretleri üzerinden bütçe yaptıkları için sorun olmuyor. Futbolda 5 kez İddaa'ya girdik, 250 bin TL gelirimiz oldu. Futbolda ayrıca deplasman masraflarımız da federasyon tarafından karşılanıyor.

Siz hem bunları söylüyorsunuz, hem basketbola daha fazla bütçe ayırıp futbolu küme düşme hattında bırakıyorsunuz. Kaz gelecek yerden tavuğu esirgemiş olmuyor musunuz?
Futbolda da transfer yapıyoruz. ޞakir Hoca'mıza yetki verdim, ne kadar istiyorsan oyuncu al dedim. 3 hedefimiz vardı kulüp olarak. Birincisi, az bir bütçeyle yeniden Beko Basketbol ligine dönebilecek genç bir takım yaratmak.Tam bu noktada araya girelim. Siz, 1 milyon 200 bin lira bütçe diyorsunuz, Beko Basketbol Liginde üst sıralarda bulunan Büyükşehir'in bütçesi 900 bin TL. Nasıl oluyor bu?
Oyuncu bütçemiz 700 bin lira. 220 bin lira teknik ekip bütçemiz. Diğeri de deplasman, konaklama, yol gideri. Bütün bütçemiz bu. Buradan bakarsanız bizim bütçemiz hiçbir şey değil. Sizin dediğiniz 900 bin lira, sadece oyuncu bütçesi. Ayrıca İddaa'dan gelen para da Beko Basketbol Liginde 1 buçuk milyon lirayı buluyor. Bunu da göz ardı etmeyelim.

İkinci ve üçüncü hedeflerinize geçelim o zaman
Futboldaki hedefimiz, ligde acı çekmeden, rahat bir sıralamada götürerek, ilk yılımızda tutunmak. Üçüncü ve en önemli hedefimiz de borçsuz bir kulüp yaratmak. Ama yoldur bu. Yürüyoruz. Karşımıza engeller çıkacaktır mutlaka.

Futbol ve basketbolda ne kadar borcunuz var oyuncuya?
Futbolda sadece 2 maaş gecikti. Biliyorsunuz maç başı veriyoruz. 1 buçuk '“ 2 maaş arası borcumuz var oyuncuya. Basketbolda, Kasım ayının bir kısmı ile Aralık ve Ocak aylarından borçlarımız var.

Oyuncuların yönetimi protesto ettiği Başakşehir maçına gitmemeniz nedeniyle istifa edeceğiniz söylendi doğru mu?
Basketbol benim gözbebeğim. İçeride değil, dışarıdaki maçları bile kaçırmam. İstanbul'da Dünya Boks ޞampiyonasının toplantısı vardı. 30 Nisan'da Antalya'da Genç Bayanlar Dünya ޞampiyonası yapılacağından ve bizim kulübümüzü ilgilendirdiğinden orada olmak zorundaydım. Ertesi gün, yani Cumartesi yine Boks Federasyonunun bir başka toplantısı oldu. Cumartesi günü öğleden sonra Kulüpler Birliği toplantısı vardı. O yüzden olamadım maçta. İstifa ile ilgili ise en ufak bir şey yok. Ama benim bırakmamla iyileşme olacaksa bunu da seve seve yapabilirim. Bununla ilgili bir işaret de almadım.

Basketbolda iki tane 1. lig takımı fazla mıydı?Sponsor bulabilirseniz fazla değil. Neden 2 takım olmasın?

Bu sezon basketboldan ne kadar geliriniz oldu?
Sadece 30 bin lira.

E o zaman kapatıp mahalli ligde mücadele edin.
Düşünebiliriz onu da.

Bütün branşlarınızın yıllık gideri ve geliri ne kadar?
Gelirimiz yok. Sadece spor okullarından 60 TL alıyoruz, çanta, forma, şapka vesaire veriyoruz. Gelirimizin hepsi o işte.

Neden bu kadar sıkıntıyı çekiyorsunuz? Bırakın o zaman
Vallahi bunu herkes söylüyor. Sporu seviyorum tabi ama işlerin de düzeleceğine inanıyorum. Hep böyle kötü olmayacak. Düzelecek. Ben Kepez Belediyespor'un çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. İyi bir planlama yaparsak ve düşüncelerimizi gerçekleştirirsek, 2-3 ay sonra cıvıl cıvıl bir kulüp olacağız.

Sezon başında çalışacak sahanız, maç oynayacak stadınız yoktu, transfer yapamamıştınız. Lige kötü başlamanızın nedenlerinden biri de bu değil miydi?
O konuda haklısınız. Çimlendirme ve kriterlere uygun hale getirme çalışmalarımız biraz sarktı. Maddi imkanlar nedeniyle transfer yapamadık. Ama şimdi futbolda belirli bir seviyeyi yakaladık. Düşmekle ilgili bir sıkıntımızın olacağını düşünmüyorum. Bütün düşme adayı takımlar da bize geliyor. Böyle bir fikstür avantajımız da var.

ޞakir Hoca ile devam etmenizin nedeni neydi?
Başarısız olduğunu düşünmüyorum. Takımı 3. Lige çıkararak da başarılı olduğunu göstermiştir. Takımı 3. ligde de ona teslim etmemize ahde vefa da diyebilirsiniz ama ben hak ettiğini düşünüyorum. Biz hocamıza güveniyoruz. İnanılmaz zor bir dönemden geçiyoruz. ޞakir hoca futbol kısmını iyi götürüyor bence.

U17 takımınız Türkiye ޞampiyonu oldu. Neden faydalanmıyorsunuz?
Bunu herkese söylüyorum, kimseyi inandıramıyorum. Çok doğru bir konuya değindiniz. Bu sene düşmezsek, 1-2 transferle ve o bahsettiğiniz şampiyon takımımızla çok başarılı profesyonel bir takım yaratır, 2 sene sonra büyük paralar kazanabiliriz. Oyuncu satarız ya da satmadan bu oyuncularla başarılı olup gelirimizi artırabiliriz. Her türlü gelir kazanılabilir.
Antalyaspor ile nasıl bir ilişki içindesiniz?
Çok iyi bir ilişki içinde olduğumuz söylenemez. Hocamız zaman zaman görüşüyor ama Antalyaspor bize pek sıcak bakmıyor nedense. Birebir Başkan Akıncıoğlu ile görüşmedim. Randevu almak istedik, dönmediler, görüşemedik. Ama bugün buradan çıkınca yeniden randevu alıp görüşme talebinde bulunacağım.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Sizin 'Kuru Fasulye Günü'nün spor adına düşünülmüş çok güzel bir buluşma olduğunu düşünüyorum. Teşekkür ederim beni de davet ettiğiniz için. Kendimizi ifade etme fırsatı bulduk. Kepez Belediyespor'u basketbol ya da futbol kulübü olarak görmemek lazım. Biz ilçenin sesi olmak istiyoruz.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a