banner244

2011'de hedef 11 milyon turist

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, bu yıl Antalya'ya gelecek yabancı turist sayısında hedefi, 11 milyon olarak belirlediklerini söyledi.

İlk sırada Almanlar var
AKTOB Başkanı Çorabatır, düzenlediği basın toplantısında, sektörde, geçen yıl gerçekleşen rakamlarla bu yıl AKTOB'un yürüteceği çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Çorabatır, geçen yıl Antalya'ya gelen turist sayısında bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 11 büyüme görüldüğünü, İstanbul üzerinden transit geçenler ve gemilerle gelenler dikkate alındığında, Antalya'yı ziyaret eden yabancı turist sayısının 10 milyon 300 bini bulduğunu söyledi. Antalya'ya 2010'da gelen turist sayısında ilk sırayı 2 milyon 538 binle Almanların, 2. sırayı 2 milyon 464 binle Rusların, 3. sırayı da 460 binle Hollandalıların aldığını anlattı.

Fuarlara katılacağız
Bu rakamlarla 2010 yılı hedefine ulaşıldığını belirten Çorabatır, ''Bu yıl Antalya'yı ziyaret edecek yabancı turist sayısı hedefini 11 milyon olarak belirledik ve bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum'' dedi. AKTOB olarak ''Antalya'' markası adı altında bu yıl yurt dışında 40 dolayında uluslararası fuara katılacaklarını belirten Çorabatır, bütün bu fuarlarda tanıtım amacıyla Antalya Valiliğinin talimatı ve İl Özel İdaresinin maddi desteğiyle hazırladıkları promosyon ürünlerini de dağıtacaklarını kaydetti. Katıldıkları ilk uluslararası fuarın İngiltere olduğunu belirten Çorabatır, geçen yıl Antalya'ya gelen İngiliz turist sayısında yüzde 40'a yaklaşan artış olduğunu, bu yıl da bu artışın yine çift haneli olarak süreceğine ilişkin ilk işaretleri aldıklarını ifade etti.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a