banner153
banner230
banner203

Mevlana Turizm İçin Antalya'ya Taşınıyor!

Türk sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi Mevlana ve ޞems-i Tebrizi'yi konu alan 'Diyar-ı Aşk: Esans', Konya yerine Antalya'da çekilecek. Gerekçe olarak, kurulacak 90 milyon dolarlık platonun turizmde kullanılmak istenmesi gösterildi. Antalya'da 300 bin metrekarelik dev bir alana, orijinaline uygun olarak 13. yüzyıl Konya'sı kurulacak.

Mevlana ve ޞems-i Tebrizi'yi konu alan 100 milyon dolar bütçeli 'Diyar-ı Aşk: Esans' filmi için tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya, filmin yönetmeni ve senaristi Mustafa Altıoklar, kardeşi olan yapımcı Mehmet Altıoklar ve diğer yetkililer katıldı.

Film için kurulacak 300 bin metrekarelik 13. yüzyıl Konya'sının yaşatılacağı ''Diyar-ı Aşk'' şehrinin, Antalya'ya kurulacağı açıklandı. Antalya seçimiyle ilgili açıklamalarda bulunan yönetmen Mustafa Altıoklar, bu nedenle eleştiri alabileceklerini ancak Mevlana'yı dünyaya daha iyi tanıtmak amacıyla bunu yaptıklarını ifade eti.

Filmin çekilmesinden sonra şehrin yıkılmayacağını ve yeni filmler ile kültür turizmine hizmet edeceğini söyleyen Altıoklar, ''Herşeyin yolunda gitmesi ve herhangi bir aksilik yaşanmaması halinde 2011 yılının Temmuz-Ağustos aylarında 'motor' demeyi düşünüyoruz. Filmi önümüzdeki yıl ޞeb-i Arus törenlerine yetiştirmeyi hedefliyoruz. Filmin dünya prömiyerini de ޞeb-i Arus'da Konya'da yapmayı planlıyoruz'' dedi.

100 MİLYON DOLAR BÜTÇE
Filmin gelirlerinin Mevlana ve ޞems Vakfı'na hibe edileceği belirtilirken, yönetmen Mustafa Altıoklar'ın kardeşi ve filmin yapımcılarından Mehmet Altıoklar da filmin bütçesi hakkında bilgi verdi.

Altıoklar, ''Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli filmini çekeceğiz. 300 bin metrekare alanda kurulacak plato şehir için 90, filmin prodüksiyonu için de 10 milyon dolar bütçe öngörüldü. Çok önemli dünya starları ile görüşüyoruz. En az bir dünya starını bu filmde oynatmayı düşünüyoruz'' diye konuştu.

Proje danışmanı Prof. Dr. Ahmet Alkan ise 9 ayda tamamlanacak projenin dünyada bir ilk olacağını, şehrin içerisinde, Mevlana Evi, Medrese, Han, Bedesten, İplikçi Cami gibi anıtsal yapıtların bulunacağını söyledi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a