banner244

Noel Baba rekor kırdı

Turizmcileri sevindiriyor
Noel Baba Müzesi'ni 2009'da 395 bin 230 kişi ziyaret etmiş ve 2 milyon 43 bin 593 lira gelir elde edilmişti. Müze, 2010 yılının Aralık ayında 4 bin 971 kişiyi ağırlarken, 27 bin 10 lira gelir sağlandı. 2009 yılının Aralık müzeyi ziyaret eden 4 bin 450 kişi, 24 bin 875 lira ödemişti. ''Demreli'yi kıtlıktan, gemicileri fırtınalardan, masum kişileri kötülüklerden kurtardığına, zamanını çocuklara, gençlere ve fakir kızları evlendirmeye ayırdığına'' inanılan Aziz Nikolaus (Noel Baba), günümüzde de ziyaretçileriyle Demreli turizmcileri sevindiriyor. M.S 4. yüzyılda adına yapılan, bugün müze olarak kullanılan Noel Baba Kilisesi'nin, çevresindeki dükkanlarda satılan ikonlara özellikle Ortadoks turistler büyük ilgi gösteriyor.

Mistik bir atmosfer
Noel Baba Müzesi'ni gezen Alman Jurgen Schaafer, binanın içinde mistik bir atmosfer bulunduğunu ifade ederek, ''Çok etkilendim. Özellikle rehberimizin anlattıklarıyla Noel Baba hakkındaki bilgilerim örtüştü. İnsanlığın ortak değeri olan bu yapı çok güzel korunmuş'' dedi.
Belçikalı Annick Guezenwec ise Noel Baba'nın yaşam öyküsünün kendisini çok etkilediğine değinerek, ''Kilise olan bina çok güzel korunmuş ve restore edilmiş. Resimlerin bugüne kadar gelmesi ve rehberin anlattıkları çok etkiledi beni'' diye konuştu. Fransa'da yaşayan Berrin Balçık da Fransa'da yaşayan bir Türk vatandaşı olarak Türkiye ile gurur duyduğunu vurgulayarak, Noel Baba Müzesi'ni ilk kez ziyaret ettiğini anlattı.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a