banner153
banner230
banner203

Turist sayısında rekor yılı olacak

İnsan Kaynakları
Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Antalya İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İNKAY) tarafından düzenlenen 'ƈ. Turizmde İnsan Kaynaklarının Gelişimi Sempozyumu'' başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Antalya'nın turizmde amiral gemisi olduğunu kaydederek, ''Yılın ilk aylarındaki verilere göre 2011 yılı, Türkiye ve Antalya için turist sayısı anlamında rekor yılı olabilir'' dedi. Dünya Ekonomik Forumu 2011 raporuna göre, Türkiye'nin rekabet anlamında 139 ülke içinde 50. sırada yer aldığına dikkati çeken Yüksel, bir önceki yıla göre Türkiye'nin altı basamak yükselmesinin önemli bir başarı olduğunu vurguladı. Yüksel, Türkiye'nin rekabet anlamında Avrupa'da 98 ülke arasında 29'uncu sırada olduğunu belirterek, ''Bu sıralama yapılırken 14 kriter gözönüne alınıyor. Raporu önemsemeliyiz. Turizm bileşenleri arasında iş gücü ve insan kaynakları çok önemli'' diye konuştu.

Nitelikli eleman kaçıyor
İNKAY Başkanı Talat Kanbir de turizm sektörünün nitelikli eleman sorunu yaşadığını, eldeki nitelikli kadroları korumada ve geliştirmede ise başarısız olunduğunu ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından ''Turizm Eğitimine Genel Bakış'' konulu panele geçildi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Adnan Özsoy da eğitimli personelin turizm sektöründen kaçışını engellemek için turizmin 12 aya çıkarılması gerektiğini söyledi. Turizmi 12 aya yaymadan insanları bu sektörde tutamayacaklarını kaydeden Özsoy, ''Bunun için karşılıklı fedakarlık gerekiyor. Her şeyi devletten beklemek doğru değil ancak kapalı otel işletmelerinin kışın da açık olması için birtakım vergi kolaylıkları getirilebilir. Daha önce de gündeme getirildi ancak uygulamaya geçilmedi'' diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a