banner244

Dört bir yanımız düşman zihniyet ve anlayışta politika ile dost dediğimiz ancak bizim dost olmadığını bildiğimiz ülkelerle dolu.

Bir dönem turizmde Rus baharının fırsatlarını turizm destinasyonu içinde bulunan yatırımlar iyi bir dönem geçirdi. Yıllardır da sürüyor.

Unutmamız gereken ancak akan suyun berraklığı ile yakındığımız ve suyun hep aynı desibel ile akıp bizi böyle temiz bırakacağını sandığımız günler geride kalmıştı ki hatırlarsanız bir uçak krizi nelere yol açmıştı. Antalya turizmi için gerek kamu gerekse de özel sektör temsilcileri var güçleriyle çalıştı, Rus turist açığını nasıl kapatırız mücadelesini verdi. Toplayabildiğimiz meyveyi toplayabildik. Yeni turizm sezonunun açılmasına günler kaldı, bu yıl Antalya’nın rekorlar kırdığı bir yıl olacağına inanıyorum.  

Turizmde yeni rotalar çizmemiz gerektiğini de düşünüyorum.

Almanya, Fransa, İtalya, İskandinavya ülkeleri, Uzak Doğu ülkeleri ve diğer Avrupa ülkeleri,

yapmamız gereken, bir ülkeye bağımlı kalmamaktır.

Turizm ile yatıp kalkan özellikle turizm bölgeleri ve Antalya’nın başı çektiği turizm destinasyonu ve yatırımlarının da artık yeni rotalar ve hedefler belirlemesi, çizilmesi ve B hatta C planlarının hazır olması gerekir ki Rus turizminin bizde yaptığı tecrübeden kaynaklanmıştır.

Adına ‘Kırsal Turizm’ diyorlar neden olmasın.

Kırsal Turizm, hem kırsal yerleşmelerle iç içe olan, hem de doğal kaynaklara dayalı bir turizm türüdür. Birçok olumlu etkilerinden dolayı, turizmde gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde, olan turizm türlerinin alternatifi ya da tamamlayıcısı olarak, önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Türkiye’de de Kırsal Turizm, sayısız yararları göz önüne alındığında ülkemiz turizmine büyük destek verebilir. Başta, turizmin yıl içinde belirli aylardaki yoğunluğunun azaltılmasında etkisi olabilir ve turizmin ülke coğrafyasındaki eşitsiz dağılışını gidermeye katkısı bulunabilir.

Öte yandan değişik ve bilinçli turist gruplarından talep yaratarak pazarımızın genişlemesini sağlayabilir. Kırsal turizmin diğer turizm türleriyle kolay entegre olabilme gücü, onlara dinamizm verebilir. Kırsal turizm, sürdürülebilir turizm anlayışı ile en uyumlu bir turizm türüdür. Kırsal turizmin doğal ve kültürel mirasımızın korunmasında ve dünyaya tanıtılmasında önemli bir işlevi vardır diyorum.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a