banner153
banner230
banner203

Güreşlerde siyaset!

Balaban birinci oldu

CHP’li Başkan Şükrü Sözen’in organizasyonuyla Antalya Manavgat Belediyesi 7. Yağlı Pehlivan Güreşleri, Ilıca Stadyumu’nda 12 bin güreş severin katılımıyla gerçekleşti. Güreş öncesi okunan duanın ardından minik, teşvik, ayak boyu, toz koparan, baş altı gibi 14 farklı boyda geleceğin başpehlivanları kıyasıya mücadele etti. 50 başpehlivan ve 700’e yakın pehlivan er meydanına çıktı. Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Serhat Gökmen, Kırkpınar’da 9 kez başpehlivan olan Ahmet Taşçı başta olmak üzere Kırkpınar’ın ünlü başpehlivanları şampiyonluk için yarıştı. Son 6 yılın ağası da olan turizmci iş adamı Hasan Özden, 250 bin lirayla güreş ağalığını 7’nci kez kimseye kaptırmadı. Manavgat Belediyesi 7. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Okan Acar ve Ali Gürbüz üçüncü, Şah Ali Kurt ikinci oldu. Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanı ve Konyaaltı Belediyesi Başpehlivanı İsmail Balaban yeniden başpehlivan seçilerek altın kemeri taktı.  2018 yılında şu ana kadar 5 güreşe katılan İsmail Balaban, bunlardan 2’sini birincilik, 1’ini ikincilik, 2’sini de üçüncülükle tamamladı.


Memura cazgırlık yaptırıldı

Ön planda bunlar yaşanırken arka planda ortalık karıştı. Kentteki 6 cazgırdan birine siyasi gerekçeyle görev verilmediği, kamu görevlisi bir öğretmene de hukuki olmamasına rağmen cazgırlık yaptırıldığı öne sürüldü. Yapılan araştırmada Antalya’daki tüm güreşlere katılan 6 cazgırdan Erkan Kocasakal’ın bu güreşlere hiçbir gerekçe gösterilmeksizin çağırılmadığı öğrenildi. Kulislerde çağırılmama gerekçesinin siyasi olduğu iddia edildi. Güreşlerde görev alan 5 cazgırdan biri olan Bayram Ali Dede’ye ise kamuda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi bir öğretmen olmasına rağmen cazgırlık yaptırıldığı ortaya çıktı. Manavgat güreşlerinde, Antalya’da cazgırlık yapan 6 isimden 5’i olan Merkez İlköğretim Okulu Beden Eğitim Öğretmeni Bayram Ali Dede ile serbest meslek sahipleri Salih Bozan, Emin Ger, Ercan Demir ve Hüseyin Kara’ya cazgırlık yaptırıldı.Güreşlere siyaset gölgesi

CHP’ye yakın olan Bayram Ali Dede’nin kamu görevlisi olmasına rağmen kendisine güreşlerde görev verildiği, başcazgırlık yaptırıldığı; AK Parti’li Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in bir dönem anonsçuluğunu yapan, Antalya’da düzenlenen tüm güreşlerde cazgırlık yapan Erkan Kocasakal’a ise Manavgat’taki bu güreşler düzenlendiği günden bu yana hiçbir zaman görev verilmediği gibi Kocasakal benzeri isimlere âdeta ambargo uygulandığı ortaya çıktı. Kocasakal’ın Kumluca ve Demre güreşlerinde siyasi görüş ve düşünce farkı gütmeksizin CHP’li belediyelerin başkanları ve pehlivanları için de anonslar yaptığı biliniyor. Bayram Ali Dede’nin ise kamu görevlisi bir öğretmen olmasına rağmen cazgırlık ve siyasi sunuculuk yaptığı 2014’te çekilen fotoğraflar ile ortaya çıkmıştı. Güreşlerde cazgırlık da yapan devletin beden eğitimi öğretmeni Bayram Ali Dede’nin Mart 2014’te elinde mikrofon varken çekilmiş bir fotoğraf karesine göre Antalya’da CHP mitinglerinde başkan adaylarına siyasi sunuculuk yaptığı kamuoyuna yansımıştı.Öğretmen, siyasi sunucu, cazgır

2014 yerel seçimleri öncesi çekilen bu kareyle, Antalya Muratpaşa ilçesi Merkez İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Bayram Ali Dede’nin cazgırlık işini er meydanlarından siyaset meydanlarına döktüğü belgelenmişti. İddiaya göre Bayram Ali Dede, o dönem Antalya’da Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Mustafa Akaydın ile Muratpaşa Belediye Başkan adayı Ümit Uysal’ın yerel seçim propagandalarında sunuculuk yapıyordu. Fotoğraf karesinde en soldaki elinde mikrofon bulunan kişi Bayram Ali Dede’nin ta kendisiydi. Fotoğrafta, şu anda Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Avukat Ümit Uysal da sağdan üçüncü kişi olarak göze çarpıyordu. Fotoğrafın çekildiği yer ise Akaydın ve Uysal’ın mitinglerde kullandığı seçim propaganda aracının üstüydü. Normalde devlet memurlarıyla ilgili yasalara göre cazgırlık bile yapamayacak olan kamu görevlisi bir öğretmenin, hem cazgırlık hem de siyasi sunuculuk yapması o dönem de tepki çekmişti. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ‘cazgır’, ‘güreşecek olan pehlivanları yüksek sesle izleyicilere tanıtan ve dua okuyarak onları alana süren kimse’ olarak tanımlanıyor.

Mart 2014 yerel seçimleri hemen öncesinde çekilen bu karede devletin öğretmeni CHP’li adaylara siyasi sunuculuk hizmeti veriyordu. Bu şahıs şu anda hem cazgırlık, hem öğretmenlik yapıyor. Manavgat güreşlerinde Erkan Kocasakal gibi bazı cazgır isimlerine de ambargo uygulanıyor.
Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a