banner244

MEYDAN DAYAĞI

Spor salonu önünde

Edinilen bilgiye göre olay; 27 Eylül 2018 akşamı saat 20.30 sıralarında Antalya Muratpaşa’da yaşandı. Bir şahıs, Meydankavağı Mahallesi 1606 Sokak üzerinde bulunan bir spor salonunun kapısının önüne geldi. Yabancı şahıs, spor salonundan çıkan çocuklara ismini ısrarla vermediği hap şeklinde bir madde uzatarak bunu denemelerini ve satın almalarını istedi. Hapın kafa yaptığını, kafayı açtığını, halüsinasyona sebep olduğunu, adamın ayağını yerden kestiğini anlatarak bu hapı öve öve bitiremedi. Bu sırada çocukların arkadaşlarından biri, şahsın torbacı olduğunu düşünerek yaşananları kamerayla kayda almaya başladı. Olaydan sonra ortaya çıkan kamera görüntülerine göre 15-17 yaş grubundaki çocuklar kendilerine ısrarla verilen bu maddeyi almayı kabul etmedi.

‘Kafayı açıyor, ayağını yerden kesiyor’

Terlikli şahıs, çocuklardan birinin bu maddeyi deneyerek kullanması konusunda ısrarcı oldu. Çocuklar ise şahsın ısrarlarına ve defalarca talepte bulunmasına rağmen hapı kullanmayı reddetti. Aksine; bu maddenin ne olduğunu, ismini ve özelliklerini sordu. Çocukların kendilerine uzatılan hap görünümlü bu maddenin uyuşturucu olduğunu iddia etmesi ve özelliklerini sorması üzerine şahıs, “Kafayı açıyor, abooooo acayip açıyor” dedi. “Bu ne şimdi, ne diye geçiyor piyasada bu? Kaliteli mi bu abi” sorusuna “Kaliteli…”, “Kafa yapıyor mu bu, halüsinasyon görüyor musun alınca” sorusuna “Görmemin laa, ayağını yerden kesiyor; yerden kesiyor yerden” dedi. Çocuklar bu uyarıcı maddenin isminin ne olduğunu ısrarla sorunca ve uyuşturucu olduğunu söyleyince, şahıs defalarca “Uyuşturucu değil abim bu. Uyuşturucu değil abim, uyuşturucu değil…” dedi. “Şeker mi peki” sorusuna “Şeker de değil abim. Ben de atam ağzıma abim” dedi. Çocukların bunu kabul etmemesi üzerine “Uyuşturucu satar mıyım hiç” dedi.

Israrlara rağmen hapın ismini vermedi

Çocukların, hapın ne olduğuna dair soruları üzerine şahıs uyuşturucu olmadığı konusunda ısrar etti. Ancak hap şeklindeki maddenin ismini de tüm ısrarla vermedi. Bunun üzerine gençler “Bizi bir rahat bırak be abi” dedi. Şahsın spor salonundan yola doğru yürürken ısrarı üzerine çocuklar şahsı bir anda “Sen niye uyuşturucu satıyorsun lan, torbacı” diyerek hakaretler eşliğinde sopayla dövmeye başladı. 8-10 gençten biri, şahsı arkadaşlarının elinden zor aldı. Şahıs polisten yardım isteyerek çocuklardan şikâyetçi oldu. Çocuklardan biri de kendilerine zorla uyuşturucu ve uyarıcı madde vererek bunu denemelerini ve satın almalarını isteyen bahse konu şahıstan şikâyetçi oldu. Satılmaya çalışılan uyarıcı maddenin, uyuşturucu bağımlılarının tedavisinde kullanılan düşük dozlu bir uyarıcı madde olduğu tahmin ediliyor. Bazı uyuşturucu satıcıları gençleri zehirlemek ve uyuşturucuya alıştırmak ve uyuşturucuya başlatmak için başlangıç olarak bu tip maddeleri veriyor.

Satıcı serbest

Şikâyetçi çocuğun babası Recep Geylek, “Biz zaten uyuşturucu ile mücadele eden bir kurumuz. Gençleri uyuşturucudan uzak tutmak için spora yönlendiriyoruz. Ancak bazı şahıslar ellerinde bazı maddelerle spor salonunun kapısına gelerek öğrencilerimize hap görünümlü, uyuşturucu ve uyarıcı madde olduğunu tahmin ettiğimiz bazı şeyler vererek denemelerini, bunlardan birer tane ağızlarına atmalarını ve bu hapları satın almalarını istiyor. Bahse konu o şahıs da bu civarda oturuyormuş. Bence çocukları alenen bu maddelere alıştırmaya çalışıyor. Çocuklar da buna tepki göstermişler. Ancak şahıs emniyette; bu hapları satmaya çalışmadığını, sadece kendilerini dövdüklerini öne sürerek şikâyetçi olmuş. Çocuklar polise olay yerinde ele geçirdikleri hapları teslim etmiş. 20.30 sıralarındaki olay sonrası satıcı şahıs saat 22.00 sıralarında, bulunan haplara rağmen ellerini kollarını sallaya sallaya karakoldan çıkıyor” dedi.

‘Avukat da yok narkotik de’

‘Çocuklara bu hapları satmak isteyen şahıs serbest bırakıldı. 17 yaşındaki oğlumun götürüldüğü Meydan Polis Merkezi’ne ve Çocuk Şube’ye polisin delil olarak aldığı haplara rağmen narkotik polisi çağırılmadı. Narkotik çağırılmadığı gibi oğlum için talebimize rağmen avukat da verilmedi. Talep etmesek dahi yasalar gereği 18 yaş altı çocuklar için avukat çağırılma zorunluluğu var’ diyen Geylek, “Çocuk şubedeyken yaşananlara sabah saat dört sıralarında tepki gösterdim. Sabah okula gitmek zorunda olan çocuğumun gözaltında tutulduğunu ancak mahallenin ve spor salonunun gençlerine uyuşturucu ve uyarıcı madde olduğunu tahmin ettiğim hapları satmaya çalışanların serbest bırakıldığını söyledim. Bunun üzerine oğlum sabaha karşı 04.20’de serbest bırakıldı. Şikâyet üzerine çocuklar hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendik” diye konuştu.

Şükrü AĞIRMAN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
.... 8 ay önce

MAALESEF HUKUKUMUZ BU KONUDA AGIR CEZALARA HUKMETMIS IKEN FIILIYATTA GORUYORUZKI KANUN TAM MANASIYLA UYGULANMIYOR...

banner20

a