banner244

Sapan: Muratpaşa’yı FETÖ’den kurtaracağım

CHP’den ihraç edildikten sonra uzun süre ortalarda görünmeyen eski milletvekili Yıldıray Sapan, DSP’den Muratpaşa Belediye Başkan adayı oldu. İlk açıklamasını Akdeniz Manşet’e yapan Sapan, eski partilisi Ümit Uysal’a yönelik ciddi suçlamalarda bulundu

CHP eski Merkez İlçe Başkanı ve milletvekili Yıldıray Sapan, DSP Muratpaşa Belediye Başkan adayı olarak bir süre ara verdiği aktif siyasete geri döndü. Kısa bir süre önce CHP’den istifa eden Muratpaşa ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dr. Reşat Oktay da DSP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.  Gerek merkez ilçe başkanlığı sırasında, gerekse milletvekilliği döneminde CHP’nin en ‘sivri dilli’ üyesi olarak dikkatleri üzerinde toplayan Yıldıray Sapan, DSP Muratpaşa Belediye Başkan adaylığı açıklandıktan hemen sonra Akdeniz Manşet’e yaptığı açıklamada, eski partilisi Ümit Uysal hakkında kamuoyunu şok edecek iddia ve suçlamalarda bulundu.

‘Falez A.Ş’yi kim kurdu?’
CHP’den ihracından sorumlu tuttuğu Muratpaşa Belediye Başkanı ve Başkan adayı Ümit Uysal’ın terör örgütü FETÖ ile ‘bağlantılı’ olduğunu öne süren Sapan, “Bazıları bu adaylığımı ihanet olarak görecektir. Ben CHP’ye ihanet etmedim partiden ihraç edildim. Kim tarafından ihraç edildim? FETÖ ve FETÖ’yle bağlantılı insanlar tarafından ihraç edildim. Kim bu insanlar? Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal. Peki FETÖ  bağlantısı ne? FETÖ bağlantısı şu; Falez A.Ş.’yi kuran bugün hali hazırda tutuklu olan Belediyeler İmamı Erkan Karaaslan’dır. Yani Falez A.Ş’yi kim kurmuş? FETÖ kurmuş. Peki bundan Ümit Uysal’ın haberi yok mu? Bal gibi var. Aynı Ümit Uysal beni partiden ihraç ettiriyor. Niçin ettiriyor? FETÖ orada daha kolay at koştursun diye” dedi.

‘Ön seçimi de FETÖ’cü yaptı’
CHP’de bazı yöneticilerin de yine FETÖ ile bağlantılı olduğunu ileri süren Sapan şöyle devam etti: “CHP’nin yöneticilerinin bir kısmının FETÖ bağlantılı olduğunu nereden anlıyoruz, şuradan. 2015 seçimleri öncesinde yapılan ön seçimi de FETÖ’den tutuklanan bir hakim yapmıştır mesela. Dolayısıyla CHP Antalya’da da FETÖ’ye bulaşmış durumda.  Bu anlattıklarım en büyük kanıtı. Sadece Falez A.Ş. değil, yine aynı adamı (Erkan Karaaslan’ı) başdanışman yaptılar örneğin. Belediye başkan yardımcısının şoföründen bylock çıktı.  Zaman Gazetesi’ne aboneler. Bu gazetenin Bank Asya’daki hesabına çeşitli tarihlerde yatırılan paralar var. Yani bir insanı FETÖ’yle ilişkisi anlamında suçlamanın en temel argümanlarının tamamı mevcut. Zaten iki aydır Ümit Uysal’ın hakkında devam eden soruşturma var FETÖ meselesinden dolayı. . Erkan Karaaslan’ın ifadeleri var. Bunlar şaka değil. Kısacası beni o partiden FETÖ uzaklaştırdı ve ben asla o partiye ihanet etmedim.”

‘DSP fıtratıma uygun parti’
Sapan DSP’den aday olmasını ise şöyle değerlendirdi: “Şimdi ben siyaset yapmak istiyorum. Ülkemde bu mücadeleye siyaseten devam etmek istiyorum. Bana tercih alanı, seçenek bırakmadılar. Demokratik Sol Parti de benim fıtratıma uygun bir parti. Zaten DSP, CHP’nin bütün o Atatürk’ten gelen, içselleştirmiş olduğu ne varsa içinde barındıran bir parti. Bu anlamda baktığınızda ayrı bir partiye geçtiğimiz söylenemez. DSP’den bana ilgi gösterdiler ve aday oldum. Ben Muratpaşa Belediyesini FETÖ’den kurtarmaya geliyorum. Bu benim için ciddi bir uğraş olacak. Fultime çalışacak ve inşallah başarılı da olacağız.” Öte yandan, kısa bir süre önce CHP’den istifa eden ve özellikle “CHP cemaatlerle ilişkili” şeklindeki açıklamasıyla olay yaratan Muratpaşa ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dr. Reşat Oktay da, DSP’nin Büyükşehir adayı olarak iddiasını dile getirdi. CHP’de, parti iradesi yerine kavga iradesi oluştuğunu savunan Oktay, istifa sürecinde yaptığı açıklamaların arkasında olduğunu bir kez daha vurgulayarak, “İnsanların büyük bir çoğunluğu umutsuz. Fakat iktidar isteyecek, muhalefet yapabilecek bir yapı yok karşılarında. Oysa halk iktidar değişikliği istiyor, yenileme istiyor. Bu meyanda CHP’nin içerisindeki kavga ve niza ile vatandaşa umut olamayacağını düşünüyorum” dedi.

‘Halk artık değişim istiyor’
Antalya’nın bugüne kadar yapılmış projelerinden iyi olanlara destek verecek, yanlış olanları eleştirecek ve Antalya’yı 2050 yılına taşıyacak bir vizyon ortaya koymak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu kaydeden Oktay şunları söyledi: “Antalya bugünü, yarını veya 2023’e değil 2050 yılını konuşacak. 2050’de Antalya kenti bugünkü nüfusunu ikiye katlayacak. Bu yollar yetecek mi, bu imar planları 25 yıl sonrası Antalya’sı için yeterli olacak mı, ne yapmamız gerekiyor?  Biz deprem bölgesindeyiz, herkes gözden kaçırıyor. Antalya’nın yenilenmesi gerekiyor. Betonarme yapılar dünyada 60 yılda bir yenilenir, doğal olarak Antalya’nın da artık yenilenmeye ihtiyacı var. Bunun için de artık Antalya’nın mantıklı, vatandaşın mülkiyetine de değer katacak bir şekilde yeniden planlanması gerekiyor. Doğal olarak Antalya’yı geleceğe taşıyacak bir vizyonu ortaya koymak istiyorum. Turizme çok büyük önem veriyorum Tarıma çok büyük önem veriyorum. Her ikisi de bu kentin olmazsa olmazları. Dolayısıyla tarımı da turizmi de destekleyecek ticaret noktasında üç ayaklı bir ekonomik plana programa ihtiyaç var. Bununla ilgili projelerimi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağım. Ve bu seçimi alacağım.”

‘Bu CHP hizmet veremez’
Oktay, CHP çevrelerinden kendisine yönelik, “İntikam için yapıyor” eleştirilerine ise şu yanıtı verdi:  “Şimdi burada olayı kişiselleştirmemek lazım. Böyle bir şey yok.  Biz CHP’nin iktidar olamayacağını, bu kavga ortamında, kendi içerisindeki bu kırılganlığıyla halka bir umut vaat etmediğini ve vaat edemeyeceğini düşünüyoruz. Herkes görüyor, daha dün partinin genel sekreteri görevinden istifa etti.  Seçime şurada 40 gün var ve genel sekreter istifa ediyor. Bütün örgütleri diken üstünde ve niza içerisinde. Böyle bir yapının Türkiye’ye hizmet etmesi mümkün değil. Halkın umudu olması mümkün değil. Biz halkın umudu olmaya geliyoruz.”

Yunus ERDOĞAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
bhy 6 ay önce

umit uysal başarılı ve rakipsiz çamur bulaşmaz

banner20

a