banner244

Memnun etmek ile ilgili konuşacağız başlığımızdaki gibi çünkü günümüzün en büyük problemlerinden biri olduğunu düşünüyorum memnun etme davranışının.

Bu anlayışı ikiye ayırıyorum ben; birincisi sürekli memnun edilmek isteyenler, ikincisi de sürekli memnun etme çabası içinde olanlar. İki türü de çok sağlıksız çok sıkıntılı.  Ama hangisi daha zor derseniz memnun etmek zor olanı. Çünkü memnuniyetsiz olmak ve hep beklentilerinin karşılanmasını istemek kişinin kendisi ile ilgili bir durum. Kesinlikle sizin çabanızla alakalı değil.  Hem her istediği olsun ister hem de kendi istediği şekilde olsun ister siz de bazen kolay bazen şartları zorlayan bir şekilde bu beklentileri talepleri karşılarsınız. Teşekkürü ve takdiri bir yana koydum yine de memnun edemezsiniz.

Bu durumun sizinle ilgili olan sadece bir kısmı var o da üstünüze yapışan karşılayıcı profil. Maddi karşılayıcı manen karşılayıcı ikisi de birlikte. Memnun olma ihtiyacı duyan kişi, sizi sürekli yetersiz hissettirdiği için kendinizi her şeyin en doğrusunu yapma girdabının içinde bulabilirsiniz. O bunun lafını yapmadan siz tüm çabaları sarfetmiş olursunuz.

Bir de memnun etme davranışı olan kişiler var onlar da çocukluğunda değer görmeyi başkaları için çaba harcamaktan ekstra emekler vermekten geçiyor şeklinde öğrenmiş olanlar. Anneyi mutlu etmekle başlıyor baba kardeş arkadaş sevgili şeklinde ilerliyor. Annesi ve babası sürekli söylenen sürekli talimat veren ve söylediklerinin 'onların istediği şekilde yapılması' durumunda sadece sevgisini gösteren ebeveynin sonuçları bunlar.

“Demek ki ben, sevilmeyi istediğim kişi tarafından sevilmek için, o ne isterse yapmalıyım.  Demek ki ben takdir görmek için beklentilere cevap vermeliyim. Ben şimdi bunu yapmazsan benden soğuyabilir“ gibi çoğalıp gidiyor.

Oysaki biz kimsenin kahramanı da değiliz karşılayıcısı da. Herkes kendi üstüne düşen sorumluluğu gerçekleştirmeli. Ve onların sorumluluğunu almadığımız için tepki görüyorsak bu; ya onları alıştırdık demek ya da memnun olma davranışı sergileyen kişi ile beraberiz demek.

Bu zamana kadar böyle geldi ise bu davranışlardan uzaklaşmak da öyle kolay olmayacaktır. Önce farketmek lazım. Sonra da destek almakta fayda var.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a