Reklam
Reklam

3 görevden alma, 1 ihraç

Akdeniz Manşet gazetesinin gündeme getirdiği “3 İsmail 1 Belediye” haberinin ardından İsmaillerden biri meslekten ihraç edildi.

3 görevden alma, 1 ihraç

Akdeniz Manşet gazetesinin gündeme getirdiği “3 İsmail 1 Belediye” haberinin ardından İsmaillerden biri meslekten ihraç edildi.

3 görevden alma, 1 ihraç
14 Ekim 2019 - 22:44

Akdeniz Manşet gazetesinin gündeme getirdiği “3 İsmail 1 Belediye” haberinin ardından İsmaillerden biri meslekten ihraç edildi. Diğer ikisi görevden alınarak ilçelerde ulaşımla ilgili olmayan asli mesleklerinde görevlendirildi. Ulaşım Daire Başkanı da koltuğundan oldu.
 
Akdeniz Manşet gazetesi ve gazete internet sitesinde 17 ve 18 Eylül 20129 günü yayımlanan “3 İsmail 1 belediye!” haberi sonrası belediyede yeni gelişmeler yaşandı. Haberde “Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığında çalışan 3 İsmail’in yaptıkları belediyenin başına dert oldu. 2 çalışan hakkında Teftiş Kurulu inceleme yaptı, dosyaları Sayıştay’a gitti. Bir diğeri ise şu an ağır cezada yargılanıyor” ifadeleri yer almıştı.
 
Daire başkanı değişti
Haberde Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığının 3 çalışanı olan İsmail Fidan, İsmail Konuk ve İsmail Kurt’la ilgili çeşitli iddialar ve ithamlara yer verilmişti. 3 İsmail’den biri tazminatsız görevden ihraç edildi diğer ikisi ise farklı görevlerle ilçelerde görevlendirildi. Haber sonrası 4 Ekim günü Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay da görevden alındı. Yerine, geçtiğimiz aylarda Toplu Ulaşım Şube Müdürlüğünü vekaleten yürüten Mustafa Nurettin Tonguç, yine vekaleten atandı.
 
Tonguç başkanlık görevine geri döndü
Daha önce de daire başkanı olan, bu kadroyu “mühendis” statüsünde elinde bulunduran Mustafa Nurettin Tonguç, eski görevine geri döndü ancak şu anda hem daire başkanlığı hem de Toplu Ulaşım Şube Müdürlüğü görevlerini “vekaleten”beraber yürütüyor. Vekaleten yürüttüğü daire başkanlığı görevinden alınan Hülya Atalay’ın ise yetki ve statüsü daire başkanlığından uzman kadrosuna indirgendi. Atalay “uzman” kadrosuna atanarak Özel Kalem Müdürlüğü emrine verildi.
 
İsmail Fidan’ın yeri değiştirildi
İsmail Konuk’un kayınbiraderi de olan belediye toplu ulaşım biriminde Toplu Ulaşım Şube Müdürü olan İsmail Fidan; 2018 ortasından itibaren çalışmayan, arızalı ya da o gün izinli toplu taşıma araçlarına çalışıyormuş gibi yüz binlerce lira fazla ödeme yapıldığı iddiasıyla Teftiş Kurulunda soruşturma geçirmişti. 657 sayılı yasaya tabi memur olan Fidan’ın görev yeri apar topar değiştirilerek, muhtarlar birimine verilmişti. Fidan; Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığına bağlı Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğü görevini vekâleten yürütüyordu. Asli görevinin“harita teknikeri” olduğu öğrenilen Fidan’ın yeri yine değiştirildi. Fidan bu kez harita teknikeri olarak muhtarlık biriminden Demre’ye gönderildi. Fidan; Atalay’ın ulaşımdan 4 Ekim günü gönderilmesinden sonra 8 Ekim günü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek imzasıyla İlçe Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Demre İlçe Hizmet Birimi Şube Müdürlüğü emrine atandı. Fidan’ın personel ihtiyacı nedeniyle burada asli kadrosu olan “tekniker” olarak görevlendirildiği öğrenildi.
 
İsmail Konuk ihraç edildi
Fazla ödeme yapıldığına ilişkin dosyada Fidan’ın eniştesi ve akrabası olan kayıp eşyalara bakan, araçların denetiminden sorumlu dönemin Ulaşım Başkontrolörü İsmail Konuk da sorumlu tutulmuş, Fidan ile beraber ifade vermişti. Kısa süre sonra Konuk ve Fidan, toplu taşıma araçlarında unutulan telefon, cüzdan, altın gibi bazı kayıp eşyalarla yüksek miktarda paranın son birkaç yıldır zimmetine geçirilmesi iddiasıyla ilgili ikinci bir soruşturma daha geçirdi. Konuk, eşyaları değil ama otobüslerde unutulan paraları aldığını kabul etti. Ancak ifadesinde, dönemin daire yöneticilerinin verdiği talimatla bu parayı iş yerinin çay, kahve, şeker ve benzeri harcamalarında kullandığını ileri sürdü. Bu tip harcamaları ise belediye karşılıyor. Seçimden önce açığa alınan Konuk aynı birimde personel olarak görevine devam ederken Belediye Teftiş Kurulu raporu sonrası önceki gün meslekten ihraç edilerek belediyedeki işine tazminatsız son verildi.
 
İsmail Kurt, İbradı’ya gönderildi
Bir diğer isim olan İsmail Kurt ise düz bir işçiyken 2014’te dönemin Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay’ın talimatıyla ulaşım dairesindeki müdürlerin başına “Büyükşehir Ulaşım Koordinatörü” olarak getirilmişti. Kurt şu anda taksicilerle ilgili davada rüşvet almak ve vermek suçlamasıyla yargılanıyor. Esnaf odasına Temmuz 2019’da yapılan polis operasyonu sonrası Kurt bu görevden alınarak İbradı ilçesinde itfaiye birimi emrine verilmişti. Kurt bu göreve gitmek yerine yıllık izin almıştı. Edinilen bilgiye göre Kurt da görevlendirmeler sonrası bu görevine başladı.
 
Her şeyi iki isim ifşa etmişti
Her şey edinilen bilgiye göre iki ismin ihbarıyla başladı. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığında o dönem şef statüsündeki Hüseyin Durukan ve Burhan Alp Karabaş fazla ödeme yapılması ve kayıp paralar iddiası ile ilgili tespitler yaptı. Bu iki ismin ihbarı sonrası dönemin belediye başkanı Menderes Türel’in talimatıyla İsmail Fidan ve İsmail Konuk hakkında, haksız kazanç ile kayıp eşyalar ve paralar ile ilgili olmak üzere iki ayrı soruşturma açıldı. O dönem her iki dosya Sayıştay’a kadar gitti.

Şükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum