Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

65 yaş üstünden sitem: Daraldık

Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara getirilen kısıtlamalara tepki gösteren TÜED Başkanı İbrahim Tezcan, “Eve kapatıldık, daraldık, duygu durumlarımız bozuldu” diye sitem etti

65 yaş üstünden sitem: Daraldık

Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara getirilen kısıtlamalara tepki gösteren TÜED Başkanı İbrahim Tezcan, “Eve kapatıldık, daraldık, duygu durumlarımız bozuldu” diye sitem etti

65 yaş üstünden sitem: Daraldık
20 Nisan 2021 - 20:05

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, kısıtlamaların sürekli olarak 18 yaş ve kendi yaş gruplarını kapsadığını hatırlatarak tepki gösterdi. Başkan Tezcan, “Bu kadar kısıtlı saat diliminde ne yapılabilir? 65 yaş üzeri bilinçli ve örnek gruptur. Yine 65 yaşa piyango vurdu. Eve kapatıldık. Günler kısa, ulaşım araçlarına binemiyoruz. Pandemiye karşı en bilinçli ve kurallara en çok uyan grup olmamıza karşın en büyük darbeyi yine bizler yedik. Tek suçlu 65 yaş ve 18 yaş altı mı?” diye sordu.
 
Salgına karşı en bilinçli grup’
‘Neden kısıtlandığımızı, evden çıkmamıza izin verilmediğini gerçekten anlamak mümkün değil’ siteminde bulunan TÜED Başkanı İbrahim Tezcan, “Covid-19 u biz mi bulaştırıyoruz? Salgına karşı en bilinçli grup bizleriz. Tüm tedbirlere sıkı sıkıya uyuyor, maskesiz dışarı adım atmıyoruz. 65 yaş üzeri vatandaşımızın duygu durumları her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. Kendimizi şu günlerde umutsuz ve çaresiz hissediyoruz. Bizleri mutlu eden aile, çocuklar, torunlar, dostlarla olan iletişimimiz neredeyse sıfıra indi. Eve kapatıldık. Madem çok düşünüyorlar, TV programlarında bizleri hayata bağlayacak aktiviteler sunsunlar. Toplu ulaşım yasağı ise bizleri en derinden sarsan karar oldu. Pandemide tüm sorun 65 yaş üzerine fatura edilmiş gibi” ifadelerini kullandı.  
 
‘Herkesin özel aracı yok ki’
Ev hapsinde olduklarından yakınan İbrahim Tezcan, “Bu süreçte çok ciddi sağlık sorunları yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşımız oldu. Hafta içi günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00-14.00 saatleri arasından sokağa çıkabiliyor. Hafta içi ve hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına müsaade edilmiyor. Varsak’ta oturan bir vatandaş çarşıya inip işini yapıp eve dönene kadar 3 saat geçiyor. Herkesin özel aracı yok ki. Pardemi döneminde emekliler mağdur. Psikolojimiz bozuk, evlerde karı-koca kavgaları başladı. Bizlere nefes aldırmaları gerekiyor. Fiziksel ve ruhsal açıdan sıkıntı yaşamaktayız. Can sıkıcı bir süreçten geçiyoruz. Kurallara uyan insanları evlere hapsedemezler. Bir ara da gidip pazarlardaki fiyatları görsünler. Pazar fiyatları tavan yapmış durumda. Aldığımız maaş belli. Telefon, su, doğal gaz ve elektrik faturası derken, elimizde hiçbir şey kalmıyor. Vatandaş, daha düşük fiyattan ürün alabilmek için akşam saatlerini bekliyor veya daha geç saatlerde yerden çürük toplamak zorunda kalıyor. Bunların yanında hayat genel olarak pahalı” diyerek hayat pahalılığından yakındı.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum