Reklam
Reklam

Adalet bunun neresinde!

Antalya Ermenek’te bölge sakinleri; paylaşılamayan 1056 dönümlük devlet arazisine, kentin tanınmış aileleri tarafından villa yapıldığını iddia etti, “Adalet bunun neresinde” diyerek tepkisini dile getirdi

Adalet bunun neresinde!

Antalya Ermenek’te bölge sakinleri; paylaşılamayan 1056 dönümlük devlet arazisine, kentin tanınmış aileleri tarafından villa yapıldığını iddia etti, “Adalet bunun neresinde” diyerek tepkisini dile getirdi

17 Eylül 2020 - 21:00

Paylaşılamayan devlet arazisi
Antalya’nın Muratpaşa ilçesi Ermenek Mahallesi 13374 ada 2 parsel aslında kamuoyunun yakından tanıdığı bir yer. 1 milyon 50 bin 96 metrekarelik tarla niteliğindeki arazi; basında sık sık “Antalya’da Muratpaşa ve bir kısmı Aksu ilçeleri sınırları arasında kalan, Ermenek Mahallesi ile Kemerağzı-Karaçallı Mahallesindeki 1056 dönümlük devlet arazisi paylaşılamıyor. 1989 yılından bu yana davalık” ifadeleriyle haber oldu. Birileri buraya kaçak bina yapmaya çalıştı, sahte belediye logolu iş makineleriyle taş çaldı, hatta zemini düz hale getirip âdeta inşaat temel yeri açtı. 
 


Kaçak yapı iddiası
Bölgede ikamet eden vatandaşın iddiasına göre; bu dev arazide biri ya da birileri 30 Aralık 2017’deki imar affından sonra; denize sadece 2 km mesafede, 2019 başında 50 dönüm alanda 4 adet villa, 2020 başında ise yaklaşık 5 dönüm alanda 1 villa yaptı.  Vatandaş ise çeşitli kurumlara kaçak yapı ihbarı ve şikâyetinde bulundu ancak “En kısa süre yıkılacak” denilen villalar hala kullanımda ve yıkılmadı. Bölge sakinleri, “Biz bir ağaç diksek hemen sökülüyor. Bu adamlar bu villaları herkesin gözü önünde nasıl yaptı? Neden yıkılmıyor. Kaçak yapı değil mi bunlar” dedi.

Vatandaşın isyanı
“Bu villaların Antalya’nın tanınmış ve nüfuzlu ailelerine ait olduğu söyleniyor. Biz bu villalar yapılırken belediye ve polisi aradık. Kaçak yapı ihbarında bulunduk ancak yeterince ilgilenen olmadı. Müdahale olmaksızın bu villaları göz göre göre yaptılar. Adalet bunun neresinde?” diye soran vatandaş âdeta isyan etti. Belediye yetkilileri ise bölgede yıkım ile ilgili yazışmaların, yapı kayıt belgesi tarihi, uydu görüntüsü tarihi sorgulamaları ve bazı davaların devam ettiğini, yıkımın yapılacağını, ancak pandeminin süreci etkilediğini beyan etti.
 


1056 dönüm sorunu nedir?
Bilindiği üzere Antalya’da Muratpaşa ve bir kısmı Aksu ilçeleri sınırları arasında kalan, Ermenek Mahallesi ile Kemerağzı-Karaçallı Mahallesindeki 1056 dönümlük devlet arazisi paylaşılamıyor. 1989 yılından bu yana davalık. Dava ise aynı Meltem davası gibi neticelenmemiş ve devam ediyor. Tapuda ‘Hazine Mülkiyeti’ olarak kayıt düşülmediği için de kimse orada zilyetlik veya tahliye yönünden işlem yapamıyor. Sadece ASAT gelip abonelikleri kesiyor, yerel belediye tarafından imara aykırı yapılar yıkılıyor. Dozer veya kepçe çalıştırılması bir inşaat faaliyetine giriyor. Belediye buna da müdahale ediyor, ceza kesiyor, Milli Emlak Müdürlüğü ise çalıştırılan dozer, kepçe, iş makinesi ile çalıştıranlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Ancak arazilere tel çekilmişse; tel, yapı statüsünde olmadığı için de o tel kaldırılamıyor. Bahse konu alan, tapulama tutanağından itibaren ‘davalı’ durumda. Tapu kütüğüne gidip baktığınızda tapu sahibi olarak sadece ‘davalı’ yazıyor. Davaya baktığınızda ise 26 vatandaşın, tapu yerine geçmeyen tapulama tutanağına yani idari işleme karşı 1989’dan beri açtıkları dava olduğu görülüyor. Milli Emlak da bu davaya müdahil olmuş durumda.
 


Sahiplik konusu muamma?
Bahse konu alanda tapulama çalışması yapılırken, tapulama tutanağında alan devlet adına kaydediliyor. 1989’da konu tapulama tutanağı aşamasında iken, yani tapu henüz çıkmamışken 26 vatandaş ‘tapulama tutanağına’ dava açıyor. Daha sonra tapuda malik hanesinde ‘davalıdır’ ibaresi yazılıyor. Böylece bahse konu alan; kayden bir nevi sahipsiz kalıyor, fiiliyatta ise paylaşılamıyor. Davalık olan bölgede hak sahibi olduğunu iddia eden 26 isim dışında bir de dışarıdan gelerek hak sahibi olduğunu iddia edenler var. İki grup arasındaki çatışma ise sürekli basına yansıyor. Milli Emlak bölgede direkt davalı yani hak sahibi olmadığı için 3091 sayılı Kanun veya 2981 sayılı kanuna göre bir müdahale de yapılamıyor. Böylece ne ilginçtir ki kimse bölgenin mal sahibi değil. Tapuda mal sahibi olarak kimsenin ismi yazmıyor. Tapuda ‘tapu sahibi’ bölümünün karşısında ‘davalıdır’  ibaresi yazmaya devam ediyor. Konuyla ilgili dava ise 1989’dan beri sürüyor ve ne zaman biteceği belli değil. Herkes mahkemenin neticesini bekliyor. Yetkililer, tapulama tutanağına değil de tapuya iptal davası açılmış olsaydı şu anda bölgede kuş uçurtulmayacağını belirtiyor.

 

Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum