Reklam
Reklam

Al sana tapu!

CHP'li Meclis Üyesi Servet Yıldız, Kepez Belediyesi'nin arsa tapu fiyatlarına isyan etti. Yıldız, 'Benim de oturduğum Ahatlı bölgesinde bir arsanın metrekare fiyatı 949 lira' dedi

Al sana tapu!

CHP'li Meclis Üyesi Servet Yıldız, Kepez Belediyesi'nin arsa tapu fiyatlarına isyan etti. Yıldız, 'Benim de oturduğum Ahatlı bölgesinde bir arsanın metrekare fiyatı 949 lira' dedi

Al sana tapu!
04 Ocak 2011 - 17:42

Kepez Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Servet Yıldız, gazetemize yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 'Tapu isteyen vatandaşın vay haline. Böyle bir para talebi olabilir mi? AKP belediyeciliği böyle oluyor demek ki. Ben de Kepez ilçesi Ahatlı Mahallesinde oturuyorum. Ahatlı, Yenidoğan ve Kültür mahallelerinde ara sokaklarda oturan ve tapusunu almak isteyen vatandaştan metrekare fiyatı için 249 lira isteniyor. 75.Yıl Caddesi üzerinde oturan ve tapusunu isteyen vatandaştan metrekare fiyatı olarak 749 lira, Ahatlı-Kültür mahallelerini bölen Ulusoy Caddesi'nde oturan vatandaştan metrekare başına 550 lira, Dumlupınar Bulvarı üzerinde oturan vatandaştan metrekare başına 949 lira isteniyor. Arsaların metrekare fiyatlarında son bir buçuk yılda 18-20 kart artış var. Tapu vereceğim diyen belediye, halkı isyan noktasına getirmiştir. Belediye, tapu ücretinin bir yılda ödenmesini istiyor. En fazla 12 taksit yapılıyor. Bu fiyatlar, Kepez Belediye Encümeni tarafından karara bağlandı. Konu meclis gündemine gelmeyecek. Ama biz Cuma günü toplanması beklenen yılın ilk Kepez Belediye meclisinde önergeyle konuyu gündeme taşıyacağız. Halk isyan noktasındadır. Mahalle muhtarlarıyla konuşun gerçeği göreceksiniz. Böyle belediyecilik olmaz.

Muhtarlar ne dedi?
Ahatlı Mahalle Muhtarı Tahsin Mutlucan: Vurduğu vurduk, astığı astık, kestiği kestik bir düzen var. Bir komisyon karar almış. Bu komisyon kararını alan kişilerin başındakiler müteahhittir. Bu müteahhitlerden biri olan Zeki Çivik şu anda Ahatlı Mahallesi'nde 2 tane arsa için inşaat yapmak için vatandaşla ön anlaşma yapmıştır. Daha önceden arsasının bir bölümünün tapusu olanlar, kalan belediye hissesini ödemek zorundalar. 400 metrekare arsanın içinde 100 metrekare eviniz vardır. Bu fark etmez. Tapu arsaya veriliyor. Tapunuz yoksa ara sokaklarda m²'si 249 liradan ödeme yapmak zorundasınız belediyeye. Ana arterlerde bu rakam m²'de 949 lira. Ahatlı 50 bin nüfuslu bir bölge. Burada toplum bir avuç müteahhite peşkeş çekmektir. Bu insanların gözü yaşlı. Yasalarla yönetilen bir hukuk devleti olduğumuzdan bahisle hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Dava aşamasına gelmedik ama yakın zamanda dava açacağız. Bu konunun meclis gündemine gelmeyeceğini biliyoruz. CHP ve MHP grubu bu nedenle mecliste önerge verecek. Hepimiz orada olacağız.

Yenidoğan Mahalle Muhtarı Nasuh Bozkurt: Başkanlığa gittik görüştük ama bu rakamları indirmeye niyetleri yok. Olumlu cevap alamadık. Daha önce çevre sakinleri arsaların m² fiyatları için mahkemeye gitmişti. Mahkemeden bilirkişi kararıyla daha yüksek rakam çıktı. Mesela o dönem arsanın ²'si 42 buçuk liraydı. Tapusunu belediyeden bu fiyattan alan aldı zamanında. O zaman belediyenin verdiği rakamı yüksek bulup belediyeyi mahkemeye verenler tapularının m²'sini 100 liradan aldılar. ޞimdi yine dava açsak çok daha yüksek bir rakam çıkar diye korkuyoruz. Geçen birisi arsasını satmak istedi. Bir arkadaşımızdı. Sordum. Benden metrekaresine 1500 lira istedi. Daha ne diyeyim?

Kültür Mahalle Muhtarı Erol Zeybekoğlu: Bu korkunç rakamları duyunca kriz geçirip hastaneye yatanlar var. ޞu anda hastanelik olanlar var. Bugün yarın diye diye bekleyen vatandaş belediyeyi basacak. Mahalle arasında oturan ve 400 m² arsası olan vatandaş 10 bin lira tapu parası hazırlamış. E ara sokaktaki arsanın metrekaresi için 249 lira isteniyor. 400 m² arsası olan vatandaşa en az 100 bin lira tapu parası çıkıyor. İnsanların hayalleri yıkıldı. Yeni Sanayi yolu üzeri yani 75.Yıl Caddesi üzerindeki arsaların metrekaresi 20 ay önce 43 liraydı. ޞu anda 749 lira. Tamı tamına 18 kat zam geldi. Dünyada böyle bir şey görmedik. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'ye sordum 'Oralar rant oldu' diyor. Belediye ihaleyle Ulusoy Caddesi ve Kültür Mahallesi aralarında 19 tane arsa sattı. Rayiç bedeli bu satışlarda yüksek tuttu. Hatta tesadüfe bakın bu arsaları belediyenin temizlik işlerini yapan Temay Temizlik aldı. Bu satışların yarısı kadarı fiyat yüksek diye iptal de oldu. Belediye, bu satışlardaki rayiç bedelleri emsal olarak kabul edip tapu vermek için m² fiyatında uçuk rakamlar çıkardı. 80 yaşındaki adam gelip önümde ağlıyor. Benim param yok diyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü müteahhitlere bizi mahkum etti. Kimsede bu para yok. 500-600 metrekareye kadar arsası olup da müteahhitle anlaşan vatandaştan 5 daire alan varsa gelip Kültür Mahalle Muhtarı'nın gözüne soksunlar. En fazla bir daire veriliyor. Kültür Mahalle Muhtarı olarak ben halkı güç bela önlüyorum. Halk ayaklanma başlatacak.

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum