Reklam
Reklam

Alanya’da cadde ve  sokaklar göle döndü

Antalya’nın  Alanya ilçesinde sağanak yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerleri su altında kaldı.

Alanya’da cadde ve  sokaklar göle döndü

Antalya’nın  Alanya ilçesinde sağanak yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerleri su altında kaldı.

Alanya’da cadde ve  sokaklar göle döndü
07 Ocak 2020 - 10:33

İlçede önceki gün sabah saatlerinde aralıklarla etkisi gösteren sağanak yağış, gece saatlerinde şiddetini artırdı. Yağış nedeniyle ilçeye bağlı Demirtaş Mahallesi'ndeki dere taştı. Araçlar göle dönen yollardan güçlükle ilerleyebildi. Bazı caddelerde rögarlar taşarken, birçok ev ve iş yerini de su bastı. Taşan derede mahsur kalan bir vatandaş itfaiye ekiplerince bulunduğu yerden kurtarıldı. Jandarma, AFAD ve itfaiye ekiplerinin teyakkuzda beklediği ilçede belediye ekipleri de su baskınlarının yaşandığı iş yerleri ve evlerde tahliye çalışması başlattı.

Hortum, seraları vurdu
Önceki akşam başlayıp, gece boyu devam eden yağmur ile fırtına, şehir merkezinde ve kırsal alanda hasara yol açtı. Metrekareye 103,6 kilogram yağışın düştüğü Alanya'da, yağmur ve saatteki hızı 60 kilometreyi bulan şiddetli rüzgarla birlikte hortum oluştu. Avsallar, Konaklı, Payallar, Kestel, Toslak, Yeşilöz ve Demirtaş mahallelerindeki yaklaşık 100 dönümlük sera, hortum nedeniyle zarar gördü. Hortumda çok sayıda plastik sera uçtu, bazılarının camları kırıldı, naylonları yırtıldı, içinde bulunan ürünler ise zarar gördü. Hortumda Konaklı Mahallesi'nde bulanan bazı iş yerlerinin sundurmaları yıkılarak, park halindeki araçlarda maddi hasara neden oldu.

Hasar tespit çalışması 
Alanya Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Alanya Ziraat Odası yetkilileri, hasar gören seralarda inceleme başlattı. Payallar Mahallesi'ndeki seralarda inceleme yapan Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, doğal afetlerde zarara uğrayan üreticilere 'geçmiş olsun' dileğinde bulunarak, gerekli çalışmaları başlattıklarını belirtti. Göktepe, "Üreticilerin doğal afette yaşadıkları sorunları tespit etmek için buradayız. Hasar Tespit Komisyonu bugün çalışmalarına başladı. Özelikle Konaklı ve Payallar bölgesindeki 15 çiftçimizin seraları ciddi hasar almış durumda. Dönüm olarak yaklaşık 100 dönümde bir hasar meydana gelmiştir. Seraların içiresinde bulunan ürünlerin hasadı yeni bitmiş ve hasadı yapılmış ve yeni mahsullerin de fideleri dikilmiş vaziyette. Ancak yıkılan seraların ayağa kaldırılması uzun zaman alacaktır. Bu da bir sezonun kaybına neden olur. Biz bu noktada devlet büyüklerimizden, paydaşlarımızdan, belediye ve tarım müdürlüklerinden yardım istiyoruz" dedi.

TARSİM’e talepler iletilecek
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Antalya Bölge Müdürlüğü'ne de taleplerini ileteceklerini aktaran Göktepe, "TARSİM Bölge Müdürlüğü'nden isteğimiz şu yöndedir. Daha önceki üreticilerimiz TARSİM sigortasını yaptırmak istediklerinde seraların kenar betonunun olmadığı için uygun olmadığı kararına vardılar ya da sel ve su baskınlarının kapsama alınmayışı, bunlar mazeret değil. Sonuçta üretime girdilerin bu kadar yüksek olduğu bir noktada üretici sıfırdan serasını söküp beton kenar yapamaz. Bundan dolayı bu tür konularda TARSİM sigortasının daha da kolaylaştırılmasını istiyoruz" diye konuştu. Alanya Meteoroloji Müdürlüğü'nce yağmurun bugün kadar aralıklarla sağanak halinde etkili olacağı açıklandı.
DHA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum