Reklam
Reklam

Alanya tarımında 2018 bilançosu

Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, ilçede 2018 yılında tarım alanında yapılan faaliyetleri rakamlarla anlattı

Alanya tarımında 2018 bilançosu

Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, ilçede 2018 yılında tarım alanında yapılan faaliyetleri rakamlarla anlattı

Alanya tarımında 2018 bilançosu
13 Şubat 2019 - 14:47

Alanya Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, 2018 yılı faaliyetlerini anlattı. İlçenin tarım ve turizm kenti olduğunu belirten Rüzgar, “Bizim müdürlüğümüz iki sektörü de ilgilendirmekte. Biliyorsunuz otellerden üretim yerlerine kadar tüm gıda denetimlerini yapıyoruz. Bu denetimler sırasında da numuneler alarak denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. 99 personelimizle hizmetimize devam ediyoruz. 203 toplantı ile 35 bin kişiye ulaştık ” dedi.

Kenevir ekimi ile ilgili bilgi veren Rüzgar, “Kenevir ekimi ile ilgili çok soru geliyor. Ülkemizde 19 ilimizde ve Antalya bölgemizde kenevir ekimi serbest” dedi.

Kenevir açıklaması
Rüzgar, “Biliyorsunuz kenevir uyuşturucu olarak da kullanıldığı için dikkatli olunması gerek. Kenevir ekimi yapmak isteyen bize başvuruyor izin çıkarsa üretime başlıyor. 1 Nisan’a kadar başvuruların yapılması gerekiyor. Kenevirin kullanıldığı çok fazla büyük sanayi var” diye konuştu. ‘Kenevirin dişi ile erkek ayrımı yapılabilmesi konusunda ve denetimi konusunda endişeler var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz’ sorusuna Rüzgar,  “Üreticilerimizi eğiteceğiz. Zaten bununla ilgili eğitim toplantıları gerçekleştiriyoruz” yanıtını verdi.

Avokado gelişiyor
İlçenin tarımsal üretimini anlatan Rüzgar, “24 bin 117 hektar tarımsal arazimiz var bunun yanında tarla bitkileri, açıkta sebze, örtü altı sebze, süs bitkileri, meyvecilik olmak üzere geniş bir üretimimiz söz konusu. En büyük üretimimiz örtü altında. Domates, salatalık, patlıcan gibi. Son yıllarda muz da örtü altında oldukça yaygınlaştı. Şu an 4 bin 500 dekar alanda örtü altı muz üretimi mevcut. Açık ile birlikte 13 bin 100 dekar alanda muz üretimi gerçekleştiriyoruz. Avokado Alanya’mızda gelişmekte. Müdürlüğümüz olarak tarımsal alanda tüm aşamalarda hem ürünü hem üreticiyi koruyarak üretim yapılmasını sağlıyoruz. 3 bin 100 dekar alanda avokado üretimimiz var. 38 bin ağacın 20 bini meyve vermekte 18 bin ağaç ise gelecek süreçlerde meyve verecek. Açık sebze üretimi 13 bin dekar alanda, örtü altı sebze üretimi 19 bin 559 dekar alanda meyve üretimi ise 55 bin 759 dekar alanda gerçekleştiriliyor. 8 bin 526 dekar alanımız ise nadasa bırakılmış ya da kullanılmıyor” dedi.

2 katı kadar denetim
2018 yılında yapılan denetimlere ilişkin de bilgiler veren Rüzgar, “İlçemizde 3 bin 700 üretim, toplu tüketim ve satış yeri mevcut. Biz bu 3 bin 700 işletmeyi neredeyse 5 bin 993 defa denetlemişiz. Yani işletme sayısının 2 katı kadar denetim yapmışız. Bu denetimlerde 163 adet numune aldık. Alo Gıda Hattı’na gelen 252 şikâyeti de inceledik. Bunun yanı sıra, bitki koruma, gübre, zirai alet ve veteriner klinikleri de 741 defa denetlendi. Hasat öncesi ve sonrası pestisit denetimlerimizi de eksiksiz yerine getirdik. Bu bizim için çok önemli bir konu” diye konuştu.
Umut ÖZENYORUMLAR

  • 0 Yorum