Reklam
Reklam

ANFAŞ’tan Hollanda atağı

ANFAŞ, TÜÇİAD ve Hollanda-Türkiye Ticaret Odası arasında imzalanan protokolle, fuarlar aracılığıyla ülkeler arasında ticaret köprüsü kurulacak

ANFAŞ’tan Hollanda atağı

ANFAŞ, TÜÇİAD ve Hollanda-Türkiye Ticaret Odası arasında imzalanan protokolle, fuarlar aracılığıyla ülkeler arasında ticaret köprüsü kurulacak

ANFAŞ’tan Hollanda atağı
16 Ekim 2017 - 16:33

ANFAŞ Fuarcılık, Çin ile yaptığı iş birlikteliğinin ardından Hollanda ile yeni bir protokol imzaladı. Hollanda ve Türkiye arasında ticaret hacmini geliştirmek üzere kurulan Hollanda-Türkiye Ticaret Odası (HTTO) ile iş birliği protokolü imzalandı. Antalya Expo Center’da gerçekleştirilen törene ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, TÜÇİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Koçak, Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Emre,  Antalya İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, TÜÇİAD Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş,  TÜÇİAD Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan, Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Metin Yazarel,  Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası 73 Ülke Turizm ve Sanat Başkanı Oya Demirel katıldı.

İpek Yolu yeniden canlanacak

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “ANFAŞ’ın Hollanda’da bir ofisi olacak. Protokolle birlikte;  Çin-Türkiye-Hollanda üçgeninde tarihi İpek Yolu yeniden canlandırılarak ülkeler arasında fuarlar aracılığıyla ve Antalya’nın tanıtımı sağlanacak. ANFAŞ fuarlarına Hollanda’da faaliyet gösteren profesyonel alım heyetleri getirilecek. Protokolle, fuarcılık çalışmalarının yanı sıra; öğrenci değişimi, iş adamlarına stajyer temini, kültür ve turizm, inşaat, teknoloji vb. alanlarda daha aktif ve verimli ilişkiler kurulması konularında iş birliği sağlanacak” dedi.

Ülkeler arası ticaret hacmi

Antalya’nın kalkınacağına dikkat çeken Bıdı, “Bugün burada ANFAŞ, TÜÇİAD ve Hollanda-Türkiye Ticaret Odası arasında iş birliği sağlayacağız. Protokol sayesinde fuarlarımız aracılığıyla ülkeler arasında ticaret hacmini anlatacağız. Hollanda ve Türkiye arasında 3.6 milyar dolarlık ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Bu payda Antalya’nın payı son derece yüksek. Tarım ve turizm alanında önemli ticaret potansiyelimiz var. Bu iş birliğiyle hem Antalya hem de Türkiye’nin ticaretini arttırmayı planlıyoruz. Artık Hollanda’nın ANFAŞ’ta bir ofisi olacak” şeklinde konuştu.

Ortak çalışmalara imza atılacak

Hollanda-Türkiye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Emre, iş birliğinin önemine değinerek, “Biz oda olarak Hollanda’da Türkiye’nin temsil edilmesini çok önemsiyoruz. Burada önemli olan mevcut durumları tespit ederek, neler yapabiliriz bunları konuşmaktır. Hollanda’da Türkiye’de 12’ye yakın temsilcisi var. Bu tanıtım çalışmaları sayesinde önemli iş birliktelikleri gerçekleştireceğiz” dedi. TÜÇİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Koçak, tanıtım çalışmalarının 2018’de de devam edeceğini anlatarak, “Ülkemizin iyi tanıtımı, iş adamlarımızın sıkıntı çekmeden sağlıklı ilişkiler kurmalarını sağlamak, sadece mal getirme düşüncesinden daha ziyade, Çinli güvenilir kuruluşlarla işbirliğine giderek birlikte üretip dünyaya pazarlayan ve de Çin’e de mal satmayı başaran bir iş adamları portföyü yaratmaya çalışıyoruz. Bizler, iki ülke arasında karşılıklı olarak, iş, kültür gezileri düzenliyoruz. Heyetler halinde ortak çalışmalar yapıyoruz. Şehirlerimizle kardeş şehir protokolleri, valiliklerimizle, kalkınma ajanslarımızla işbirliği halinde Çin Ticaret Odaları ile işbirliği protokolü imzalayarak daha güvenli bir ticaret ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Bugün burada imzalamış olduğumuz protokol de ülkemizi ve bölgemizi kalkındırmak için gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum