Reklam
Reklam

Anlamlı seminer

'Omurgana Dikkat Et, Skolyozu Fark Et'

Anlamlı seminer

'Omurgana Dikkat Et, Skolyozu Fark Et'

Anlamlı seminer
16 Haziran 2019 - 18:20

Antalya'da skolyoz hastalığı hakkında farkındalık yaratmak amacıyla Akdeniz Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle, Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu'nda, 'Omurgana Dikkat Et, Skolyozu Fark Et' semineri düzenlendi

Haziranın skolyoz farkındalık ayı olması dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle AKM'de 'Omurgana Dikkat Et, Skolyozu Fark Et' semineri düzenlendi. Seminerde Prof. Dr. Yetkin Soyuncu, Dr. Nehir Samancı Kahraman, Dr. Ümran Zorlu, Dr. Fzt. Işıl Çil, Fzt. Nursel Şahin, Dr. Fzt. Kadriye Tombak ve Uzm. Psikolog Sema Akbulut skolyoz hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

9-14 yaşları arasındaki kızlarda sık görülüyor

Skolyoz hastalığı hakkında farkındalığı artırmak için seminer düzenlediklerini anlatan Dr. Fzt. Kadriye Tombak, çocukluk çağında karşılaşılan omurga hastalıklarının başında skolyozun geldiğini söyledi. Kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla skolyoz hastalığının çok sık görüldüğünü anlatan Dr. Fzt. Tombak, “Boy uzamasının hızlı olduğu 0-5 ve 10-15 yaş gruplarında fark edilir hale gelen skolyoz zamanında tedavi edilmezse, erişkin dönemde şiddetli ağrılar ve omurgadaki eğrilikten kaynaklanan duruş bozukluklarına neden oluyor. Omurganın sağ veya sol yana eğriliği olarak tanımlayabileceğimiz skolyoz, 9-14 yaşlarında ortaya çıkıyor ve özellikle bu yaşlardaki kızlarda daha sık karşılaşıyoruz. Skolyozda erken teşhis çok önemli, bunun için gerek biz sağlıkçılara gerek anne-babaya büyük görev düşüyor" dedi.
DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum