Reklam
Reklam

Antalya İHH’dan ‘İdlib’ çıkarması

Suriye rejimi ve Rusya'nın İdlib kentine yönelik düzenlediği bombardıman nedeniyle İdlibliler’in Türkiye sınırındaki güvenli bölgelere göçü devam ediyor.

Antalya İHH’dan ‘İdlib’ çıkarması

Suriye rejimi ve Rusya'nın İdlib kentine yönelik düzenlediği bombardıman nedeniyle İdlibliler’in Türkiye sınırındaki güvenli bölgelere göçü devam ediyor.

Antalya İHH’dan ‘İdlib’ çıkarması
12 Şubat 2020 - 18:26

Saldırılar nedeniyle, Türkiye sınırına kasım ayının başından bu yana yerinden edilen İdlibliler’in sayısı, 600 bini geçti. Halep’in kuzeyi ve İdlib kentinin güney kırsalına yönelik yapılan bombardımanlardan kaçmak zorunda kalan siviller, Türkiye'nin kontrolünde bulunan bölgelere sığınarak soğuk kış günlerinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. İHH İnsani Yardım Vakfı Antalya Şubesi, Başkan Mehmet Yıldırım önderliğinde bölgeye intikal ederek mazlumların kalbine dokundu. Buradaki çalışmaları yerinde incelen Yıldırım, 25 kişilik ekiple birlikte Antalya’dan gönderilen 4 tır dolusu yardım malzemesini bizzat ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 
İhtiyaç artıyor
Savaşın çok yoğun ve acımasız bir şekilde yaşandığı İdlib’deki izlenimleri aktaran Yıldırım, ülkede 9’uncu yılını dolduran zulmün bugün geldiği noktayı gözlemlemek ve kısa bir süre önce gönderilen yardım malzemelerinin dağıtımını koordine etmek için gittiklerini bildirdi. Bağışçıların destekleriyle temin edilen gıda malzemelerinden yapılan yemekleri savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıttıklarını anlatan Yıldırım, sıcak yemek dağıtımlarının önemli bir ihtiyacı giderdiğini kaydetti. Yıldırım, "Göç eden birçok aileler kendileri için yemek temin edebilecek durumda değil. Bu nedenle yaptığımız sıcak yemek dağıtımları büyük önem taşıyor. Aşevlerinde her gün bin kişilik sıcak yemek pişirerek ailelere dağıtıyoruz. Günlük olarak ekmek dağıtımlarımız da devam ediyor. Lakin ihtiyaç giderek artıyor. Savaş mağduru siviller, vicdan sahiplerinin desteklerini bekliyor" dedi.
 
197 yardım tırı
Başkan Yıldırım, ziyaretin kendileri adına çok verimli geçtiğini dile getirerek, bombalardan kaçıp Türkiye sınırına gelen insanların, soğuk ve açlığın pençesinde olduğunu söyledi. Yıldırım, "Açıkçası şu anda Suriye'de manzara çok vahim. Başta çocuklar olmak üzere çok zor durumdalar. Kış kapıda ve havalar her geçen gün soğuyor. İnsanların acil olarak soba, yatak, battaniye ve gıda malzemelerine ihtiyaçları var. Bunun yanı sıra, öğrencilerin eğitim malzemelerine de ihtiyacı var. Bugüne kadar 197 tır dolusu göndermiş olduğumuz yardım malzemelerimizi daha da artırmanın derdindeyiz. İnşallah en kısa sürede yeni yardım tırlarını bölgeye göndererek, yaralarına merhem olmaya devam edeceğiz." İHH Antalya Şube Başkanı Mehmet Yıldırım, tüm vicdan sahiplerine saldırılar nedeniyle göç etmek zorunda kalan aileler için yardım çağrısında bulundu.
Haber Merkezi

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum