Reklam
Reklam

Antalya menfaati adına 'hayır' oyu

AK Partili Taş’tan, Muratpaşa Belediyesi’nin arazi satışı açıklaması:

Antalya menfaati adına 'hayır' oyu

AK Partili Taş’tan, Muratpaşa Belediyesi’nin arazi satışı açıklaması:

Antalya menfaati adına 'hayır' oyu
13 Ocak 2020 - 19:38 - Güncelleme: 13 Ocak 2020 - 19:43

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, cuma günü Büyükşehir Meclisi’nde, Muratpaşa Belediyesi’nin özel şahıslarla ortaklığı bulunan kamu alanlarına yönelik imar düzenlemesine gruplarının neden ‘hayır’ oyu kullandığını açıkladı

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, ilgili konuda  ‘ret’ oyu kullanacaklarının, Antalya menfaati adına ‘hayır’ oyu kullanacaklarının daha önceden belli olduğuna dikkat çekerek, “Buna rağmen birileri bu konuyu ısıtıp Büyükşehir Belediyesindeki meclis gündemine getirdiler” ifadelerini kullandı. Muratpaşa Belediyesi'nin kamu alanını satmaya çalıştığını öne süren Taş, “2 milyar liralık borç yükü edebiyatı yapıyorlar. Bu Türkiye'deki bütün belediyelerin borcu mudur? Bu rakamı nasıl hesaplamış? Kamu alanlarını satarak, ticari merkezlere dönüştürerek borçlarını ödeyecekse belediye başkanımızın o makamda durmasına gerek yok" dedi.

‘Duruşumuz net’
Cuma günü belediye meclisinde önemli gelişmeler yaşandığını hatırlatan Başkan Taş, partisinin ilkesel duruşu gereği, Muratpaşa Belediyesi Meclisi'nin kararına gruplarının ‘hayır’ oyu kullandığını aktararak, “Muratpaşa bölgesinde bir kamu arazisinin ticari alana çevrilip satışına ilişkin belediyenin bir kararı vardı. Karar iki aydır gündemimizde. Bizim Büyükşehir Meclisi İmar Komisyonu'ndaki 3 üyemiz de ret oyu kullanmıştı” diye konuştu. Taş, 8 Şubat 2016 tarihinde Kepez'deki bir alanın ticari alana çevrilmesine yönelik Kepez’den gelen karara da Büyükşehir Belediye Meclisi'nde hayır oyu kullandıklarını, Kepez Belediyesinin o arsa ile ilgili 11 milyon lira kamuya para ödediğini ifade ederek, “Muratpaşa Belediyesi'nin getirdiği benzer konudaki bu karara ret oyu kullandığımızda birileri feryat figan ediyor. 2016 yılında Büyükşehir bizdeyken aynı konuda kamunun menfaati gereği duruşumuzu net olarak gösterdik. Bazıları bu olay üzerinden şov yapma peşinde. Milletin menfaatini düşünmüyorlar. Dokuma alanı aynı durumdaydı. Şu anda Dokuma Park alanı Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü'nün duruşu ile Antalya'nın nefes aldığı bir parka dönüştü. Biz orayı milletimizin hizmetine soktuk” dedi.

‘Milletin menfaati önemli’
‘2 milyar liralık borç yükü edebiyatı yapıyorlar’ diyen Taş, “Muratpaşa Belediyesi kamu alanını satmaya çalışıyor. Borç yükü edebiyatı yapıyorlar. Bu Türkiye'deki bütün belediyelerin borcu mudur? Bu rakamı nasıl hesaplamış? Kamu alanlarını satarak ticari merkezlere dönüştürerek borçlarını ödeyecekse belediye başkanımızın o makamda durmasına gerek yok. Proje üretmeleri gerekiyor. Vergi gelirleri var. Beyaz Dünya’nın orada çok güzel bir alanı satmış, AVM'ye çevirmişsiniz. Falez Parkı'nı hala hayata geçirmemişsiniz. Muratpaşa Belediyesi 1999 yılından beri CHP'de ama burası halen mahkemelik. Birilerine rant kazandırmak için işlem tesis etmeye gerek yok. 19 ilçe başkanı ile görüşüyorum. HDP dışındaki milletvekilleri ile görüşüyorum. Biz milletin menfaatine gelecek her konuda AK Parti grubu olarak düşünmeden imzamızı atarız" diye konuştu.

‘Kırcami’de ‘evet’ dedik’
Kırcami'de milletin menfeatine olan karara hiç düşünmeden ‘evet' dediklerini hatırlatan Taş, 
“Orada hiç düşünmeden ‘evet’ dedik. Kırcami'de tapu meselesi sorunu çözülsün istiyoruz. Bu konu artık CHP'nin sorumluluğunda. Biz Antalya'nın bu sorununu halletmek için mecliste bekletmeden kararlara evet oyu kullanıyoruz. Hizmet üretirken borç yükünü öne sürüp vatandaşı kandırmaya gerek yok. Belediye başkanları o makamlara gelirken o borçları çok iyi biliyorlardı. Muratpaşa Belediyesi 1999 yılından beri zaten CHP'de idi. Oradaki sorunlar aynı partinin sorunları. Kendi hatalarını milletin hakkı olan kamu arazilerini ticariye çevirerek dönüştüremezler. 2024 seçimlerine kadar aynı şekilde hangi belediyenin kararı olursa olsun ret oyu vereceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘İYİ Parti de ‘hayır’ dedi’
Taş, cuma günkü karara kendi partisinin yanında İYİ Parti'nin de ‘hayır' dediğini ifade ederek, “Bizim yanımızda İYİ Parti de bizimle hayır dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, meclisi yönetemiyor musun? İttifakta bir çatlak mı var. Ey Böcek, Büyükşehir'de CHP karaya mı oturdu? Kendi aralarında ciddi bir sıkıntı olduğunu görüyorum. Bizim tavrımızda milletimizin menfaatine yanımızda duran diğer partiye teşekkür ediyorum. 9 ay geçmeden kendi aralarındaki rant kavgasına şahit oluyoruz” dedi. Taş, konunun encümende çözülmesi durumunda kararın mahkemeden döneceğini vurgulayarak, son çare olarak buna sarılabileceklerini, kamu vicdanının encümen kararını yerin dibine sokacağını kaydetti. Mecliste bu karara MHP grubunun da ‘hayır’ oyu kullanmasını değerlendiren Taş, komisyondaki üyenin 'evet' demesi sonrasında MHP grubunun olumlu oy vermek demek durumunda kaldığını aktardı.

Antalya’ya müjdeler 
Konuşmasının bir bölümünde Antalya’da gerçekleştirilecek bazı gelişmelerden bahseden Taş, "Döşemealtı Devlet Hastanesi ihalesi yakın zamanda gerçekleştirilecek. Aksu, Manavgat, Kumluca ve Konyaaltı devlet hastanelerinin ihaleleri bittikten sonra müjdelerle paylaşacağız. Atatürk Devlet Hastanesi yıkılıp yenisi yapılacak. Önce bir blok yıkılacak. Sonra ikinci bina yıkılacak. 300 yataklı, otel konforunda hastane yapılacak. 2022 yılının sonunda hizmete girecek” diyerek konuşmasını tamamladı. Toplantıya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, il yönetimi, AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Alparslan Belin, AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri de katıldı.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum