Reklam
Reklam

Antalya'nın ilk enerji fuarı

Antalya’nın ilk enerji fuarı olan ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı; 27-29 Şubat 2020’de Antalya Fuarcılık A.Ş. (ANFAŞ) önderliğinde düzenlenecek

Antalya'nın ilk enerji fuarı

Antalya’nın ilk enerji fuarı olan ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı; 27-29 Şubat 2020’de Antalya Fuarcılık A.Ş. (ANFAŞ) önderliğinde düzenlenecek

Antalya'nın ilk enerji fuarı
21 Ağustos 2019 - 16:44 - Güncelleme: 21 Ağustos 2019 - 18:31

Tek çıkış yolu var
Enerjibaba.com internet sitesi sahibi, enerjiportali.com haber sitesi köşe yazarı, Makine Mühendisi Hasan Yiğit; köşe yazısında ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı’nın yapılacağını duyurdu. Fuarın Antalya Fuarcılık A.Ş. (ANFAŞ) önderliğinde 27-29 Şubat 2020’de düzenleneceğini belirtti. Türkiye olarak enerji sektöründe birlik zamanının geldiğini, kavga ve küskünlüğün geride bırakılması gerektiğini belirten Yiğit, “Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için tek çıkış yolu enerji verimliliği ve dönüşümünü beraber yürütmektir” dedi.
 
Amaç, faturaları düşürmek
Kendisinin de görev alacağı bu fuara herkesi davet eden Hasan Yiğit köşe yazısında “ENEREX Fuarı organizasyonu ile amaçlarımızdan biri; özelde gerçek ve tüzel kişilerin elektrik faturalarını düşürmek, genelde de Türkiye’nin cari açığının büyük kısmını oluşturan enerji maliyetlerini azaltarak ülke kalkınmasına katkı sağlamak. Bunlara ek olarak; ENEREX Fuarı olarak enerjide dışa bağımlılığını düşürebilecek olan bu iki büyük sektörü aynı çatı altında ‘birlik’ sloganı altında birleştirmek” diye yazdı.
 
Bağımsızlık için dönüşüm şart
Yiğit yazısında şu ifadelere yer verdi: “Son aylarda yükselen elektrik maliyetleri ile beraber enerji sektöründeki son trendlerden sonra önümüze bir taraftan güzel bir tablo ve diğer taraftan da gri bir tablo çıkmakta. Tablonun güzel tarafı enerjide dışa bağımlılık düşmekte, yalnız bu henüz yeterli miktarda değil. Tablonun gri tarafında bu düşüşü kendilerine pay çıkarmak isteyen iki sektör var. Enerji verimliği ile güneş enerjisi ağırlıklı enerji dönüşümü sektörü. Türkiye olarak enerji sektöründe birlik zamanı gelmiştir, kavga ve küskün zamanını geride bırakmamız lazım. Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için tek çıkış yolu enerji verimliliği ve dönüşümünü beraber yürütmektir.”
 
Neden Şubat ayı?
Yiğit; Antalya ve çevresinin ana ticari sektörleri olan turizm, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler ile yaptıkları görüşmeler sonucu, sektör oyuncularının talebi sonucu fuarın tarih olarak Şubat ayında düzenlenme kararı alındığını anlattı. “Teklif üzerine yaptığımız değerlendirmeler sonucunda; Akdeniz ve Ege bölgelerimizdeki turizm sektörünün Nisan ayında başlayıp yılbaşına kadar sürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca istişarede bulunduğumuz orta ve üst düzey yöneticilerinin Mart ayının ortasından itibaren zamanları olmadıkları ve bu tür bir organizasyona gelebilme durumu olmadıkları ifade edilmiştir. Tarım ve Hayvancılık sektöründe yaptığımız görüşmeler neticesinde de buna benzer bir tablo önümüze gelmiştir” diyen Yiğit, https://www.enerjiportali.com/turkiyenin-enerji-bagimsizligi-icin-tek-cikis-yolu-enerji-verimliligi-ve-donusumunu-beraber-yurutmek/ yazısını şöyle sürdürdü:
 
Kimler katılacak
“Fuara Antalya ve komşu illerden hangi tür ziyaretçi kitleleri gelecek? Bunlar Antalya il sınırları içinde 500 üzeri 5 yıldızlı otel. Komşu iller ile beraber binin üzerinde otel, yüzlerce 3 ve 4 yıldızlı oteller, Akdeniz ve Ege bölgesinde binin üzeri sayıda tarım ve hayvancılık işletmeleri, tarımsal sulama kooperatifleri, yüzlerce soğuk hava deposu işletmesi, yüksek elektrik sarfiyatı olan mermer ve doğal taş işletmeleri, endüstriyel Çatı-GES kurdurmak isteyen işletmeler, bireysel Çatı-GES kurdurmak isteyen işletmeler… Bunlardan hariç her fuarda olduğu gibi enerji yatırımı yapmak isteyen işletmeler ve bireyler, inşaat sektörü ve mimarlar, yurt içinden ve yurt dışından yatırımcılar, akademisyenler, üniversiteler…”
 
Enerji sarfiyatı ve tarım ilişkisi
“Enerji sektöründeki üreticilerin ve hizmet veren işletmelerinin (müşterinin) ayağına gitme zamanı gelmiştir” diyen Yiğit sebze ve meyve fiyatlarına enerjinin etkisini de şu sözlerle anlattı: “Yüksek enerji sarfiyatı olan çoğu sektörlerin merkezi Antalya ve çevre illerde bulunmaktadır. İstanbullu neden sebze ve meyve fiyatlarından şikayetçi de biz Antalya’da şikayetçi değiliz? Demek istediğim, bu yerlerde tarım ve hayvancılık sektöründeki elektrik/enerji sarfiyatını düşürdüğümüzde bundan İstanbul ve Türkiye’deki bütün insanlar da faydalanacaktır. Türkiye’nin Enerji Tanıtım Merkezi olmak için Antalya hazır. Bilindiği üzere Türkiye Enerji Zirvesi; Antalya’da üç yıldır arka arkaya başarılı biçimde düzenleniyor. ENEREX ile beraber Antalya’nın ‘Enerji Fuarı ve Kongre Merkezi’ olma zamanı gelmiştir. Enerji fuarı ve kongrelerinin merkezi olması için Antalya, Türkiye’den ve dünyadan toplam 255 noktadan direkt hava ulaşım kolaylığı, çeşitli alternatif konaklama imkanları gibi gereken her şeyi barındırıyor…”
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum