Reklam
Reklam

Araçlarınızı yaza hazırlayın

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, vatandaşların araçlarını yaza hazırlamaları ve yaklaşan 9 günlük Ramazan Bayramı tatili öncesinde araç bakımlarını yaptırmalarını hatırlattı

Araçlarınızı yaza hazırlayın

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, vatandaşların araçlarını yaza hazırlamaları ve yaklaşan 9 günlük Ramazan Bayramı tatili öncesinde araç bakımlarını yaptırmalarını hatırlattı

Araçlarınızı yaza hazırlayın
19 Mayıs 2019 - 13:49

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, kış mevsiminin zorlu şartlarından çıkan araçların hem performans hem de sürüş güvenliği açısından detaylı bir yaz bakımına girmesinin önemine değindi. Hamamcıoğlu, “Yağmur, çamur, kar, buzlanma gibi zorlu mevsim koşullarında yıpranan araçların emniyetli bir sürüş için lastik ve fren sistemi kontrolü, yakıt ve hava filtrelerinin değişimi, rot-balans ayarı, akü kontrolü, klima ve silecek bakımı, yağ değişimi gibi detaylı bir yaz bakımından geçmesi gerekir” dedi.

Tatil öncesi dikkat!

Hamamcıoğlu, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla araçlarıyla tatile çıkacak vatandaşların da mutlaka araç bakımlarını yaptırmaları gerektiğini ifade ederek, “Tatil öncesi yola çıkmadan önce araç trafik sigortası ve kaskosu mutlaka kontrol ettirilmeli. Eğer yenileme dönemiyse, trafik sigortası ve kasko yaptırılmadan yola çıkılmamalı. Acil durumlar için araçlarda küçük bir tamir çantası, taşınabilir lamba, yedek ampul ve fener bulundurulmalı. İlk yardım çantası kontrol edilip eksikler varsa tamamlanmalı. Yangın söndürme tüpünün son kullanma tarihi kontrol edilmeli, kriko ve bijon anahtarları sağlamlığı yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edilmeli. Çalışır durumda olduğundan emin olunmalı. Araç farları ayarı seyahate çıkmadan önce kontrol edilmeli, sorun varsa ayarlanmalı” uyarılarını yaptı.

Kazaların önlenmesi için

Kazaların önlenmesi için yola çıkan sürücülerin emniyet kemeri takmalarını, hız sınırına uymalarını, yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanmamalarını ve hatalı sollama yapmamaları gerektiğini hatırlatan Hamamcıoğlu, “Sürücüler, bayram yoğunluğundan uzun süre trafikte kalacaklarını gözeterek, yola çıkmadan önce yeteri kadar dinlenmeli, 2-3 saatte bir mutlaka mola vermelidirler. Uzun mesafeli yolculuklarda, mümkünse iki sürücü ile yola çıkılmalıdır. Yolculuk öncesi, görüşü engelleyen, refleksleri ağırlaştıran ilaçların alınmaması gerekmektedir” diyerek konuşmasını tamamladı.

Esra ALTUNKES

YORUMLAR

  • 0 Yorum