Reklam
Reklam

Arap Odalar Birliği ATSO’nun konuğu

Arap Odalar Birliği yönetim kurulu üyeleri Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO)ziyaret etti

Arap Odalar Birliği ATSO’nun konuğu

Arap Odalar Birliği yönetim kurulu üyeleri Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO)ziyaret etti

Arap Odalar Birliği ATSO’nun konuğu
11 Eylül 2019 - 18:04

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyesi ve ATSO Başkanı Davut Çetin'in evsahipliğinde gerçekleşen ziyarete Mısır Ticaret Odalar Federasyonu Başkanı Ebrahim Al Araby, TOBB sayman üyesi Faik Yavuz, Arap Odalar Birliği Genel Sekreteri Dr. Khalid Hanafy ile Türk-Arap Odası yönetim kurulu üyeleri katıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, konuklara ATSO'nun çalışmaları, Antalya ekonomisi ve yatırım olanakları hakkında bilgiler verdi. Türk-Arap Odası yönetimini Antalya'da konuk etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Çetin, "Türk-Arap Odası, geçmişe uzanan güçlü bağlarımızın ekonomik işbirlikleri ve dostluklarla güçlenmesine vesile olmaktadır. Bu yapının kurulmasına öncülük eden TOBB ve Arap Odalar Birliği başkanlarının nezdinde katkı koyan herkese şükranlarımı sunuyorum. Yönetim kurulu toplantısının kentimizde düzenlenmiş olması da bizleri çok mutlu etmiştir" dedi.
 
‘Olması gereken yerde değil’
Arap Ticaret Odası'nın Irak, Suriye, Yemen, Somali, Fas ve Moritanya'ya kadar geniş bir coğrafyayı kapsadığını, Arap ülkeleriyle güçlü işbirliğinin önemine vurgu yapan Davut Çetin, "Arap ülkeleriyle ortak tarihi ve kültürel değerlerimiz son derece önemlidir. Türkiye, Arap dünyası ile ekonomik ve kültürel işbirliği için önemli adımlar atmıştır. Geçen yıl sadece mal ticareti hacmimiz 45 milyar dolara ulaşmıştır. Mal ihracatına turizm, müteahhitlik hizmetleri, konut alımları eklendiğinde Arap ülkeleriyle ekonomik işbirliğimiz daha önemli bir boyuttadır" diye konuştu. Ülkeler arası ilişkilerin halen olması gereken yerde olmadığını vurgulayan Çetin, "Son yıllarda birçok Arap ülkesi ekonomik, sosyal, siyasi zorluklar yaşamıştır. Bu sorunların çözülmesini, bölgede barış, istikrar, demokrasi ve kalkınmanın güçlenmesini arzu ediyoruz. Odalar olarak bu konularda ülkelerimize ve bölgemize katkı yapmak için çalışıyoruz" dedi.
 
Tunus ve Cezayir pazarı
Kahire Ticaret Odası, Tunus Tarım ve Balıkçılık Birliği'nin de bulunduğu 25 ülkeden 28 oda, borsa ve birlikle işbirliği protokolü imzaladıklarını da vurgulayan Davut Çetin, "Sektörel ihracat kümeleri çalışmamız kapsamında birçok Arap ülkesiyle işbirliği başlattık. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda Tunus ve Cezayir Ticaret ve Sanayi Odaları ile yoğun işbirliği içerisinde çalıştık. Antalyalı iş insanları Tunus ve Cezayir pazarını tanıdı. Çalışmalarımız, yeni ticari ilişkilerle meyvelerini verdi. Ayrıca geçmiş yıllarda kurumlar arası bilgi alışverişi kapsamında Marakeş ve Kazablanka Ticaret, Sanayi ve Hizmetler Odalarına Yönetim Kurulu olarak ziyaretlerde bulunduk, iletişimimiz devam ediyor. İnanıyorum ki Türk-Arap Odası faaliyetleri kapsamında bu tür başarılı çalışmaları çok daha farklı bir noktaya taşıyacağız. Tüm Arap ülkeleri ile de hem dostluğumuzu hem de ticari ilişkilerimizi daha da geliştirme imkânı bulacağız. Bu platformun önümüzdeki süreçte çok uluslu ortaklıklara, güçlü teknoloji yatırımlarına vesile olmasını diliyorum." Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ebrahim Al Arabi ve Arap Odalar Birliği Genel Sekreteri Dr. Khaled Hanafy de konuşmalarında Antalya'da olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ziyarette konuk heyete, 'Antalya'da iş imkânları' konulu bir sunum yapıldı. Heyet, ATSO inovasyon ve girişimcilik merkezi İNOVATSO'ya da bir ziyaret gerçekleştirdi.
DHA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum