Reklam
Reklam

ARTIK YETER!

Türkiye’nin kanını donduran cinayete Antalya’dan da tepki

ARTIK YETER!

Türkiye’nin kanını donduran cinayete Antalya’dan da tepki

ARTIK YETER!
23 Ağustos 2019 - 19:20

Kırıkkale’de eski eşi Fedai Baran tarafından boğazından bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un son görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından olay ülke gündemine otururken, Antalya Kadın Platformu, basın açıklaması ile kadın cinayetlerini bir kez daha protesto etti
 
Kırıkkale’de yaşayan Emine Bulut, 4 yıl önce boşandığı Fedai Baran tarafından kızının gözleri önünde öldürüldü. Eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un son görüntüsü ortaya çıktı. Yürekleri dağlayan videodaki görüntülerde Emine Bulut, “Ben ölmek istemiyorum” derken, yanında bulunan 10 yaşındaki kızı F.B.B.’nin “Anne lütfen ölme” diyerek ağladığı görüldü. O anların görüntüleri sosyal medyada da paylaşılırken birçok vatandaş #EmineBulut etiketiyle erkek şiddetini kınadı. Aralarında siyasi parti liderlerinin de bulunduğu binlerce kişi olayı lanetledi. Antalya Kadın Platformu da bugün basın açıklaması ile kadın cinayetlerini bir kez daha protesto etti. Platform adına konuşan Bahar Özkan, son 19 ayda 652 kadının, geçtiğimiz temmuz ayında ise 31 kadının erkekler tarafından vahşice katledildiğini belirtti.
 
‘Katliam boyutuna geldi’
Kadınlara yönelik cinayetlerin katliam boyutuna geldiğini ancak alınan önlem ve yaptırımların yetersiz kaldığını belirten Özkan, “Katiller yargıdan haksız tahrik indirimi alarak çok az cezalarla kurtuluyorlar ve öldürmek için cesaret buluyorlar. Erkeklerin öfkelerini boşalttıkları en bedelsiz aracı durumundaki kadınlar, mahkemelerde konuşamıyorlar ama katillerin zina suçlamaları haksız tahrik uygulanması için yeterli kanıt sayılıyor. Bilinmelidir ki kadın cinayetleri ve tecavüz münferit değil, sistematiktir. Nedeni; eğitimsizlik, sapıklık veya kültürel değil, erkek egemen politikalardır” dedi.
 
‘İnsanlık onuruna yakışmaz’
Hayati risk nedeniyle koruma talep eden kadın sayısının ürkütücü boyutlara ulaştığını, koruma altındaki kadınların bile öldürüldüğü bir ülkede kadın bakanlığının olmamasının utanç verici olduğunu söyleyen Özkan, “En sonKırıkkale’de 18 Ağustos’ta Menderes Caddesi’ndeki bir kafede Fedai Baran, 4 yıl önce boşandığı eski eşi Emine Bulut’u kızının gözü önünde vahşice vücunun çeşitli yerlerinden defalarca bıçalayarak katletti. Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” diyen çığlıklarına, kızının “Lütfen ölme anne” feryatlarına duyarsız kalmak insanlık onuruna yakışmaz, sessiz kalınamaz” ifadelerini kullandı.
Serpil ÇİÇEK

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum