Reklam
Reklam

Asansör artık çalışıyor

Engelliyi engelleyenler yine engellilermiş!

Asansör artık çalışıyor

Engelliyi engelleyenler yine engellilermiş!

Asansör artık çalışıyor
16 Eylül 2019 - 21:00

Üst geçitte engelliler için yapılan asansöre otomatik kepenk yapıp kullanımını engelleyen, içine ticari mal koyup depo yapan ve geceleri asansörünün elektriğini kesen büfenin kiracısının; Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Antalya Şubesi olduğu ortaya çıktı
 
Akdeniz Manşet’in 16 Eylül 2019 günü “Engellilere büyük ayıp” başlığıyla manşete taşıdığı haber gündeme bomba gibi oturdu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekdağ şirketi yetkilileri, belediye adına sahibi oldukları, üst geçit altında yer alan büfeye müdahale ederek asansörü tamamen kullanıma açtı. Bahse konu haberde büfe işletmecisi eleştirilip “Engelliler için yapılan asansöre otomatik kepenk yapıp kullanımını engellediler, içine ticari mal koyup depo yaptılar, üstüne de elektriğini kestiler” ifadelerine yer verilmişti.


Kiracının ismi engelli derneği
Tekerlekli sandalyedeki bir engelli ve iki bebek arabalı yabancı turist kafilesinin üst geçitteki engelli asansöründen inememesine dair video görüntüler de www.akdenizmanset.com.tr/engellilere-buyuk-ayip/163023/ linkinde yayımlanmıştı. Ancak 5 Eylül sabaha karşı belediyeye ait yürüyen merdivenli, engelli asansörlü üst geçidin 5M Migros AVM yönündeki ayağında yaşanan skandal bununla da kalmadı. Engellilere bu çileyi yaşatanların da engelli kurumu olduğu ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi gelir elde edilmesi için büfeleri kendi şirketi EKDAĞ’a tahsis etmişti. EKDAĞ’ın büfeyi Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Antalya Şubesine kiraladığı ortaya çıktı. EKDAĞ’ın olay üzerine kamu yararına dernek statüsündeki bu kuruma ihtar verdiği öğrenildi. Benzer bir olayın ikinci kez tekrarında tahliye kararı alınacağı öğrenildi. Öte yandan büfeyi 1 Ocak 2017 tarihinde belediyeden kiralayan engelli derneğinin de büfeyi ikinci bir şahsa kiraladığı öne sürüldü.  

IP kameralar çalışmıyor mu?
2016 Ağustos ayında Büyükşehir Belediyesi, aksaklıklara anında müdahale etmek amacıyla asansör ve yürüyen merdivenlere IP kamera yerleştirmişti. Asansör ve yürüyen merdivenlere yerleştirilen kameralarla tüm alan 24 saat kesintisiz izleniyordu.  Büyükşehir Belediyesi 15 üst geçit ve asansörlerde meydana gelen arızalara yerleştirdiği IP kameralar sayesinde sözde anında müdahale ediyordu. Arızalar görüntülü olarak izlenip, kısa sürede ekipler sevk ediliyordu.
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum