Reklam
Reklam

Askerlik süresi parmakla sayılacak

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, mevcut polislerin 3 haftalık eğitimle askerliğini yapacağını söyledi.

Askerlik süresi parmakla sayılacak

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, mevcut polislerin 3 haftalık eğitimle askerliğini yapacağını söyledi.

Askerlik süresi parmakla sayılacak
04 Ocak 2011 - 17:34

TBMM'de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Atalay, polislerin askerlik yapması konusunda üç unsur bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Bundan sonra polis olmak için okullara gireceklerde yüksekokula girecekler polis ol
duğunda 6 ay askerlik yapacak, şu anda 15 ay yapıyorlar. Akademi mezunları 3 hafta yapacaklar. ޞu anda onlar da normal üniversite mezunları gibi bazısı kısa dönem 6 ay, bazısı ise 1 yıl yapıyor. Ama mevcut polis olanlar, birikimi eritmek için 3 haftalık eğitimle askerliğini yapacaklar akademi, yüksekokul mezunu burada fark etmiyor. Polislik mesleğinde olması yetiyor genel durum bu...''

Atalay, polisliğe üniversite mezunlarını aldıklarını hatırlatarak, ''Üniversiteden mezun oluyor, sonra biz onu alıyoruz, 6 ay eğitim görüyorlar. 6 ay eğitim görenler de eğer polis oldularsa bunlar da 3 haftalık eğitimle (askerliklerini) tamamlayacaklar ama bundan sonra üniversite mezunu alırken askerlik yapma şartı koyacağız ilanımıza onlar askerliğini yaparak gelecekler'' dedi.
Bakan Gönül, Vestel Savunma ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında ''Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme Projesi Sözleşmesi'' imza törenine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Gönül, polislerin askerlik durumuyla ilgili yasa tasarısını değerlendirirken, bunun uzun zamandır üzerinde çalışılan bir tasarı olduğunu söyledi. Tasarıda bulunan bir hükme dikkati çeken Gönül, şöyle konuştu:

''Tasarıda şöyle bir hüküm var askerliğini silahlı bir güç olduğu için diğerlerinden daha kısa yapacaklar ancak bu meslekten 7 yıl içinde ayrılırlarsa o eksik yaptıklarını tamamlayacaklar. Yani polis mesleğinde emniyet görevlisi olarak devam ettiği müddetçe bu onlara silahlı bir güç olmanın getirdiği bir avantaj olarak kalacak. Ama tabi bunu tasarı olarak konuşuyoruz. Daha komisyondan geçmedi. TBMM'de nasıl bir şekil alacağını bilemiyorum ama genel bir tasvip göreceğini sanıyorum.''

''Başka meslek gruplarıyla ilgili benzer talepler var mı?'' şeklindeki soruya Bakan Gönül, ''Gündemde böyle bir şey yok'' yanıtını verdi.

''SÖZLEޞMELİ ER SİSTEMİ İLE İLGİLİ ÇALIޞMALARI BİR HAFTA, 10 GÜN İÇERİSİNDE TAMAMLAMIޞ OLACAĞIZ''

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sözleşmeli Er Sistemi ile ilgili çalışmaları bir hafta, 10 gün içerisinde tamamlamış olacaklarını da bildirdi.

Gönül, bir soru üzerine, Sözleşmeli Er Sistemi ile ilgili tasarının dün Bakanlar Kurulu'nda yeniden ele alındığını ifade ederek, ''Çalışma Bakanımızın ve Maliye Bakanımızın bazı itirazları oldu. Çünkü yeni bir sistem geliyor. Biz de bu itirazları makul görerek, üzerinde çalışalım dedik. Sistem ne kadar çok tenkit edilirse, konuyu bilen insanlar tarafından bize o kadar faydalı olur. Zannediyorum bir hafta 10 gün içerisinde son şeklini vermiş olacağız'' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum