Reklam
Reklam

Asrın davasında flaş gelişme!

Antalya’nın en değerli parkları, spor tesisleri, 5 yıldız otelleri, kamu kurumları ve 10 bini aşkın konutun bulunduğu alanla ilgili tapulardaki ihtiyati tedbir kararı sürecek

Asrın davasında flaş gelişme!

Antalya’nın en değerli parkları, spor tesisleri, 5 yıldız otelleri, kamu kurumları ve 10 bini aşkın konutun bulunduğu alanla ilgili tapulardaki ihtiyati tedbir kararı sürecek

Asrın davasında flaş gelişme!
04 Ağustos 2019 - 21:00

Antalya Kadastro Mahkemesi, 2011/1282 sayılı dosyada 11 Temmuz 2019 günü verdiği kararla 2011 yılında açılan iade-i muhakeme davasını, hukuki şartlar oluşmadığı gerekçesiyle reddetti. Davacı ve müdahillerinin yargılamanın yenilenmesine ilişkin davalarının,‘dava şartı yokluğundan’ reddine karar verdi. Ancak konulan ihtiyati tedbir kararının kaldırılması taleplerini reddederek, mahkeme sonuçlanıncaya ve dosya kesinleşinceye kadar tedbirlerin devamına karar verdi. Davalı taraflar, ihtiyati tedbirin kaldırılması hususunda 10 yıldır mücadele ediyordu. 477 tarafı olan davada, geçen 10 yıllık süreçte ölenlerin mirasçılarıyla birlikte taraf sayısı 500 kişiyi aştı.Tebligatın yapılabilmesi için bu 500 kişiye ulaşılabilmesi gerekiyor. Davacılardan 5 kişi Türkiye dışında yaşadıkları için onlara tebligat Dışişleri Bakanlığı kanalıyla yapılacağından kararın kesinleşmesinin 2 yıldan önce yapılması imkansız gibi gözüküyor.
 
Tedbir kararı verilmişti
Edinilen bilgiye göre, mirasçılar tarafından 2011 yılında; Meltem arazileri için parsellerin üçüncü kişilere devir ve temlikinin önlenmesi konusunda tapu kayıtlarının üzerine tedbir konulmasına karar verilmesi talep edilmişti. Kadastro Mahkemesi 2011/1282 esas sayılı kararıyla tedbir kararını vermişti. Fakat bazı isimler, tedbir kararına rağmen bu tedbirli arazilerin bir bölümünü farklı yollardan birilerine kiralayarak buradan büyük bir gelir de elde etmişti. Antalya’da Gelir İdaresi Başkanlığının hemen çevresindeki arazilerden elde edilen gelir, büyük bir meblağ oluşturuyor. Mirasçıları tarafından Kadastro Mahkemesince verilen tedbir kararına rağmen, tedbirli parseller üzerinde bir takım işletmeler bulunuyor.
 
An değerli arazi
Antalya’nın en değerli parkları, spor tesisleri, 5 yıldız otelleri, kamu kurumları ve 10 bini aşkın konutun bulunduğu Antalya Muratpaşa ilçesi Meltem ve Bahçelievler Mahallesi ile Konyaaltı eski Beach Park’ı (Konyaaltı Sahili) kapsayan 4 bin dönümlük 5 milyar dolar değerindeki 100. Yıl alanıyla ilgili ‘Asrın davası’ denilen miras davasındaki arazilerle ilgili davalar devam ediyor. Bu miras davaları, Meltem davası olarak da biliniyor. Dava devam ederken Nüfus Müdürlüğünden gönderilen bir yazıyla, mahkemenin seyri değişmişti. Mahkeme kararı ve bilirkişi raporuna dayanak olan nüfus kaydındaki hata düzeltilmişti. 96’dan 444’e çıkan mirasçı sayısının eski haline dönebileceği dahi öne sürülüyordu. O dönem davaya konu olan yaklaşık 4 bin dönümlük bölgede halen Özkaymak Falez Otel, Rixos Downtown Otel, Hillside Su Otel, Konyaaltı Beach Park (Konyaaltı Plajı), Antalya Tenis İhtisas Kulübü, Atatürk Parkı, Cam Piramit Kongre ve Fuar Alanı, eski ve yeni Adliye Sarayı, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Antalya Defterdarlığı, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü, çok sayıda okul, Antalyaspor Tesisleri, Antalya Müzesi, 6 şeritli Dumlupınar Bulvarı ve üzerinde 10 bine yakın konut bulunan Meltem Mahallesi bulunuyor.
 
En son konut alanıydı
Bahçelievler Mahallesi'nde 552 bin 250 metrekare yüz ölçümündeki 556 ada, 2 parsel sayılı taşınmaz ile 1 milyon 837 bin 750 metrekare yüz ölçümündeki 570 ada, 3 parsel sayılı taşınmazların 1958 yılında, 2683 sayılı yasa hükümlerine göre yapılan şehir kadastrosu sırasında Hacı Bekirza Hacı Mehmet Ağa, Arap Süleyman ve ''mütegayyip eşhastan'' (kayıp kişi) Bakırcı Yorgi adlarına kayıtlı arazilerin Hazine'ye tescil edilmesiyle ilgili dava yarım asır sonra 2006 yılında davacılar lehine sonuçlanmıştı. Davaların kesinleşmesi üzerine, hak sahipleri Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Muratpaşa Belediyesi aleyhine kamulaştırmasız el atma ve mülkün bedelinin tahsiline yönelik çok sayıda dava açmıştı. Büyükşehir Belediyesi Meclisi de aynı bölgedeki pazar yeri olan 12566 adadaki bazı parseller ile 1477 adadaki bazı parselleri de mahkeme kararı doğrultusunda plansız alandan çıkartarak eski imar durumu olan konut alanına dönüştürmüştü.
Şükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum