Reklam
Reklam

ATB'den siyah mersin atağı

Siyah mersinin üretimini alım garantisiyle sağlayan projeyi hayata geçiren Antalya Ticaret Borsası, Antalya'ya özgü bir yöresel ürün yaratmayı da planlıyor

ATB'den siyah mersin atağı

Siyah mersinin üretimini alım garantisiyle sağlayan projeyi hayata geçiren Antalya Ticaret Borsası, Antalya'ya özgü bir yöresel ürün yaratmayı da planlıyor

ATB'den siyah mersin atağı
20 Aralık 2010 - 13:48

Panel düzenlendi
Akdeniz ikliminde yetişen ve antioksidan özelliği nedeniyle yurt dışından yoğun talep gören siyah mersini ekonomiye kazandırmak amacıyla, Antalya Ticaret Borsası tarafından projelendirilen, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nce onaylanan ve proje yürütücülüğü Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü tarafından yapılacak olan ''Endüstriyel Amaçlı Organik Siyah Mersin Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi'' projesini kamuoyu ile paylaşmak üzere bir panel düzenlendi.

Kamuoyu bilgilendiriliyor
ATB toplantı salonunda yapılan panele, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uzun ile Prof. Dr. İbrahim Baktır, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri'nden Prof. Dr. Yakup Alıcıgüzel, Orman Bölge Müdürlüğü'nden orman mühendisi İlyas Özdemir, BATEM'den ziraat yüksek mühendisi Arzu Bayır panelist olarak katıldı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, panelin açılışında yaptığı konuşmada, ATB olarak sık sık bu tür etkinlikler düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Proje yeri Yumaklar köyü
Prof. Dr. İbrahim Uzun da, Akdeniz ikliminde yetişen siyah mersinin ekonomiye kazandırılması için 3 yıl sürecek Endüstriyel Amaçlı Organik Siyah Mersin Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi projesini başlattıklarını belirtti. ATB tarafından projelendirilen çalışmanın paydaşları arasında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) ve Yenigün Gıda firmasının yer aldığını bildiren Uzun, ''Bu proje üniversite sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olacak'' diye konuştu. Uzun, 213 bin lira bütçeli projenin uygulama yerinin Serik ilçesine bağlı Yumaklar köyü olduğunu kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum