Reklam
Reklam
Reklam

AVA GİDERKEN AVLANDILAR

Türel’e montaj yaparken, birbirlerini de kaydetmişler

AVA GİDERKEN AVLANDILAR

Türel’e montaj yaparken, birbirlerini de kaydetmişler

AVA GİDERKEN AVLANDILAR
28 Nisan 2021 - 18:47

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerin son günlerinde ortaya çıkan ve seçimin seyrini değiştiren ses kaydı ile alakalı davada sonradan dosyaya eklenen kayıt, dönen kumpas ve montaj iş birliğini ortaya çıkardı. Kendi konuşmalarını da kayıt altına alan sanıklar adeta ava giderken avlandı
 
31 Mart 2019'daki yerel seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve 'Cumhur İttifakı' adayı AK Partili Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'e ait ses kaydı çeşitli hesaplar tarafından sosyal medya üzerinden paylaşıldı. Berlin kaynaklı bir sosyal medya hesabı üzerinden dolaşıma sokulan ses kaydının yayılması ile seçime sayılı saatler kala adeta seçimin seyri değişti. Ebru Türel’e ait olduğu iddia edilen ses kaydının paylaşılmasının ardından Menderes Türel ve eşi Ebru Türel, kaydın yasa dışı yollarla elde edilerek, montajlandığını belirterek savcılığa suç duyurusunda bulundu.
 
CHP’den karşı atak
Aynı günlerde dönemin CHP Antalya İl Başkanı olan Ahmet Kumbul da Ebru Türel hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' iddiasıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunun ardından savcılığın yaptığı incelemede, ses kayıtlarının çözümü yapılmış ve ses kaydının gizlice alınması ve montajlanarak internet üzerinden yayınlanması nedeniyle delil olarak kullanılamayacağı, Türel'in sözlerinde 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' unsurunun bulunmadığı, bu sebepten kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına kararı verilmişti.
 
5 yıla kadar hapis isteniyor
Türel’in başvurusunun ardından düzenlenen operasyonla Niyazi Ateş, Cem Oğuz, Cem Özgür Yaman, Yusuf Meriç, Batuhan Gül, Cemil Böcek ile  Muhittin Böcek’in seçim kampanyasında görev aldığı ileri sürülen Doğukan Demirkaya ve Maksut Ateş gözaltına alındı. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından nöbetçi mahkemeye çıkartılan belediye şirketi ALDAŞ’ta çalışan Niyazi Ateş tutuklanırken, diğer şüpheliler serbest bırakıldı. Niyazi Ateş ise 25 gün sonra yapılan itiraz sonucu adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest kaldı. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve Antalya 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede sanıklar hakkında ’kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek’ ve ‘kayda alınan konuşmaları yayınlamak’ suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılama talep edildi.
 
Kirli pazarlık ortaya çıktı
4 Mayıs’ta görülecek olan dava öncesi Büyükşehir Belediyesi'nde Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cemil Böcek'in bilgisayarında ele geçirilen ve dava dosyasına eklenen başka bir ses kaydı ise kirli pazarlığı ortaya çıkardı. Daha önce yapılan araştırmalarda cep telefonu hatlarına yönelik HTS kayıtlarına göre Niyazi Ateş, Maksut Ateş, Gökhan Böcek ve Cemil Böcek'in 20 Mart tarihinde 6 saat süreyle aynı adreste oldukları tespit edilmişti. ‘4 Nolu materyal’ olarak dava dosyasına eklenen yaklaşık bir saatlik ses kaydında ise Menderes Türel ve eşi hakkında yapılacak olan karalama kampanyası ve ses kaydının nasıl montajlanacağının pazarlığı yansıdı.

 
Kendi konuşmalarını da kayıt etmişler
Gökhan Böcek, Niyazi Ateş ile babası Maksut Ateş arasında geçen ve kayıt altına alınan konuşmalarda kumpasın pazarlığı yapıldı. Dosyaya giren ses kaydında, Ebru Türel’in ses kaydını alan Niyazi Ateş, kendisinin AK Parti seçim ekibi içerisinde yer aldığını ve ses kaydını nasıl elde ettiğini detaylı bir şekilde anlatıyor. Maksut Ateş ise şu anda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Muhittin Böcek’in kendisinden daha önce de yardım istediğini ve AK Partili olmasına rağmen Menderes Türel’in Kürtlere yakın olması, Muhittin Böcek’in ise kendisi gibi Kürt düşmanı olduğunu belirterek CHP’ye destek vereceğini söylüyor.
 
Montajın tarifi yapıldı
Cemil Böcek'in bilgisayarında ele geçirilen bu ses kaydında, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in oğlu Gökhan Böcek, Niyazi Ateş ve babası Maksut Ateş’e Ebru Türel’e ait ses kaydının nasıl montajlanacağı detaylı bir şekilde anlatıyor. Niyazi Ateş ayrıca konuşmalarda ses kaydının parça parça montajlanacağını, orijinal kayıtların ise montaj işleminin ardından cep telefonundan komple sileceğini belirtiyor. Maksut Ateş ise bunun bir suç olduğu konusunda Gökhan Böcek'i uyararak, montajı yapılacak olan ses kaydının sosyal medya üzerinden yayılmasında dokunulmazlığı olan milletvekillerini kullanmalarını öneriyor.


Haber Merkezi
 
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum